Predvianočné upratovanie v predstihu a bez stresu

Predvianočné upratovanie

Či už chceme, alebo nie, zatiaľ čo pre mužov sú Vianoce zväčša o zabezpečení stromčeka a kapra, na nás gazdinky zostáva všetko ostatné. Varenie, pečenie a v neposlednom rade aj upratovanie. Všetky predsa chceme pohostiť blízku i vzdialenú rodinu v perfekte čistej domácnosti. Avšak zároveň si aj my chceme užiť Vianoce plné radosti a pokoja. Ako na to? S našimi radami a malými pomocníkmi to hravo zvládnete.

 Ako teda „sfúknuť“ vianočné upratovanie bez stresu a zbytočných naháňačiek? Všeobecným pravidlom je naplánovať si upratovanie aspoň pár týždňov vopred. A ideálne je začať už v novembri…

Čím dlhodobejší plán, tým menej zhonu
Vo všeobecnosti platí, že na väčšie množstvo práce potrebujeme prísnejší plán. A to platí aj pre vianočné upratovanie. Poriadiť pred sviatkami celú domácnosť za jeden víkend – to už nie je výzva, ale masochizmus. Preto je dobré dať si menšie sústa už v novembri. Začnite napríklad od vstupných dverí. Z predsiene odstráňte letné a jesenné topánky, pretrieďte skrine a vymeňte oblečenie za teplejšie kúsky, ktoré v zime budete nosiť.

Nezabudnite zapojiť celú rodinu
Vieme, že mnohé gazdinky berú upratovanie ako osobnú misiu, skúste však nechať priložiť ruku k dielu aj ostatných členov rodiny. Každé dieťa predsa zvládne vyniesť smeti či zbehnúť na menší nákup. Mužská sila sa vám zasa zíde pri presúvaní nábytku v rámci vysávania či pri tepovaní koberca – a možno aj pri umývaní podláh. S parným mopom  totiž zvládne umytie akejkoľvek tvrdej podlahy či koberca aj ten najležérnejší manžel. Nová metóda upratovania horúcou parou pritom zabije až 99,9 % baktérií.

Pripravte si chladničku a mrazničku
Čím bližšie budú sviatky, tým viac času budete tráviť v kuchyni a tým viac dostane zabrať vaša chladnička i mraznička. Takže ešte pred tým, ako sa pustíte do varenia a pečenia dobrôt od výmyslu sveta, urobte si v chladničke i mrazničke revíziu. A keď sa do revízie odhodláte v predstihu, určite si nájdete čas aj na odmrazenie a dôkladné vyčistenie.

Snehovo biele záclony
Krásny výhľad vám nezaručia iba perfektne vyčistené okná. Po ich umytí sa preto pustite do prania záclon a závesov. V prípade záclon volíme pranie v programe pre jemnú bielizeň na maximálne 30 °C a po vytiahnutí z práčky ich rovno – ešte vlhké – zavesíme na okná. To isté platí pre závesy, avšak tie pred zavesením ešte možno vyžehliť. Ak ich máte biele, prinesú do vášho domova kúsok zasneženej zimnej prírody.

Kúpeľňa a záchod
Čert a vodný kameň nikdy nespia. Každá správna gazdinka preto dbá o čistotu v kúpeľni i na záchode. V rámci predvianočného upratovania si nájdite čas aj na pretriedenie šampónov, sprchovacích gélov, krémov a ostatnej kozmetiky. So špinou či šmuhami na sprchovacom kúte, vodovodných batériách i na zrkadlách si potom rýchlo poradí mikrohandrička, ktorú stačí pred použitím zľahka navlhčiť. Zbohom chémia a vysušené ruky!

Kuchyňa ako za škatuľky
Na záver sa pustite do upratovania kuchyne. Raz za čas si zaslúži vyprázdnenie všetkých skriniek a vytretie prachu. Nezabúdajte ani na vyleštenie sporáka, rúry, drezu a kuchynskej batérie, trebárs s revolučnou Inox špongiou. Zaschnutá špina a mastnota, ktoré vznikajú pri varení na varnej doske či pri pečení v rúre a v mikrovlnke, budú razom preč. Potom už neostáva nič iné ako si s celou rodinou užiť krásne Vianoce plné oddychu a pohody.