Prečo máme jesť špenát? Čítajte!

Pôvod špenátu je v juhozápadnej Ázii, cez Sýriu a Arábiu sa dostal do severnej Afriky a ďalej do Španielska, odkiaľ sa šíri po celej Európe. Prvé recepty so špenátom sú zachované v kuchárskej knihe z roku 1390.

Špenát je jednou z najvýživnejších potravín na svete, chráni naše zdravie. Obsahuje len minimum kalórií a dôležité vitamíny A, B, C, K, vápnik, horčík, meď, železo, bielkoviny a iné minerály a živiny.

Pravidelná konzumácia špenátu sa odporúča ľuďom s problémami zraku, keďže obsahuje vitamín A. Je totiž dobrým zdrojom betakaroténu či luteínu, ktoré prospievajú očiam. Ideálny je pre tehotné ženy, pretože je mimoriadne dôležitý pre správny vývin plodu. K tomu pomáha kyselina listová. Tá pomáha aj krvotvorbe, zdravému sluchu a ako prevencia srdcových chorôb a mozgových príhod.Účinný je aj pre adolescentov, ktorí sa dostali do obdobia prudkého rastu. Tiež je výbornou živinou pre športovcov.

Špenát pomáha znižovať cholesterol v krvi. Táto zelenina slúži aj ako prevencia proti rakovine. Istý výskumnapríklad ukázal, že ženy, ktoré pravidelne konzumujú špenát, menej riskujú rakovinu prsníka.Vďaka horčíku sa nám udržiava zdravý krvný tlak. Aby bola vaša myseľ na tom lepšie, doprajte si ho v pravidelných intervaloch. Podporuje aj tvorbu kostného tkaniva a má pozitívne účinky na srdce a cievny systém.

Táto mimoriadne zdravá zelenina obsahuje minerály, vďaka ktorým sa zadržiava vápnik v kostiach. Špenátové listy sú výborným pomocníkom pre zuby, ďasná a paradentóze. Okrem spomínaných pozitívnych účinkov dokáže ochrániť pokožku pred škodlivým UV žiarením. Prispieva tiež k mladistvému vzhľadu a pomáha v boji proti vráskam. Vitamín B je dôležitý pre zdravé vlasy, nechty a pokožku.

Ak máte v pláne zapracovať na svojej postave a ubrať niekoľko kíl, práve špenát má veľký význam pri chudnutí. Zo špenátu sa energia uvoľňuje postupne, vďaka čomu zaháňa pocity hladu, a zároveň reguluje aj hladinu tuku v krvi.
Ak máte problémy so spánkom, konzumujte špenát, pretože vďaka vitamínu niacín budete mať zdravý spánok. Vďaka medi si náš organizmus zachová psychickú pohodu. Keďže špenát obsahuje aj sodík, nebudú vás trápiť bolesti hlavy a predídete únave.

Špenát je zelenina s množstvom vitamínov a minerálov. Pokojne ho môžeme nazvať elixír života.

Využitie tejto výživnej zeleniny je naozaj široké. Čerstvý špenát je skvelou prísadou do šalátov, ale poslúži aj ako dekorácia rôznych jedál. Dusený je vhodný ako príloha k rybám, k mäsu, alebo ako súčasť cestovín.