Pozitívne účinky kozieho mlieka

V poslednom čase čoraz častejšie počujeme dohady o tom, či a aké mlieko vôbec máme konzumovať. Najčastejšie sme boli zvyknutí konzumovať práve to kravské mlieko, pretože toho bolo v obchodoch omnoho viac. Kravy totiž vyprodukujú viac mlieka. Avšak dnes sa už skôr niektorí prikláňajú ku kozím alebo ovčím výrobkom. V čom je kozie mlieko výnimočnejšie od toho kravského?

 

Ak ste už ochutnali kozie mlieko, možno ste si všimli trošku odlišnú chuť oproti tomu kravskému. Kozie mlieko je o čosi menej sladké ako to kravské. Ďalšou prednosťou je, že je rýchlejšie stráviteľné a je vhodné aj pre alergikov. Kozie mlieko obsahuje veľmi dôležité vitamíny a minerály potrebné pre náš organizmus.

Je bohaté na vápnik, horčík, sodík, draslík, fosfor, vitamíny A, B, C, D a E a taktiež obsahuje omnoho viac bielkovín ako sa vyskytuje práve v tom kravskom mlieku. To, že sa kozie mlieko ľahšie dokáže vstrebať do nášho tela je spôsobené tým, že tukové častice kozieho mlieka sú podobné tým, ktoré nachádzame v materskom mlieku.

Produkty z kozieho mlieka sú ďalej výnimočné tým, že posilňujú obranyschopnosť, zlepšuje stavy alergikov a konkrétne tie, ktoré majú kožné problémy. Kozie produkty totižto priaznivo regulujú vlhkosť pleti, pitie kozieho mlieka sa odporúča aj pre tých, ktoré majú ťažkosti s trávením, pankreasu či pečene a prispieva tiež ako prevencia nádorových ochorení.

Ďalším plusom kozieho mlieka je, že pôsobí pozitívne aj na nervovú sústavu. Znižuje nervozitu a stres. Ak nahradíte či vylúčite kravské mlieko a nahradíte ho kozím, pozitívne tým prospejete k zníženiu vašej migrény, ktoré môže vyvolať práve alebo aj konzumácia kravského mlieka.

Možno jedinou nevýhodou konzumácie kozieho mlieka je, že na ľudí, ktorí boli odjakživa zvyknutí len na príjem kravského mlieka, môže pôsobiť jeho vôňa o čosi odlišne a nepríjemne. Stačí si len zvyknúť a najmä myslieť na to, koľko minerálov, vitamínov a stopových prvkov v sebe kozie mlieko a výrobky z neho obsahujú.

Autor: Matúš M.