Povedať glutamanu áno alebo nie?

Zelenina

V posledných rokoch narastá na celom svete počet zákazníkov, ktorí sa zamýšľajú nad tým, čo jedia. Dôkladne vyberajú a nakupujú produkty, ktoré prispievajú k ich zdravému životnému štýlu. Mnohí z nás preto vyraďujú zo svojej kuchyne glutaman sodný. Skutočne sa mu však musíme vyhýbať?

Bielkoviny sú nevyhnutnou súčasťou všetkých rastlinných aj živočíšnych buniek. Vďaka nim sú vlastne živé organizmy živé. Práve v nich sa nachádza množstvo užitočných aminokyselín. Jednou z nich je aj kyselina glutámová, ktorá súvisí nám dobre známym, glutamanom sodným.

Je zo zelených rias
Glutaman sodný sa bežne vyskytuje v prírodnom stave v potravinách, ktoré máme na stole každý deň. „Voľný, prírodný glutaman, obsahujú rajčiny, cesnak, strukoviny, orechy a huby. Nachádza sa v mlieku, zrejúcich syroch ako parmezán či rokfort. Ak by sa nenachádzal v japonských hubách šitaky, neboli by ani cenené ako potravina, pretože ich chuť by bola veľmi nevýrazná.“ vysvetľuje Jozef Kerekréty, slovenský odborník na kvalitu a bezpečnosť potravín a audítor v potravinárskom priemysle. Podľa International Food Information Council Foundation sa v materskom mlieku nachádza glutaman v oveľa väčšej koncentrácií ako v obyčajnom kravskom mlieku.

Aj keď chuť umami (tento názov bol zavedený až v 20. storočí), typickú chuť bielkovinového hydrolyzátu, poznali aj starovekí Európania, komerčne začali vyrábať glutaman sodný jeho objavitelia Japonci, ktorí ho získavajú z morských rias a dovážajú aj do Európy. Ázijské krajiny sú najväčší spotrebitelia glutamanu sodného na svete. Koľko glutamanu sodného je pre naše telo už príliš veľa? Paracelsius povedal, že ´dávka robí jed´. ak napríklad vypijeme extrémne veľa kávy alebo aj obyčajne vody, taktiež nám to môže uškodiť. Glutaman sodný v takom množstve, ako sa bežne u nás používa do potravín, nepredstavuje pre naše telo nebezpečenstvo,“ dodal odborník.

Pozor na označovanie výrobkov
Zákazníci, ktorí čítajú zloženie produktov nájdu na obale výrobku označený glutaman sodný ako E621, prípadne MSG (Monosodium glutamate). Ak ste si kúpili v obchode ochucovadlo označené nápisom „Bez glutamanu“ a ochutilo vaše jedlo úplne rovnako ako to klasické s glutamanom, určite je niekde háčik. V tomto prípade ste naleteli výrobcom, „špekulantom“, ktorí z marketingových dôvodov prestali používať glutaman. Namiesto neho pridávajú do svojich výrobkov jeho náhrady. Ide napríklad o inozinan sodný (E631) a guanylan sodný (E627). Tieto látky dokážu v kombinácií s prirodzene sa vyskytujúcim glutamanom zvýrazniť chuť jedla veľmi intenzívne. Nájdete ich uvedené v zložení produktu na obale výrobku, samozrejme o prítomnom glutamane sa výrobca už nevyjadruje. Pre spotrebiteľov by malo byť najdôležitejšie čítať pozorne zloženie produktu a nenechať sa zavádzať dokonale marketingovo prepracovaným obalom potraviny.

Zavádzanie spotrebiteľa?
„Použiť označenie ´Bez glutamanu´ je vrcholne nesprávne. Dôležité je odlišovať dve roviny. Glutaman sodný sa môže totiž v potravine vyskytovať aj úplne prirodzene, tzv. prírodný glutaman sodný, alebo sa môže do potraviny pridať. Ak  sme ho do výrobku skutočne nepridali, môžeme ho označiť ako ´Bez pridaného glutamanu´, čo už viac zodpovedá pravde.“ vysvetľuje hru so slovíčkami odborník na kvalitu a bezpečnosť potravín.

osteoporóza