Posilnite svojho bodygarda

S príchodom chladného počasia dostáva zabrať imunitný systém. Ak je oslabený, raz-dva ochoriete. Nedajte šancu vírusom či baktériám a povzbuďte ho!

Imunitný systém je ako osobný strážca, ktorý má schopnosť rozoznať choroboplodné zárodky a zneškodniť ich. Z rôznych príčin môže byť však oslabený, napríklad dlhodobým stresom alebo ste vyčerpané neprimeranou fyzickou či duševnou námahou. Vaša obranyschopnosť sa tak výrazne znižuje a organizmus sa nedokáže brániť útokom rôznych baktérií či vírusov. Výsledkom je prechladnutie; angína; chrípka; zápal nosohltanu, priedušiek či pľúc… Nenechajte sa však zaskočiť a začnite už dnes trénovať svojho bodygarda. Ako?

AKUPRESÚROU

Podľa fyzioterapeuta Dušana Kollárika, špecializujúceho sa na čínsku masáž s akupresúrnou technikou, celkovú imunitu možno posilňovať stimulovaním troch nasledujúcich miest na tele: bodu ming-men, ktorý leží na centrálnej dráhe ovplyvňujúcej prakticky chod celého organizmu. Nájdete ho medzi tretím a štvrtým stavcom na chrbtici. Ľahko si ho masírujte alebo stláčajte bruškami prstov aspoň desaťkrát, nie však silno! Po každom stlačení nasleduje 5-sekundová pauza. Stimuláciou tohto bodu rozhojníte rovnomerne jang vo všetkých dráhach a výrazne posilníte obranyschopnosť organizmu. Ďalej odporúča ovplyvňovať trojitý ohrievač (ši-men) ležiaci na dráhe počatia. Nachádza sa pod pupkom vo vzdialenosti štyroch prstov – skrátka palec skryte do dlane a ruku položte na brucho tak, aby ukazovák bol tesne pod pupkom, ši-men leží za malíčkom. Tento bod harmonizuje poruchy menštruačného cyklu, chronický zápal prostaty a miestne bolesti. Opäť desaťkrát stredne silno stláčajte. Nezabudnite na 5-sekundové pauzy. Štyri prsty nad pupkom sa zasa nachádza bod čžun-van, ktorý ovplyvňuje problémy s trávením ako napríklad úporné zvracanie, hnačky, bolesti žalúdka. Jeho stimulovaním (10-krát) pozitívne ovplyvníte činnosť tráviacej sústavy.

PROBIOTIKAMI

Viete, že väčšina imunitných buniek sa nachádza v črevách? Ak fungujú normálne a sú v rovnováhe, chránia nás pred škodlivými mikroorganizmami. Aj vy im môžete pomôcť, ak budete pravidelne konzumovať potraviny obsahujúce probiotiká. Závisí iba od vašej chute, či uprednostníte jogurty, kyslú kapustu, nepasterizovanú bryndzu alebo inú potravinu, v ktorej sa nachádzajú probiotiká. Môžete si však pomôcť aj probiotikami v kapsuliach. Na trhu nájdete rôzne prípravky. Podľa čoho spoznáte tie najkvalitnejšie? Odborníci odporúčajú všímať si koľko druhov baktérií obsahuje (mal by aspoň štyri druhy), ďalej počet baktérií v jednej kapsule (minimálne jednu miliardu) a či má dve špeciálne označenia: FOS – znamená to, že prípravok obsahuje vlákninu, ktorá výrazne podporuje rast probiotických baktérií. Ďalej by to malo byť označenie o enterosolventnosti, čo znamená, že baktérie sú v špeciálnom obale a bez porušenia sa dostanú do čreva.

ENZÝMAMI

Spoľahlivými pomocníkmi podporujúcimi imunitný systém sú aj enzýmy, bez ktorých by sme nemohli existovať. V našom tele urýchľujú všetky biologické deje. Pre život a zdravie je nevyhnutné, aby v tele boli v dostatočnom množstve a v optimálnom funkčnom stave. Ak ich je nedostatok, treba ich telu dodať. Lekári odporúčajú užívať Wobenzym, ktorý je cielenou kombináciou rastlinných a živočíšnych enzýmov prírodného pôvodu a vďaka vyváženému zloženiu výrazne posilňuje imunitný systém.

HOMEOPATIKAMI

Zníženú imunitu možno účinne ovplyvniť aj pomocou homeopatík. Tie pôsobia iným mechanizmom ako klasické lieky; stimulujú prirodzené mechanizmy organizmu, aby sa posilnil a imunitný systém bol výkonnejší. Ich účinok teda nie je chemický. Prednosťou homeopatík je, že pochádzajú z prírodných zdrojov, nie sú toxické a nemajú nežiaduce vedľajšie účinky. Môže ich užívať každý bez rozdielu veku. Celkovú obranyschopnosť posilňuje napríklad echinacea, ktorá výrazne aktivizuje imunitný systém a má protizápalové účinky.

Foto: chellem.com