Cestovanie

Prečo nás návrat z dovolenky do práce tak boli?

Návrat z dovolenky

Poznáme to všetci, nech už naša letná dovolenka trvá akokoľvek dlho, nech je akokoľvek výživná, intenzívna, výdatná, jednoducho, skvelá, po návrate do práce máme už po prvom dni pocit, že sme naše na 100 % dobité baterky opäť úplne vyšťavili. Ale, nemusí to tak byť.

Ak si chcete energiu načerpanú na dovolenke vychutnávať ešte dlho po návrate domov, keď nechcete ihneď po príchode do práce vymeniť pokoj v duši za stres, vyhnite sa niekoľkým chybám.

  1. Pred odchodom na dovolenku poverte niekoho vašim zastupovaním. Nikto nie je nenahraditeľný a určite sa u vás nájde človek, ktorému môžete na istý čas zveriť svoju prácu. Nie je nič horšie, ako keď vás už posledné dva dni na dovolenke bolí brucho z predstavy, aká kopa práce vás čaká v kancelárii.
  2. Nenechávajte si veci „na zajtra“. Návrat do práce sťažuje a dokonca aj celú dovolenku vám môže pokaziť odkladanie nepríjemných vecí, stretnutí, ktoré presuniete na neskôr. Hlavne to, do čoho sa vám veľmi nechce, čo vás už dlhšie ťaží si nenechávajte až po návrate z dovolenky. Práve toto zametanie problémov pod koberec vás môže obrať o pokojný spánok ešte aj počas dní zaslúženého oddychu.
  3. Na dovolenke vypnite telefón, nekontrolujte maily. Keď si urobíte spomínanú prípravu pred dovolenkou, delegujete na niekoho svoje úlohy, pred odchodom vybavíte aj nepríjemné záležitosti, vďaka čomu vám padne balvan zo srdca, potom poproste kolegov, aby rešpektovali vašu potrebu oddýchnuť si, aby vás nekontaktovali a skúsili si tých pár dní poradiť aj bez vás. Telefón nechajte v hotelovom trezore a zabudnite na svoj pracovný život.
  4. Nechoďte do práce hneď z letiska! Najhoršie čo môžeme urobiť, je ísť do práce hneď na ďalší, alebo dokonca v ten istý deň, keď sa vrátime z dovolenky. Naše telo sa potrebuje aklimatizovať, náš biorytmus potrebuje svoj čas a šok v podobe okamžitej zmeny z oddychového režimu na režim pracovný nás ihneď oberie o všetok pokoj a energiu ktorú sme získali. Medzi návratom z dovolenky a nástupom do práce si nechajme čas, aspoň dva dni – na vybalenie vecí, na pranie, naplnenie chladničky, poliatie kvetov, upratanie a podobne.

Prvý deň v práci to nepreháňajte. Neplánuje si žiadne pracovné stretnutia, nechajte si ešte jeden deň automatickú mailovú odpoveď o vašej neprítomnosti na pracovisku a deň venujte len prečítaniu doručených mailov, urgentným odpovediam, posedeniu pri káve s kolegami a spomínaniu na to, ako dobre.

Autor: Alžbeta
Foto: Shuterstock

Návrat z dovolenky

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top