Popustite uzdu fantázii. Pošlite deti k babičke a vymaľujte im izbu!

Kto má deti, pozná to. Na stenách detskej izby objavíte fľaky, škvrny či nebodaj rôzne obrazce nakreslené ceruzkou či pastelkou. Chcete izbu vymaľovať, možno aj zmeniť farbu na modernejšiu alebo jednoducho na  takú, akú má dieťa práve rado.

Najvhodnejší čas na maľovku detskej izby je práve vtedy, keď ratolesti nie sú doma a užívajú si napríklad starostlivosť starých rodičov alebo sa bavia v tábore. Pri dobrej príprave a s kvalitnými materiálom stihnete zmeniť ich svet kľudne aj cez víkend. Nechajte si poradiť od odborníka ohľadom výberu farieb a tiež si prečítajte postrehy, na čo si treba dať pri maľovaní pozor.

Aké vybrať farby?
Zabudnite na stereotypné predstavy o detskej izbe – že dievčatá musia mať romantickú ružovú „pre princezné“ a chlapci potrebujú chladnú modrú. Aktuálny trend prináša jednoduchosť – biely základ či jemne tmavé odtiene ako sivá, sivomodrá alebo sivozelená pôsobia s vhodne skombinovaným farebným nábytkom a doplnkami optimisticky, štýlovo a útulne. Tmavšie odtiene deťom navodia pocit bezpečia a bude sa im aj lepšie spať. Navyše, tlmenejšie farby sú in! Hodia sa tiež
k výrazným farbám ako žltá, ružová, mandarinkovo oranžová, svietivé farby, fialová, ale i pastelové farby.

„Ak si vyberiete pastelové odtiene, voľte teplé a akoby zašlé – budú pôsobiť prirodzenejšie. Inšpirujte sa offwhite paletou, ktorá môže byť jemne béžová, jemne ružová, zelenkavá (mentolová) a modrosivá,“ radí Matúš Medveď, brand manažér firmy Primalex a dodáva: „Aktuálnym trendom je tiež kombinácia žltej s tyrkysovou, pretože pôsobí veselo a optimisticky.“

Aký použiť produkt?
Doprajte detskej izbe druhý dych práve farbou inšpirovanou Severom – taká je kolekcia farieb Primalex Essence, najkvalitnejšej interiérovej farby novej generácie. Vybrať si môžete zo 42 trendových odtieňov alebo si môžete vytvoriť vlastnú farbu z až 10 000 odtieňov. Kreativite sa medze skutočne nekladú! Výsledné odtiene prestupujú celým farebným spektrom, každý z nich je však jemný a útulný. Navyše sa vyznačujú výbornou krycou schopnosťou, ľahkou aplikáciou a odolnosťou. 

Čím možno stenu detskej izby oživiť?
Maľovanie je hra. Dávno neplatí, že pri maľovke natriete celú izbu jednou farbou a hotovo. Na stenách môžete farbami vytvárať farebné plochy rôznych geometrických tvarov alebo vytvoriť obrázky či siluety.  „Inšpiráciou vám môže byť aktuálny trend – optické oddelenie spacej časti od hracej. Alebo môžete izbu vymaľovať čisto bielou farbou a na stenách potom vytvoriť farebné plochy, ktoré budú lemovať nábytok, napríklad písací stôl,“ objasňuje odborník spoločnosti Primalex. Na bielom podklade tiež výborne vyniknú farebné bodky a iné obrazce. Popustite uzdu svojej fantázii.

Aké zariadenie s vybranou farbou skombinovať?
Dnešné detské izby sú sofistikované, nie naivne detské, ako tomu bolo kedysi. Používa sa v nich viac dizajnového nábytku, ktorý je rozmerovo menší a farebnejší. „Hitom je interaktivita a preto je možné do detských izieb umiestňovať aj hojdačky, lezecké steny, siete na šplhanie zavesené na strope, rebríky a podobne,“ hovorí Matúš Medveď. Pre deti by totiž detská izba nemala slúžiť len na učenie sa a robenie si úloh, ale najmä na zabavenie sa a relaxáciu.

Hravosť už nepredstavujú len detské hračky a veselé farby, ale je v tom niečo viac – kvalitný dizajn, vkus a originalita, ktoré pomáhajú utvárať osobnosť detí.

TIP: Nezabúdajte vetrať. V priebehu aj po maľovaní sa hlavne v lete odporúča vetrať, farba tak rýchlejšie zaschne. No aj v zime môžete bez obáv maľovať, vďaka suchému vzduchu vo vykurovacej sezóne vám náter bude tiež dobre zasychať.