Praktické tipy na svojpomocné odhlučnenie podlahy

Zdroj obrázka: Cherkas/Shutterstock.com

Urobili ste všetko potrebné, investovali do najlepších stavebných materiálov, ktoré izolujú nielen pred chladom, ale aj hlukom z ulice, no stále sú vaše kroky na podlahe príliš hlučné? Podlaha je vo všeobecnosti slabým miestom v mnohých domácnostiach, pokiaľ ide o zvukovú izoláciu. Zle izolovaná podlaha môže znamenať, že hluk sa veľmi ľahko prenáša z jedného poschodia na druhé.

 

Aby ste to vyriešili a nespôsobovali problémy len sebe, ale aj susedom pod vami, je ideálny čas využiť na odhlučnenie podlahy niekoľko jednoduchých spôsobov.

Investujte do kvalitnej kročajovej izolácie

Najlepším riešením, ako sa raz a navždy zbaviť hlučnej podlahy, je investovať do jej správneho odhlučnenia. Využiť na tento účel môžete niekoľko spôsobov, najlepším je však dobrá pena, ktorá sa umiestni pod podlahu, vďaka čomu nebude táto časť domu problémom v domácnosti a v medziľudských vzťahoch.

Kvalitná kročajová izolácia je dostatočne pevná, hustá a hrubá na to, aby dokonale eliminovala prenos hluku a zároveň nezmenšila veľkosť úžitkovej plochy. Jednoducho sa aplikuje na dané – postihnuté – miesto a veľa vydrží. Dokonca môžete vďaka tomuto riešeniu znížiť aj teplotné úniky cez podlahu, ktoré môžu pri ročnom vyúčtovaní nájomného znamenať pre vašu peňaženku nemalú úsporu.

Používajte podložky

Ďalším a veľmi jednoduchým spôsobom, ako izolovať podlahu pred hlukom, je vybaviť nábytok a všetky doplnky, ktoré prichádzajú do kontaktu s podlahou, špeciálnymi podložkami. Môžu byť z rôznych materiálov, veľkostí a hrúbok. Jednoducho sa inštalujú a ešte lepšia slúžia.

Aby ste sa preto pri výbere štýlových stolových nôh kovových nemuseli obmedzovať, je dobré, ak ich spodnú časť podlepíte adekvátnou podložkou na to určenou.

Vyskúšajte koberec

Pomáha hlavne proti hluku prenášanému konštrukciou. Hrubý koberec zaisťuje efektívne tlmenie nárazov na podlahu, napríklad schodov, ale aj padajúcich predmetov. Tlmenie zaisťuje, že príslušné hlasité zvuky v prvom rade nevznikajú a môžu sa prenášať cez podlahu. Čím je koberec hrubší a mäkší, tým silnejší je jeho tlmiaci účinok. Toto riešenie je zároveň veľmi estetické a tiež prináša do interiéru teplo.

Zdroj: Ľuboš J.