Poznáte krabičkovú diétu?

Je tu leto a s ním aj naša túžba byť fit a o pár kíl ľahší. Jedným zo spôsobov, ako sa dá v lete stravovať a zároveň pracovať na štíhlej línii, je aj tzv. krabičková diéta. Je skutočne adekvátnou výživou pre ľudský organizmus? Je takéto chudnutie dlhodobo udržateľné, alebo sa časom dostaví „jojo“ efekt?

Krabičkovú diétu si môžete objednať cez internet u niekoľkých spoločností. Na začiatku si musíte zadefinovať, čo chcete diétou dosiahnuť a koľko kalórií chcete denne v jedle prijať. Ideálne je konzultovať výber aj s odborníkom z danej spoločnosti, ktorý vám odporučí váš jedálniček. Jedálniček väčšinou zostavuje nutričný špecialista. Vybrať si môžete plnohodnotné menu, ktoré sa skladá z raňajok, desiatej, obeda, olovrantu a večere. Obsah jednotlivých porcií je zložený tak, aby korešpondoval s vaším denným energetickým výdajom podľa toho, či chcete schudnúť, naberať svalovú hmotu alebo len udržiavať svoju váhu na stanovenej hmotnosti. Na základe vášho výberu a objednávky vám potom bude kuriér každý deň voziť spravidla päť porcií čerstvo pripraveného jedlo.

Corsa Van_krabicka1

Cena sa pohybuje od 8 do 15 eur na deň. Ak si predplatíte túto formu donášky stravy na dlhšie obdobie, zvyčajne je výhodnejšia. Niektoré firmy v nej majú zarátanú aj donášku, iné nie. Myslite na to. Mesačne tak môžete ušetriť až niekoľko desiatok eur. Pokiaľ si necháte doručiť stravu do práce, pamätajte na to, že potrebujete na uskladnenie jedla chladničku. A v neposlednom rade majte na pamäti to, že keď už sa pre tento typ diéty rozhodnete, nemali by ste potajomky medzi jednotlivými porciami pojedať maškrty či iné jedlo. Ak chcete dosiahnuť dlhodobý výsledok, základom je pevná vôľa a vytrvať v pravidelnej strave tohto typu aspoň pár mesiacov.

Čo na to odborník?
Je krabičková diéta skutočne to pravé pre naše telo? Podľa kondičného trénera Petra Danča je dôležité, aby sme sa stravovali pravidelne a z tohto pohľadu má krabičková diéta jedno veľké plus. “Určite učí ľudí pravidelne sa stravovať, čo je veľmi dôležité,” hovorí Peter Dančo. V dnešnej dobe mnohí zabúdajú na pravidelnú stravu a častokrát sa prvýkrát dosýta najeme večer. Zlé stravovacie návyky a nepravidelnosť stravovania sú hlavnými faktormi, prečo ľudia priberajú, sú obézni a trpia rôznymi zažívacími problémami. “Ak pravidelne športujem a viem, že dnes si zabehnem 10 kilometrov, nevidím problém, prečo by som si nemohol dať na obed šťavnatý stejk,” hovorí Dančo. “Problém nastáva vtedy, aj môj príjem kalórií je vyšší ako výdaj. Matematika nepustí,” dopĺňa Peter Dančo.

Corsa Van_krabiska2

Krabičková diéta vám pomôže zbaviť sa pár kíl, pokiaľ sa však nenaučíte pravidelne stravovať a váš pomer medzi energetickým príjmom a výdajom nebude adekvátny, krabičková diéta bude pre vás len “jojo” efektom. Najprirodzenejším spôsobom ako schudnúť a udržať si svoju váhu je pravidelne športovať. Ak ste sa rozhodli pre krabičkovú diétu, môžete sa spoľahnúť, že táto metóda stravovania vám pomôže schudnúť. Aby ste však vyhli „jojo“ efektu, mala by vás skôr naučiť pravidelnej strave a optimálnej rovnováhe medzi energetickým príjmom a výdajom.

FOTO: Grape PR