Pravda a mýty o karme. Ako funguje a čo skutočne znamená?

Karma. Základ našich životov, ktorému sa nedá uniknúť. Mechanizmus zaručujúci, že sa nemôžeme vyhnúť následkom svojich činov. Cyklus, ktorý nás zdanlivo kruto a neúprosne nasleduje všade, kam ideme.
Kniha Karma vysvetľuje nielen to, čo je to karma, ako funguje, ale búra rôzne mýty o karme, ktoré sme si vytvorili. Autorom je oceňovaný mystik a vizionár Sadhguru.

 

Karmu vnímame ako akýsi obrovský mechanizmus, ktorý boduje naše životné skóre a všetko nám opláca. Karma je však úplne o niečom inom. „Táto predstava vytvorila celé generácie zmätených a ustrašených ľudských bytostí, ktoré používajú tento výraz bez rozmyslu a bez toho, aby vedeli, čo naozaj znamená. Zrodila značku fatalizmu, ktorý paralyzoval rozsiahle skupiny ľudí a dával oprávnenie sociálnej nespravodlivosti a politickej tyranii najrôznejších druhov. Viedol tiež k mylnému filozofovaniu a prázdnym akademickým debatám, a, pochopiteľne, podporil rozkvet priemyslu s veštením!“ tvrdí vo svojej knihe Sadhguru.

Pokúša sa nás premeniť z prizerajúceho sa pocestného na aktívneho činiteľa vlastného osudu. Žiť naplno, byť prítomní v každom okamihu, len to nás oslobodí od nášho škodlivého vnútorného cyklu.
Sadhguru ponúka manuál, ako obnoviť chápanie karmy na jej pôvodný význam slobody a vnútorného posilnenia. Naučí nás, ako žiť úprimne a s radosťou v tomto náročnom svete.

„V skutočnosti nemá karma nič spoločné s odmeňovaním a trestaním. Nemá nič spoločné s nejakým despotickým auditorom života hore v nebi, pracujúcim s primitívnym používaním cukru a biča. Nemá nič dočinenia s dobrotivým bohom hore na nebesiach. Nesúvisí s nejakou nebeskou odplatou. Vôbec nič nemá s cnosťami a hriechmi, dobrom a zlom, Bohom a Luciferom,“ tvrdí.

Kniha Karma je rozdelená na tri časti.
Prvá časť skúma zložité fungovanie karmického mechanizmu – oveľa komplexnejšieho, než si uvedomuje väčšina ľudí.
Druhá časť prináša zmienku o karma joge – o spôsoboch, ako pracovať s karmou, ako ju zvládať a tiež ako sa od nej oslobodiť. Táto sekcia je zameraná pragmaticky, ale joga je veda, ktorú nie je možné obsiahnuť jednou knihou v celej hĺbke. Aby bola skutočne transformačná, vyžaduje si vytrvalosť a tréning pod vedením duchovného majstra. Kniha však môže osvetliť a inšpirovať prípadnú cestu, a práve v to dúfa táto časť.

Tretia časť je venovaná otázkam. Sú to skúmavé, hlboko precítené otázky. Otázky, ktoré mi ľudia kládli v programoch a rozhovoroch v priebehu viac ako tridsaťpäť rokov. Otázky, ktoré sa objavujú jednoducho preto, lebo ľudský záujem o karmu je neustály, vytrvalý, často naliehavý. Zmätok v názoroch na túto tému je ozajstný a rovnako autentická je aj túžba po jasnosti.


 

Kto je Sadhguru?

Sadhguru je jogín, mystik a vizionár. V Indii bol trikrát ocenený cenou prezidenta, vrátane ceny za environmentálnu prácu a najvyššieho výročného občianskeho ocenenia krajiny za výnimočné a významné služby.

Je to medzinárodne uznávaný rečník a mienkotvorca. Prednášal na rozličných fórach po celom svete, vrátane OSN, Svetového ekonomického fóra, Svetovej banky, Snemovne lordov v Spojenom Kráľovstve, TED a vo vedení firiem Microsoft a Google.  Dostáva pozvanie na prednášky aj od popredných vzdelávacích inštitúcií – okrem iných Oxford, Stanford, Harvard, Yale, Wharton a MIT.

V slovenčine vo vydavateľstve NOXI mu už vyšla kniha Vnútorné inžinierstvo.