Pravidlá mlčania

Robert Redford sa po dvoch rokoch opäť posadil na režisérsku stoličku a nakrútil thriller Pravidlá mlčania, ktorý momentálne beží aj v slovenských kinách.

Mnohých hercov časom zlákala réžia natoľko, že si vyskúšali aj prácu za kamerou. Niektorí dokonca zistia, že je to pre nich oveľa lepšia voľba, než iba hrať, čoho jasným dôkazom je napríklad Ben Affleck. Ten má viac šťastia ako režisér, než ako herec. Na druhej strane sú takí, ktorým sa rovnako darí na oboch stranách.

Robert Redford, dnes už legendárny herec, si po prvý raz vyskúšal réžiu v roku 1980. Vtedy doslova slávil triumf so svojou drámou Obyčajní ľudia, ktorá získala hneď štyroch Oscarov, jedného pre Redforda za réžiu. V súčasnosti má na konte deväť filmov, pričom skúsenosti má s rôznorodými žánrami. V poslednom období ho však vo väčšej miere zaujímajú politicky ladené snímky. Hrdinovia a zbabelci z roku 2007, The Conspirator z roku 2010 či najnovší thriller Pravidlá mlčania – každý z nich sa nejakým spôsobom týka politických udalostí.

Film Pravidlá mlčania nás zavedie do prostredia súčasnej Ameriky, kde sa stretávame s niekoľkými postavami, ktorých životy na prvý pohľad vzájomne nesúvisia, no divák má od začiatku jasno v tom, že to bude naopak. Všetko sa začne zatknutím Sharon (Susan Sarandon), ktorá bola pred viac než tridsiatimi rokmi spolu s ďalšími členkou revolučne naladenej organizácie Weather Underground. Aktívne sa účastnili protestov proti vojne vo Vietname, avšak pri jednej nepodarenej akcii spôsobili smrť muža. Všetkým sa však podarilo zmeniť si identitu a začať nové životy. Patril k nim aj Jim Grant (Robert Redford), právnik a otec malej dcérky, ktorú po smrti milovanej manželky vychováva sám.

O prípad sa začne horlivo zaujímať aj mladý novinár Ben Shepard (Shia LaBeouf). Tomu sa vďaka svojej ambicióznosti nakoniec podarí odhaliť pravú Grantovu totožnosť a zistí, že jeho pravé meno je Nick Sloan, ktorého polícia v sedemdesiatych rokoch hľadala pre podozrenie z vraždy. Jim bude musieť podniknúť všetko pre to, aby sa nielenže postaral o svoju dcéru, ale aj o to, aby uviedol veci na pravú mieru. Nie všetko je totiž tak, ako to vyzerá… Rozhodne sa vyhľadať bývalú členku Weather Underground Mimie Lurie (Julie Christie), ktorá by mu mohla pomôcť očistiť jeho meno.

V istých ohľadoch je najnovší Redfordov film zvládnutý dobre, predovšetkým po formálnej stránke. Nachádzajú sa v ňom všetky klasické, osvedčené postupy, aké sú pre tento žáner príznačné. Táto presne stanovená štruktúra a „čistota“ však spôsobuje, že film je až príliš predvídateľný. Divák je tak vždy o dva kroky vpredu, čo môže mať za následok, že sa môže trochu nudiť. Bohužiaľ, tomuto pocitu dopomáhajú aj určité nedostatky v obsahu, respektíve v scenári. Nielenže ide o príbeh, ktorý nie je ničím výnimočný, čo však samozrejme nutne neznamená, že film nemôže byť zaujímavý, ale Redford nevyužil potenciál, ktorým by snímka mohla byť príťažlivejšia. Viaceré scény sú zbytočne príliš zdĺhavé. Tento pocit však môže byť dôsledkom absencie akejkoľvek dynamiky. Nie je to však dynamickosť v zmysle akciou nabitých scén, plných výbuchu či hluku, ale akási prirodzená dynamika, ktorú má každý jeden film, bez ohľadu na žáner. Na druhej strane by snímke Pravidlá mlčania nezaškodilo aj viac akčných scén, ktoré si priam až vyžaduje.

Hoci je v niektorých ohľadoch film nedotiahnutý, pozitívom je obsadenie hercov. Robert Redford si ako uznávaný herec a navyše jedna z legendárnych hviezd Hollywoodu môže dovoliť prilákať na spoluprácu takmer akéhokoľvek herca. Je tomu tak aj v prípade Pravidiel mlčania. Julie Christie, Susan Sarandon, Brendan Gleeson, Chris Cooper, Richard Jenkins či momentálne jeden z najúspešnejších mladých hercov Shia LaBeouf – to sú všetko skvelí herci, ktorí svojimi výkonmi do istej miery vyvažujú spomínané nedostatky. A v neposlednom rade je to samotný Robert Redford, ktorý si zahral hlavného hrdinu. Aj keď nie sú Pravidlá mlčania Redfordovym najlepším režijným počinom, rozhodne sa nemá za čo hanbiť a môže sa smelo vrhnúť do ďalšieho projektu, na ktorý sa budú bez pochýb tešiť mnohí fanúšikovia jeho tvorby.