Post-it, čo ste o nich (možno) nevedeli

Ikonické Post-ity tento rok oslavujú neuveriteľných 40 rokov! Za  ten čas toho prežili naozaj veľa a my si už bez nich ani nevieme predstaviť náš život:

 1. Vynájdeniu lepiacich poznámkových bločkov Post-it pomohla náhoda! Spencer Silver sa v laboratóriách 3M zaoberal vývojom lepidiel a objavil také, ktoré ľahko priľnulo k povrchu, a pritom nelepilo príliš pevne. Jeho kolega Art Fry potreboval v tej dobe pomôcku, ktorou by mohol označiť piesne, ktoré mal v nedeľu spievať v kostole, bez toho, aby sa poškodili stránky spevníka a  zároveň držala pevne na mieste.
 2. Teraz už ikonická kanárikovo žltá farba bola tiež vybraná náhodou. Pri tvorbe prototypu malo v tom čase laboratórium 3M susediace s Post-it tímom k dispozícii prebytočný papier iba v tejto farbe.
 3. Pôvodný pracovný názov lepiacich poznámkových bločkov bol Pres’n peel (Pritlač a strhni), na testovanie k prvým spotrebiteľom v Boise, v americkom štáte Idaho, ale išli pod menom Boise Blitz, a v roku 1980 už do sveta putovali pod dnešným menom Post-it.
 4. V 90. rokoch vraj bežný zamestnanec v kancelárii dostal denne v priemere 11 správ na Post-it papierikoch.
 5. V súčasnosti existuje viac ako 4 000 produktov pod značkou Post-it v rôznych farbách, veľkostiach a formátoch, linajkové, štvorčekované, polopriehľadné, so silnejším lepidlom a tiež s rôznymi zásobníkmi a dávkovačmi.
 6. Viete si vybrať z desiatok veľkostí a farieb, ktoré vytvárajú stovky kombinácií Post-it bločkov.
 7. Spoločnosť 3M vyrobí viac ako 50 miliárd Post-it bločkov ročne.
 8. Pôvodné balenie Post-it z roku 1980 obsahovalo 1 000 lístkov
 9. Lepiace papieriky Post-it je možné kúpiť vo viac ako 150 krajinách.
 10. Na oblepenie obvodu zeme by bolo potrebných približne 506 880 000 Post-it papierikov.
 11. V siedmej epizóde poslednej série seriálu Sex v meste sa s hlavnou hrdinkou Carrie Bradshaw rozišiel priateľ prostredníctvom odkazu napísanom na Post-it papieriku.
 12. V poslednom diele piatej série Chirurgov si Meredith Greyová a Derek Shepherd napísali svoje svadobné sľuby na Post-it lístočky.
 13. Jedna z hlavných postáv filmu Romy a Mišel sa počas stretávky zo strednej snažila ostatných spolužiakov presvedčiť, že práve ona vymyslela Post-ity.
 14. Všetky Post-it bločky sú recyklovateľné, neprekáža tomu ani lepivá časť. Tá sa rozpustí počas odfarbovania všetkého zberového papiera.
 15. Všetok papier použitý pri výrobe produktov značky Post-it má certifikát CoC (Chain of Custody), a teda pochádza z dobre obhospodarovaného lesa, kde sú všetky stromy po vypílení nahradené novou výsadbou.
 16. Už niekoľko rokov má Post-it aj svoju vlastnú aplikáciu. Viete si do nej telefónom odfotiť poznámkové papieriky Post-it nalepené napríklad na stene a ďalej s nimi virtuálne pracovať. Druhou možnosťou je vytvoriť si Post-it priamo v aplikácii – viete si vybrať ich farebnosť a aj umiestnenie. Ďalej s nimi už pracujete ako s tými klasickými – na virtuálnej nástenke sa dajú presúvať a zoskupovať podľa aktuálneho vývoja projektu, a hlavne, dajú sa zdieľať s ďalšími ľuďmi.
 17. Post-it papieriky si našli cestu dokonca aj na londýnsky fashion week. Britská značka Fyodor Golan sa spojila so spoločnosťou 3M a vytvorila kolekciu inšpirovanú práve týmito ikonickými lepiacimi papierikmi.

Zdroj: Henrieta T.