Poznáme obsah dovolenkového kufra Slovákov

Čo nosia Slováci v lete najradšej? Čo si pribalia do kufra na dovolenku? Koľko peňazí sú ochotní za nákup oblečenia minúť? Odpovede na tieto a ďalšie otázky spojené s dovolenkouvou módou a maniermi Slovákov priniesol Fashion report najväčšieho českého online obchodu s módou ZOOT.sk. Čo o nás prezradil?

Čo si balíme na dovolenku?

Slováci považujú za absolútny základ svojho dovolenkového šatníka tričko, plavky, šortky, letnú obuv a ženy ešte navyše šaty. Na Slovensku sú podstatnejšou súčasťou letné topánky, sukne a trojštvrťové nohavice, zatiaľ čo v Čechách šortky aj u žien. Svoju úlohu zohráva aj typ dovolenky. Dovolenka v prírode býva menej elegantná a kladie sa pri nej väčší dôraz na nohavice. Pri mori sú častejšie základom plavky, šortky, letné topánky, šaty a tielko.

Slovenský kufor na dovolenku obsahuje 6 kusov spodnej bielizne, 5 párov ponožiek, 5 tričiek, 2 topánok, 2 tielka, 2 nohavíc, 2 šortiek, 2 šiat (u žien), 2 nohavíc, 2 plaviek, 2 sukne, 1 mikinu, bundu, pyžamo a len každý druhý si berie šatku. Slovenské ženy si berú o jednu spodnú bielizeň viac, ale o jedny ponožky menej ako muži.

Vo všeobecnosti je slovenský kufor prázdnejší než ten český. Česi si často balia veci, o ktorých sa dá očakávať, že sa dajú zohnať aj na mieste dovolenky. Napríklad polovica cestuje s toaletným papierom. Slováci si viac balia predmety spojené s úpravou zovňajšku a elektroniku.

Spoločenské oblečenie na dovolenke

Ženy, a najmä tie slovenské, si spoločenské oblečenie na dovolenku skutočne berú so sebou, a to hlavne na dovolenku pri mori, kam si spoločenské šaty berú dokonca častejšie než na dovolenku do mesta. Ženy si ako spoločenské oblečenie na večer vezmú šaty, prípadne blúzku a topánky na podpätku/lodičky. Muži zas košeľu, nohavice a každý druhý dokonca sako.

Na Slovensku si muži berú oblek výrazne častejšie než v Česku. Naopak, pre každého piateho Čecha sú tým slušným oblečením obyčajné rifle.

Sandále a šľapky sú stále in

Dovolenková obuv, to sú predovšetkým sandále a šľapky. Tie sú v obľube rovnako ako športová obuv, či už otvorená, alebo uzavretá. Kým Česi sú viac sandáloví, Slováci nosia viac šlapky. V prípade dovolenky v prírode však predsa len vedie otvorená športová obuv, pri mori zas nosíme hlavne práve šľapky alebo sandále.

Plavky ženy striedajú viac

Až 71 % všetkých ženských plaviek v kufri sú plavky dvojdielne. Keď už si ženy balia do kufra jednodielne plavky, tak skôr na dovolenku na Slovensku, než k moru. Približne rovnaký pomer tvoria plavky v strihu „trenky“ u mužov.

Plavky sú typom oblečenia, ktoré nenakupujú na internete často ani tí, ktorí inak oblečenie na internete nakupujú. Nákup plaviek je pre nás totiž celkom traumatizujúci: 63 % respondentov pripomenie nedokonalosť ich postavy a okolo 40% musí voliť kompromis v plavkách vzhľadom na svoju postavu. Tieto nepríjemné pocity spojené s nákupom plaviek zažívajú predovšetkým ženy.

Ponožky v sandáloch sú fenomén

Muži si počas horúcich letných dní obliekajú obvykle: šortky, šľapky alebo papuče, košele s krátkym rukávom (skôr Slováci, než Česi). V Čechách je tiež obľúbená čiapka. A tento fakt nás baví stále, stal sa doslova fenoménom: ponožky v sandáloch nosí v týchto situáciách každý 10. muž. Bŕŕŕŕ 🙂

Oproti pracovným dňom je dovolenka spojená predovšetkým s voľnejším a farebným oblečením. Necelá polovica respondentov sa na dovolenke oblieka lepšie ako v pracovných dňoch. Okolo 50 % opýtaných sa oblieka výstrednejšie.

Zatiaľ čo voľné oblečenie volia na dovolenke obvykle muži, ženy využijú situáciu na nosenie farebnejšieho a výstrednejšieho oblečenia. Ako keby si ženy teplé počasie viac užívali a prebudilo v nich záujem o pestrosť a farby, muži, naopak, horúčavou viac trpia.

Dovolenka a móda. Koľko míňame?

Pred hlavnou dovolenku robíme veľké nákupy. Nakupujeme najmä tričká, šaty, plavky, sandále, šortky, nohavice, sukne, tielka, klobúky, ponožky a športovú obuv. Práve tričká, plavky a sandále nakupuje pred dovolenkou viac Slovákov, než Čechov.

Aspoň 55 eur utratí za oblečenie pre seba pred dovolenku 70 % Slovákov, ale iba 52 % Čechov. Počas samotnej dovolenky si kupujeme predovšetkým tričko, plavky, šaty, sandále, šortky, nohavice, šatku, klobúk a tielko. Na dovolenke za oblečenie utrácame v priemere 53 eur. Čo je zaujímavé, na dovolenke pri mori a viac míňajú muži ako ženy.

Rozdiely medzi Slovákmi a Čechmi

Medzi šatníkom Slovákov a českých susedov je značný rozdiel a Slováci tiež na oblečenie míňajú viac. Zatiaľ čo 59% Sloveniek minie na podprsenky v prepočte viac ako 15 eur, v Česku je to len 37% respondentiek. Za spontánny nákup oblečenia je 15-30 eur ochotné minúť približne 27% Čechov a 33% Slovákov. Spontánny nákup v hodnote 30-35 eur potom uskutoční už len 6% Čechov a 27% Slovákov. Za vyššími výdavkami na oblečenie na slovenskej strane sa skrývajú skôr drahšie kusy, ako výrazne väčšie množstvo.

Ženy z oboch krajín si ročne kúpia rovnako 5 zvrškov, 3 nohavice a 2 kabelky. Vo všeobecnosti však majú české ženy viac zvrškov. Slovenky zasa majú v priemere viac kabeliek a topánok na podpätku, ktoré nosia častejšie aj vo chvíľach, keď ich české ženy nenosia vôbec alebo nad nimi váhajú. Napríklad na narodeninovú oslavu u svokra by si vzalo podpätky 32% Sloveniek ale iba 17% Češiek.

Archívny článok