Viete, ktoré vitamíny potrebuje diabetik?

U diabetika sa do centra pozornosti dostáva najmä vitamín A, C, E, vitamíny skupiny B, chróm a zinok. Dôležité sú aj antioxidanty, pretože pre cukrovku je typický zvýšený oxidačný stres, pri ktorom je porušená rovnováha na rôznych úrovniach v bunkách a je potrebné organizmu dodávať viac antioxidačných látok, ktoré organizmus a bunky pred týmto oxidačným stresom ochránia. K najvýznamnejšími antioxidantom patria vitamín C, E aj kyselina lipoová.

Kľúčové účinné látky

Chróm je nesmierne významný v živote cukrovkára. Pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi. Zúčastňuje sa však nielen na procesoch, ktoré súvisia s kontrolou hladiny cukru v krvi, ale je dôležitý aj pri metabolizme tukov a znižovaní telesnej hmotnosti. Chróm zvyšuje a zosilňuje pôsobenie inzulínu. Pre jeho riadne vstrebávanie je potrebný správny pomer chrómu a zinku.

Zinok je druhým najrozšírenejším (hneď po železe) a zároveň nenahraditeľným stopovým prvkom v organizme, ktorý potrebuje každá bunka. Spolupodieľa sa na mnohých biologických funkciách, napríklad sa zúčastňuje na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín, na syntéze nukleových kyselín. Podporuje hojenie rán, pomáha pri kožných problémoch, posilňuje imunitu, podporuje správnu funkciu inzulínu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Vitamíny skupiny B majú priaznivé účinky na zápalové a degeneratívne ochorenia nervov a pohybového systému. Pri vysokom dávkovaní majú na organizmus protibolestivé, antialergické a regeneratívne účinky. Napríklad pacientom s diabetickou neuropatiou napomáhajú zlepšovať bolestivosť a citlivosť dolných končatín a tiež skvalitňovať vodivosť nervových vlákien.

Vitamín E je významným antioxidantom. Je dokázané, že nízke hladiny tohto vitamínu sú spojené s cukrovkou. Práve diabetici majú znížené hladiny antioxidačných látok a zároveň aj ich zvýšenú spotrebu. Vitamín E neutralizuje voľné kyslíkové radikály, ochraňuje bunkové membrány a zohráva úlohu aj pri metabolizme tukov. Predpokladá sa, že môže pôsobiť ako ochrana pred poškodením obličiek, nervov a aj ako prevencia pred srdcovocievnymi ochoreniami.

Vitamín C je tiež dôležitým antioxidantom. Reguluje metabolizmus aminokyselín a pôsobí na zdravie všetkých bunkových a tkanivových membrán. Potrebný je na reguláciu normálneho telesného rastu, na správne hojenie rán a reakcií na stres, stimuluje aj tvorbu bielych krviniek,

Špeciálne výživové doplnky
Aby diabetici zabezpečili svojmu telu potrebné množstvo účinných látok, odborníci im odporúčajú dopĺňať si ich prostredníctvom výživových doplnkov. Zhodujú sa totiž v názore, že cukrovkári tvoria špeciálnu skupinu, ktorá si prísun potrebných vitamínov a minerálnych látok len ťažko vie získať zo stravy. Uskutočnené štúdie dokonca preukazujú pozitívny vplyv takýchto špeciálnych výživových doplnkov na liečbu diabetických komplikácií, ako je napríklad diabetická polyneuropatia. Vhodným je napríklad prípravok Vitamíny pre diabetikov od spoločnosti Wörwag Pharma, ktorý obsahuje vitamín C, E, betakarotén, široké spektrum vitamínov skupiny B, zinok a chróm, čiže všetky dôležité látky, ktoré diabetik potrebuje. A naviac sú namiešané v správnom pomere a len v jednej tablete. Prípravok je určený nielen pre diabetikov, ale preventívne aj pre tých, ktorí majú cukrovku v rodinnej anamnéze. Viac informácií o cukrovke a rôzne užitočné rady a tipy, súvisiace s týmto ochorením, nájdete na www.diabetik.sk.