Prečo je OCOT v domácnosti a záhrade taký účinný? TOTO je jeho tajomstvo!

Ocot je zmesou vody a kyseliny octovej, ktorá sa v prírode zachádza takmer všade. Ako je možné, že je teda taký účinný?

 

Prečo má dezinfekčné účinky?

PH octu má hodnotu 2,9. Existuje veľmi málo druhov baktérií, ktoré takéto nízke pH zvládnu. Už v minulosti sa ocot používal pri ošetrovaní rán a je naozaj účinný nielen proti baktériám, ale aj proti plesniam.

 

Prečo si dokáže poradiť s vodným kameňom?

Vodný kameň je vytvorený z uhličitanu vápenatého, ktorý sa pri reakcií s kyselinou octovou mení na octan vápenatý a kyselinu uhličitú. Obyčajná chemická reakcia, ktorej výsledok je vo vode následne už veľmi ľahko rozpustný.

 

Prečo odstraňuje čmuhy na okne?

Keď umyjete okno alebo zrkadlo obyčajnou vodou a máte ju v domácnosti tvrdú, čmuhy, ktoré na skle zostanú, sú v skutočnosti zaschnuté kvapky so zostatkom vodného kameňa. Pridajte do vody ocot, ktorý si s uhličitanom vápenatým veľmi ľahko poradí.

 

Prečo funguje proti mastnote?

Ocot je rozpustný vo vode, to znamená že je hydrofilný. Olej sa ale vo vode rozpustiť nedokáže, preto je hydrofóbny. Práve to je dôvod, že ak do vody pridáte ocot, tak mastné čmuhy, usadeniny mastnoty aj mastné odtlačky na zrkadle táto zmes dokáže odstrániť.

 

Prečo pôsobí ako konzervant?

Ako sme už spomenuli, ocot má okrem iného aj protiplesňové účinky, pretože plesne v takomto kyslom prostredí neprežijú. Konzervovaním predlžujeme životnosť potravín. A čo iné napáda potraviny viac než plesne, ktorým ocot nedá šancu?

Zdroj: iZáhradkár.sk