Poznáte príbeh podprsenky?

Je každodennou súčasťou našich životov. Je to prvý kúsok, ktorý si na seba obliekame a často aj prvý ktorý si dávame dole, keď prídem z práce. Dokáže naše prsia zväčšiť, dať im požadovaný tvar, udržať ich na mieste. Niekto si ju nevie vynachváliť, niekto ju upaľuje ako čarodejnicu na hranici. Muži sa jej väčšinou boja – aspoň v začiatkoch. Odkiaľ sa vzala a kto ju vymyslel?

Žena, ktorá nás zbavila korzetu
Caresse Ceosbyová, svojím vlastným menom Mary Phelps Jacobová sa narodila v roku 1891 v New Rochelle v USA. Bola to na tú dobu pomerne odvážna, nespútaná žena, ktorá pochádzala z majetnej rodiny. Bola to skutočná bohémka, ktorá milovala pikniky, večierky a bály. Bola skutočným milovníkom módy a veľkú časť svojho života venovala myšlienke toho, čo si oblečie. Práve láska k móde ju priviedla na nápad, ako oslobodiť prsia z príšerného korzetu.

Dokonalý výstrih
Jedného dňa sa Caresse obliekala na ďalšiu spoločenskú udalosť, ktorá ju v ten večer čakala. Pred zrkadlom však zistila, že jej okraj korzetu vykúka z výstrihu. Mladá žena, ktorá mala v tej dobe len 19 rokov prikázala svojej komornej, aby jej priniesla dva hodvábne vreckovky, saténovú stuhu, špendlíky a niť. Na večierku z nej ostatní nevedeli spustiť oči a kamarátky nechápali, ako sa v korzete dokáže tak voľne pohybovať. Keď im prezradila v čom je háčik, hneď dostala niekoľko objednávok.

Nedostatok trpezlivosti
Mať nápad však nestačí. Aj keď si Mary dala svoj vynález patentovať, obchody sa podľa nej nehýbali tak rýchlo, ako si predstavovala. Keďže nemala dosť trpezlivosti predala ho spoločnosti Warner Brothers Corset Company za 1500 dolárov.

Zdroj: AVE
Foto: mentalfloss.com ; posttoast.com