Potrebujete do dovolenky rýchlo schudnúť? Vyskúšajte bielkovinovú diétu

Tá sľubuje, že pri nej môžete zhodiť až 8 kíl za mesiac. A nebojte sa, nebudete pri nej hladovať. Princíp bielkovinovej diéty spočíva v tom, že si denný prísun stravy správne rozložíte do ideálne piatich porcií.

Tajomstvo tejto formy diéty spočíva v tom, že rozfázovaním príjmu jedla sa v tele  rovnomerne rozdelí aj príjem energie. A telo si potom nepotrebuje žiadnu časť z nej ukladať do zásoby. V organizme dochádza k okamžitej látkovej premene, postupne sa v ňom spaľujú tuky a to sa prejaví viditeľne za krátky čas aj na vašej postave.

Bielkovinová diéta vám „dovoľuje“ zároveň prijímať stravu, ktorá chutí a z ktorej sa dobre najete. Jej základom je prijímanie jedla v menších, pravidelných porciách, ktoré obsahuje vysoký podiel bielkovín. Pri správnom dodržiavaní vášho režimu budete sýti po celý deň a táto forma stravy nespôsobí ani výkyvy hladiny cukru vo vašom tele, čo je dôležitým predpokladom pre to, aby ste chudli s radosťou a dosiahli želaný výsledok. A ak ste sa rozhodli počas diéty spevniť svoje brucho, ruky a zadok cvičením, vysoký obsah proteínov v strave bude pôsobiť pozitívne aj na rast svalov.

Ako by mal vyzerať váš jedálniček 

Čo by ste mali jesť: Základom vašej stravy by mali byť rastlinné bielkoviny ako sója, šošovica, hrach, fazuľa, orechy, semienka a tiež chlorofylová zelenina ako špenát, rukola, brokolica či špargľa. Na vašom tanieri by nemali chýbať ani nízkotučné mliečne výrobky – mlieko, syr, tvaroh a jogurt. Dopriať si môžete aj hydinové mäso bez kože, hovädzie mäso a ryby. Netreba zabúdať ani na ovocie, najmä bobuľovité plody, ktoré sú výdatným zdrojom bielkovín. Pamätajte aj na stravu bohatú na vitamíny a vlákninu.

Čo by ste mali určite vynechať: Minimalizujte pečivo a v strave spracované obilniny, zemiaky a určite vynechajte všetko, čo obsahuje veľa cukru a tuku. Sladkostiam a vyprážaným jedlám by ste mali dať preto jednoznačne STOP.

Počas dňa by ste mali mať prehľad o prijatých kilojaouloch. Základ je dostať do tela maximálne 3 000 kJ za deň. Stanovte si režim, aby ste denne zjedli päť porcií jedla, ktoré spolu prinesú stanovenú energetickú hodnotu. Zvyknite si na pravidelnosť a doprajte si vždy ľahké, chutné a pritom výživné a pestré raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Ak však trpíte obezitou a potrebujete výraznejšie schudnúť, výživoví experti odporúčajú nedržať túto formu diéty dlhodobo, ale radšej sa poradiť so svojím lekárom.

Tip na letný obed plný bielkovín

Inšpiráciou na chutný obed bohatý na proteíny pre vás môže byť aj toto krátke video.

https://www.youtube.com/watch?v=SBTnSAuxf_Q

Ako iste viete, hlavnou ingredienciou guacamole je avokádo. Vedeli ste však, že avokádo je ovocie a že spomedzi všetkých druhov ovocia sa radí medzi tie s najvyšším obsahom proteínov?  Originálnu chuť celému jedlu dodáva bezlepková proteínová tyčinka Veggie Protein od slovenského výrobcu Max Sport (www.maxsport.sk), ktorá obsahuje až 20-percentný podiel rastlinných proteínov a veľa vlákniny. Základ tejto zdravej tyčinky tvoria strukoviny, semiačka, olivový olej a zelenina. Poslúži vám ako nutrične výdatný doplnok aj do ďalších receptov, napr. k šalátom či polievkam.