Posilnite svoju imunitu

Hippokrates hovorieval: ,,Nech jedlo je vašim liekom”. Súčasní odbroníci na výživu apelujú na konzumáciu vyváženej stravy, čo je najlepším liekom všetkých čias. Vhodne zvolené potraviny sú prvým krokom k budovaniu imunitného systému, obzvlášť v zimnom období.

Budovanie imunity je dlhodobejší proces, ktorý sa skladá z mnohých faktorov. Telo musí byť posilnené predovšetkým vhodnou stravou, bohatou na prírodné produkty. MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., expert kampane „Džúsy a pyré – vitamíny v SMART forme“ potvrdzuje: „Svoju imunitu môžeme budovať, a to správnou výživou deň po dni. Niektoré zložky potravín majú imunomodulačné vlastnosti, to znamená, že stimulujú náš imunitný systém. Hovoríme o vitamínoch, ktoré majú priaznivý vplyv na obranyschopnosť organizmu. Napríklad vitamín C, ktorý možno nájsť v nakladaných uhorkách, kapuste, petržlene, červenej paprike alebo v pomarančovom džúse, či provitamín A prítomný v žltej, oranžovej a červenej zelenine a ovocí, alebo v mrkvovej šťave. Aj niektoré minerálne látky hrajú dôležitú úlohu v obranyschopnosti. Napríklad taký horčík, vo významnom množstve obsiahnutý v ovocí. Ak nasledujeme odporúčania lekárov ohľadom dávkovania liekov, tak by sme mali pristupovať rovnako pokiaľ ide o živiny. Nezabúdajte na konzumáciu aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne. No nielen množstvo ale aj rozmanitosť prijímaných potravín je dôležitá. Čím pestrejšiu stravu máme, tým viac aktívnych zložiek sme schopní dodať nášmu telu. Treba si uvedomiť, že neexistuje jediný produkt, v ktorom sú prítomné všetky živiny. Treba ich správne kombinovať a dodržiavať požadované množstvá. Napríklad 100% ovocný džús alebo pyré môže nahradiť jednu z odporúčaných 5 porcií ovocia a zeleniny“.

Vitamíny: prírodné alebo vo forme tabliet?
Väčšina vitamínových doplnkov je k dispozícii bez lekárskeho predpisu. O tom, či je možné ich nahradiť prírodnými produktmi hovorí MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.: „Myslite na to, že výživové doplnky sú koncentrovaným množstvom určitých látok. Pred ich užívaním by ste sa mali obrátiť na svojho lekára. Avšak budovať imunitu vieme aj inými spôsobmi, a to obohacovaním stravy o prírodné produkty, ktoré sú zdrojom rovnakých zložiek, no v bezpečnejšej a jednoduchšej forme. Dokonca aj vedecké výskumy potvrdzujú, že živiny z prírodných produktov sa ľahšie absorbujú do tela.”

Prírodné riešenia sú tie najlepšie pre naše telo. Preto v zime, ak nie sú dostupné všetky druhy ovocia a zeleniny, nebojte sa ich konzumovať v inej forme. 100% džúsy alebo ovocné a zeleninové pyré sú skvelou alternatívou pre náš organizmus. Platná legislatíva EU zakazuje pridávať sladidlá, umelé farbivá, cukor alebo arómy do 100% ovocných džúsov.

Obrazok_1