Prečo pribúdajú pigmentové škvrny

Po lete zrejme mnohé zbadali na pokožke rôzne pigmentové škvrny. Nechali na seba pôsobiť slniečko a ono prispieva k ich vzniku. Príčin je však viacero, medzi hlavné patrí zvýšená produkcia melanínu – prírodného pigmentu vďaka ktorému získava pokožka zafarbenie.

 

Ako chrániť pokožku tak, aby zostala krásne čistá, hladká a bez pigmentových škvŕn? Melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu, pretože ju chráni pred škodlivými UV lúčmi, a tak sa na ľudskej pokožke prejavuje opálenie. Nadmerné vystavovanie slnku zvyšuje množstvo melanínu, ktorý pokožka produkuje. Dlhodobé používanie voňaviek či parfumov s obsahom éterických olejov však môže tiež pôsobiť na sfarbenie pokožky. Dôležitú úlohu zohrávajú aj hormonálne vplyvy, napríklad tehotenstvo a užívanie konkrétnych liekov. Ďalej zápalové procesy typu akné a starnutie pokožky. Vplyvom týchto javov, s ktorými príde pokožka denne do styku, dochádza k hyperpigmentácii.

Pigmentácia je následok

Pigmentové škvrny poukazujú na vek, ale nevyhýbajú sa ani mladým ľuďom. V súčasnosti veľa dievčat užíva antikoncepciu a rôzne parfumované prípravky. Napríklad obsah laku na vlasy po dopade na pokožku v kombinácii so slnkom na nej zanechá výrazné stopy Pigmentové škvrny sú väčšinou neškodné, avšak môžu zamávať so sebavedomím každej ženy. „Rizikové skupiny by mali používať krémy s ochranným faktorom. Starnutím pokožky sa znižuje totiž počet pigmentových buniek. Zvyšné bunky sa zväčšujú a sústreďujú sa do zhlukov. Tie potom vidno na tvárach starších dám ako fľaky. Preto by sme sa mali starať o pokožku dôkladne od detstva.

 

Už narodením začíname starnúť

O kvalitnú kozmetiku by nemala byť v našej kúpeľni núdza, staráme sa tým predovšetkým o seba. Prispôsobiť ju treba vždy veku, lebo čím je pokožka staršia, tým je náročnejšia na opateru. Ak sa vystavujeme slnku bez dostatočnej ochrany, zvyšujeme sami riziko vzniku rôznych novotvarov na pokožke. Dokonca s aôžu objaviť  melanómy, ktorých o zárodok ktorých sme sa postarali roky dozadu. Takže, či je leto alebo zima, nemali by sme podceňovať náš fototyp, silu slnečného žiarenia ale vždy dbať na dostatočnú ochranu pokožky. Tá je totiž k nám spravodlivá – odráža to, ako sme k nej pristupovali.

Autor: -aka-