Prečo sú doplnky výživy pre človeka, nielen pre športovcov, nevyhnutné?

Aktívni športovci sú špeciálna kategória užívateľov doplnkov výživy. V rámci toho čo robia, musia nevyhnutne regenerovať telo a dopĺňať do organizmu látky, ktoré tam nie je možné dopraviť stravou. No pre každého, kto podáva výkony a svojou aktivitou vybočuje z bežného života – myslím teda ľudí, žijúcich v neustálom napätí a pracovnom strese – sú výživové doplnky nevyhnutné. Len nimi je človek schopný nahradiť a doplniť to, čo organizmus vo vypätých situáciách stráca, hovorí Ing.Alexander Szabó.

Aké by to mali byť doplnky výživy?

V každej fáze potrebuje telo niečo iné. Počas prípravy na výkon najmä antioxidanty, ktoré chránia bunky pred napadnutím vonkajšími faktormi. Také, čo podporujú zdravý „chod“ metabolizmu, aby efektívne zužitkoval prijímanú potravu a vzal si z nej maximum energie. Rovnako sú dôležité po výkone, pri regenerácii organizmu. Najmä iontové nápoje, hydratácia ako taká, keďže telo je vyčerpané.

Na čo by mal športovec prihliadať ak si vyberá doplnky výživy?

Len na kvalitu. Športovec by mal vedieť, čo je vhodné aby dosiahol plánované výkony. Mal by vedieť z čoho a ako sa vyrábajú doplnky výživy, ktoré sa chystá užívať a mal by sa poradiť s odborníkom. Dôležité pri výbere produktov sú vstrebateľnosť, obsah výživových látok a efektívnosť ich využitia.

Môžete vysvetliť pojem fytonutrienty, o ktorých sa stále viac hovorí? Určite mnohí netušia o čo ide.

Fytonutrienty sú aktívne zložky v rastlinách. Naše babičky vedeli, aká rastlinka akú bolesť lieči, ale nevedeli nič o jednotlivých zložkách v samotnej rastline. Súčasná veda skúma na čo jednotlivé zložky v rastlinách pôsobia. Zaoberajú sa tým rôzne výskumné centrá, pretože prírodné je pre človeka najdôležitejšie. Aj keď sme sa istý čas tvárili, že sa bez prírodného zaobídeme.

Znamená to, že aj keď sa človek zdravo stravuje, telu to nestačí? Potrebuje výživový doplnok?

Základ, aby sme boli zdraví a výkonní, je vyvážená strava. Ak sa chceme zdravo stravovať, musíme denne prijať až 91 nutričných látok – vitamíny, minerály, amínokyseliny a iné. To nikto nedokáže len zdravou stravou. Ani pokiaľ ide o množstvo, ani o zloženie. Preto je potrebné dopĺňať stravu výživovými doplnkami, tie dodajú zvyšok. „Ja som sa za uplynulé roky naučil nevnímať doplnky výživy ako „doplnky“, ale ako nevyhnutnú, povedal by som až základnú, časť výživy“, potvrdil pán Szabo.

Sú doplnky výživy Nutrilite určené najmä profesionálnym športovcom, alebo aj nešportovcom?

Nutrilite sú vhodné pre všetkých, čo podávajú vyššie výkony. Teda nielen pre športovcov – aj keď v prvom rade práve im. Mnoho ľudí podáva denne, v práci, nadpriemerné výkony. Žijú v obrovskom strese, napätí, pracujú bez prestávky a nemajú čas venovať sa ničomu inému, o rekreačnom športe ani nehovoriac. Telo však potrebuje dopĺňať výživu a keď ju dlhodobo nemá, reaguje rôznymi ochoreniami. Nasadia lieky, ale podstata je niekde inde.

A čo deti? Sú doplnky výživy vhodné aj pre ne?

To je špecifická kategória. Deťom sa akékoľvek doplnky výživy odporúča podávať až po dosiahnutí veku tri roky. Ale vždy to treba konzultovať s odborným lekárom. Faktom je, že aj deti potrebujú kompletný obsah živín – na podporu pamäte, odolnosti voči infekciám a podobne. Kolegovia, ktorí pracujú s Nutrilite a majú deti, to potvrdzujú. Deti sú zdravšie a odolnejšie.

Existujú obmedzenia, keď sa neodporúčajú doplnky výživy?

Určite áno. Ak človek trpí nejakou chorobou a je v procese liečenie, treba sa poradiť s ošetrujúcim lekárom.

V čom sú Nutrilite výnimočné?

Vo svojom pôvode, v pestovaní a spracovaní rastlín, z ktorých sa vyrábajú. Rastliny pre Nutrilite sa pestujú na organicky testovaných plantážach, v štyroch oblastiach, so špeciálnymi klimatickými a pôdnymi podmienkami. Pri pestovaní sa nepoužívajú žiadne chemické prostriedky, pesticídy a hnojivá, ani chlórovaná voda. Tá sa čerpá priamo z vyvŕtaných studní a pôdu prekyprujú a ošetrujú dážďovky a lienky. Každá časť procesu spracovania sa kontroluje. Do dvoch hodín od zberu sa rastliny dehydratujú, oddelí sa vláknina. Z tohto čistého prírodného koncentrátu sa robia jednotlivé produkty. Je to tak už osemdesiat rokov. Od začiatku stavia značka Amway na inovatívnom využívaní vedy s cieľom maximalizovať priaznivé vlastnosti fytonutrientov. K dispozícii má 150 vedeckých a výskumných pracovníkov a školiteľov a ročne vyrobí viac ako 15 miliárd vitamínových a minerálnych tabliet a kapsulí.

Kde sa začala písať história týchto výživových doplnkov?

Ich zakladateľ, resp. tvorca Carl Rehnborgžil pred vyše sto rokmi v Číne. Sledovaním zistil, že ľudia, ktorí si dopĺňajú živiny do organizmu v prírodnej podobe sú zdravší ako tí, čo ich konzumovali v „modernej“ forme. Pustil sa do pestovania rastlín a v roku 1934 vyrobil prvý multivitamín a multiminerál. Vtedy však ešte ľudia neboli „pripravení“ na výživové doplnky, tak sa rozhodol ponúkať ich formou od človeka ku človeku – priamym predajom na základe vlastných skúseností. A z toho následne vznikol súčasný životný štýl zdravého stravovania.

Nutrilite podporuje mnohých športovcov na celom svete. Aj na Slovensku?

Značka sa stala synonymom pre kvalitné doplnky stravy od roku 1934. V Taliansku je oficiálnym partnerom futbalového tímu AC Miláno, v Česku používajú Nutrilite oštepári z tréningovej skupiny Jana Železného, vrátane majstra sveta Vítězoslava Veselého a plavkyne Simony Baumrtovej. Najnovšie podporuje slovenských biatlonistov Tomáša Hasillu a Paulínu Fialkovú a aj talianskych volejbalistov. Nemožno menovať všetky kluby po celom svete, je ich veľmi veľa.

Čo by ste odporúčali človeku, ktorý chce urobiť zásadný krok k upevneniu svojho zdravia?

Žijeme vo svete úžasne rýchlom a stresujeme ekológiu. To negatívne vplýva na zdravie každého a všetci sa to snažia nejako riešiť. Ale nemali by podliehať rôznym marketingových ťahom, naopak, mali by uvažovať nad získanými informáciami. Overiť si ich pravdivosť u tých, ktorí majú viac skúseností a vedomostí a až po dôkladnom zvážení sa rozhodnúť, akými doplnkami výživy doplnia látky, ktoré telu chýbajú.

Ing.Alexander Szabó, absolvent Vysokej školy ekonomickej v Bratislave, odbor Vedecká organizácia a riadenie priemyslu, narodil sa a žije v meste ŠAĽA, prvý ponovembrovy primátor mesta.

Od roku 1994 so svojou manželkou aktívne budujú svoje Amway podnikanie. Stali sa lídrami biznisu v domácom aj medzinárodnom meradle. So značkou Nutrilite sa prvýkrát oboznámili a prvé skúsenosti nadobudli v Nemecku. Osobne navštívili sídlo Nutrilite-Centrum optimálneho zdravia v Kalifornii. Nutrilite doplnky výživy považujú za jedno z najvýznamnejších v portfóliu Amway a v rámci ich odbytu tvorí najvýznamnejšiu položku. Považujú produkty Nutrilite za optimálne spojenie toho najlepšieho z vedy a prírody a sú nadšenými propagátormi svojich znalostí a skúsenosti.