Pozor! Obdobie chrípok a nachladnutí ešte stále nie je na ústupe

Marec sa v ostatných rokoch nesie v znamení zvýšeného rizika vírusových ochorení. Častokrát aj nevinné malé prechladnutie sa dokáže zmeniť na riadnu nádchu s nepríjemne tečúcim či upchatým nosom a náš organizmus vedia potrápiť aj zvýšené teploty.

Sezóna chorôb vo väčších či menších vlnách pretrváva od novembra do apríla. Každoročne ochorie na chrípku približne 200-tisíc Slovákov. Ak máte chrípku, vedzte, že sa nedá len tak „prechodiť“. Ako prevenciu odporúčame zamerať sa aj na tzv. respiračnú hygienu. V prvom rade udržujte čistotu vždy, keď je to možné. Po cestovaní MHD či manipulácii s peniazmi si vždy po príchode domov umyte ruky, prípadne majte po ruke antibakteriálny gél. Mamičky by mali po každej vychádzke očistiť kočík a dbať aj na hygienu svojich ratolestí. Naučte sa správne kýchať a kašľať, najlepšie do látkovej alebo papierovej vreckovky, ktorú po použití ihneď vyhoďte a umyte si ruky.

shutterstock_118653634

Nedovoľte bacilom a vírusom množiť sa. Často vetrajte a nezabúdajte ani na vlhkosť prostredia. Odporúčaná vlhkosť je okolo 50 – 60 %, čo je komplikované udržať najmä v zimnom období, kedy vzduch vysušuje neustále kúrenie. Častokrát si dokážete poradiť malými trikmi, ako napríklad mokrým uterákom na radiátore alebo miskou s vodou v jeho blízkosti. Pomôže aj pitie nesladených tekutín, čo zvlhčí naše sliznice a zároveň napomáha odolnosti voči vírusom.

V prípade, že potrebujete zvlhčiť sliznicu nosa alebo už u vás prepukla spomínaná nádcha a bojujete s upchatým nosom, môžete siahnuť po nosových sprejoch. Na trhu je niekoľko prípravkov, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach. Veľmi účinný je napríklad 100% prírodný nosový sprej Stérimar. Ten obsahuje čistenú morskú vodu, ktorá pochádza z hlbokých vôd okolo francúzskeho mesta St. Maolo. Stérimar je vhodný aj pre deti, nie je návykový a môžete ho používať dlhodobo. Na upchatý nos odporúčame Stérimar Na upchatý nos. Bude sa vám ľahšie dýchať, spať a váš nos vám bude za to vďačný. Viac na www.sterimar.sk