Posledný cisár módy, taliansky dizajnér Valentino Garavani oslávil 90-ročné jubileum

Talianska žijúca legenda, módny návrhár Valentino Garavani, známy ako Valentino, oslávil 11. mája  90. narodeniny súkromnou párty vo svojej vile na Via Appia Antica v Ríme. Z úcty k vojnou zmietanej Ukrajine sa  rozhodol sláviť veľmi tichým spôsobom s rodinou a priateľmi.

 

Valentino sa narodil v roku 1932 vo Voghere v talianskom regióne Lombardia. V roku 1959 po ukončení formálneho školenia v Paríži založil  v Ríme značku a spoločnosť Valentino.

Spolu so svojím partnerom Giancarlom Giammettim, profesionálnym aj romantickým, vybudovali od roku 1960 celosvetovo uznávanú značku Valentino, ktorá sa preslávila povestnými „valentínskymi červenými“ šatami.

courtesy foto
courtesy foto

Jeho modely si v polovici 60-tych rokov obľúbili aj najznámejšie celebrity vrátane Jacqueline Kennedyovej, Elizabeth Taylorovej, Audrey Hepburnovej a talianskej divy Sophii Loren.

Photo by Luca Bruno/AP/Shutterstock

Myslím, že som sa narodil ako krajčír… Nič iné som v živote nedokázal“, vyjadril sa v mnohých rozhovoroch Valentino Garavani, posledný cisár módy.

Valentino s modelkami Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Karen Mulder.

Jeden z jeho známych výrokov je: Milujem krásu. Nie je to moja vina!

Valentino navrhol kostýmy od Rímskej opery so Sofiou Coppola až po newyorský balet  a tiež pre niektoré z najpamätnejších predstavení desaťročia.

Svoju poslednú prehliadku Haute Couture v Paríži, na ktorej sa zúčastnili topmodelky Naomi Campbell, Claudia Schiffer a Eva Herzigová, usporiadal Valentino v roku 2008.

V roku 1998 Valentino a Giammetti predali svoju spoločnosť za približne 300 miliónov dolárov talianskemu konglomerátu HdP.

Valentino – počas fotenia svojej kolekcie Couture Jar 1986, Rím

Od 18. do 22. rokov strávil Valentino obdobie so svojimi kolegami, módnymi ikonami – s Karlom LagerfeldomYves Saint Laurent v troch módnych domoch, pričom s Karlom sa stretával častejšie.

Valentino vychvaľuje prácu talianskeho kolegu Giorgia Armaniho a američana Toma Forda.

Valentino s talianskymi dizajnérmi – zosnulým Gianni Versace (vľavo) a Giorgiom Armani (vpravo).

Medzi jeho žiakov patrí talianska dizajnérka módneho domu Dior – Maria Grazia Chiuri a dizajnér Pier Paolo Piccioli.

Obrázky: schutterstock, getty images, Pier Paolo Cito/AP/SIPA
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová, myamirell.com