Pomôžte sebe i planéte drobnou úpravou jedálnička

Tip na skvelú rastlinnú večeru: Celozrnný chlieb so zelerovo-mrkvovou nátierkou

Moderná hektická doba, v ktorej je málo času na všetko, zasahuje do viacerých oblastí života. Výnimkou nie je ani stravovanie. Nadmerná konzumácia živočíšnych produktov a absencia rastlinných tukov, vlákniny, minerálov a vitamínov sa môže negatívne podpísať najmä na našom zdraví. Predísť neželaným nepríjemnostiam vieme pritom veľmi jednoducho. Stačí si do týždňa zaradiť rastlinný pondelok.

Kampaň rastlinných pondelkov začala už pred viac než 100 rokmi, kedy americký Úrad pre správu potravín apeloval na zníženie spotreby kľúčových potravín s cieľom pomôcť vojnovému úsiliu. Do výzvy sa vtedy sa zapojilo viac než 13 miliónov rodín. Dôvody na presadzovanie väčšieho podielu rastlinnej stravy v jedálnom lístku sa od tej doby zmenili. Väčší význam má v súčasnosti udržiavanie dobrého zdravia a šetrenie prírodných zdrojov.

S rastlinnými pondelkami má väčšina z nás už skúsenosti. Kto by si predsa nedokázal spomenúť na bezmäsitý prvý deň týždňa v školských jedálňach? Každý pondelok umožňuje nový, zdravší začiatok. Navyše zdravá pondelková životospráva vás bude motivovať dodržiavať zdravý životný štýl aj v priebehu týždňa. Výhodou rastlinnej stravy tiež je, že má pri rovnakom objeme nižšiu kalorickú hodnotu (cca o 10–15 %), benefitom je teda znížený energetický príjem. Vďaka tomu, že budete jesť viac rastlinnej stravy, vám v jedálnom lístku zostane menej miesta na nezdravé potraviny. Tie sa dajú jednoducho nahradiť rôznymi rastlinnými produktmi.

 

Ako si zostaviť vyvážený jedálniček?

PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. z Viem, čo jem a pijem, upresňuje, ktoré potraviny by v rámci rastlinného dňa nemali chýbať a ako jedálny lístok zostaviť: „V rastlinnom jedálnom lístku nesmú chýbať bielkoviny, ktorých zdrojom sú predovšetkým strukoviny a výrobky z nich (napríklad tofu, tempeh), obilniny a výrobky z nich (Robi mäso, Klaso), orechy, semená a popr. i proteínové doplnky (napríklad mandľový či konopný proteín). Dôležitou zložkou rastlinného jedálneho lístka sú náhrady mlieka a mliečnych výrobkov, pričom mlieku sa najviac približujú výrobky zo sóje.“

Rastlinný jedálny lístok umožňuje pokryť potrebné živiny, dôležitá je ale pestrosť: „Vždy je dôležité čítať informácie na obaloch potravín a vyberať si produkty obohatené o významné nutričné látky. Príkladom sú zmienené rastlinné nápoje obohatené o vápnik, margaríny obohatené o vitamín D alebo raňajkové cereálie fortifikované vitamínmi B skupiny. Pri zostavovaní čisto rastlinného jedálneho lístka teda nestačí len nejesť mäso, vajcia a mliečne výrobky, obzvlášť dôležitá je pestrosť vo výbere potravín a znalosť, ako potrebné živiny získať,“ uzatvára PhDr. Hlavatá.

Ak sme vás inšpirovali, urobte si s nami chutnú rastlinnú nátierku na pondelkovú večeru. Viac receptov a nápadov, ako začať s rastlinnými pondelkami, nájdete aj na www.rastlinnypondelok.sk. Veľkou motiváciou k zdravšiemu stravovaniu je možnosť prihlásiť do súťaže o pobyt na Srí Lanke v hodnote 3.900 eur, tak si to nenechajte ujsť!

 

Tip na skvelú rastlinnú večeru: Celozrnný chlieb so zelerovo-mrkvovou nátierkou

Ingrediencie na 1 porciu:
80 g celozrnného chleba
1/2 zeleru
1 menšia mrkva
soľ, citrónová šťava a petržlenová vňať podľa chuti
10 g Flora Original

Postup:
Najemno nastrúhame zeler a mrkvu, trošku osolíme, pridáme citrónovú šťavu a zmiešame s Florou Original. Ozdobíme petržlenovou vňaťou a podávame s celozrnným chlebom.

 Tip na skvelú rastlinnú večeru: Celozrnný chlieb so zelerovo-mrkvovou nátierkou  Ingrediencie na 1 porciu:  80 g celozrnného chleba 1/2 zeleru 1 menšia mrkva soľ, citrónová šťava a petržlenová vňať podľa chuti 10 g Flora Original  Postup:  Najemno nastrúhame zeler a mrkvu, trošku osolíme, pridáme citrónovú šťavu a zmiešame s Florou Original. Ozdobíme petržlenovou vňaťou a podávame s celozrnným chlebom.