Pomôžte deťom pripraviť sa na zimu lepšie

Zdroj obrázka: Alena Mozhjer/Shutterstock.com

Zima sa k nám blíži míľovými krokmi a už o pár dní sa prejaví chladným počasím, na ktoré naše telo veľmi citlivo reaguje vďaka špeciálnym receptorom. Avšak u detí je to ešte horšie. Nielenže sa o seba a svoje teplo nedokážu postarať samé, ale ich pokožka a telo reaguje na vonkajšie podnety intenzívnejšie, takže zmeny teploty vnímajú ešte viac.

Aby ste ich preto na príchod treskúcej zimy a bezproblémový pobyt či zábavu na čerstvom vzduchu pripravili bez najmenších problémov, poďte spolu s nami zistiť, prečo nie je deťom rovnako zima ako dospelým?

 

Nenechajte sa oklamať! Kvalitné oblečenie pre deti má svoj zmysel

Milióny mamičiek a otcov situáciu neľahkého obliekania detí do zimného oblečenia veľmi dobre poznajú. Presvedčiť malé stvorenia v chladnom počasí o nevyhnutnej potrebe kvalitného oblečenia pre deti je niekedy naozaj umenie. Má to ale svoj zmysel!

Pravdou je, že deti sú vystavené rovnakému riziku straty tepla a podchladenia ako dospelí a možno aj viac. Samozrejme, vďaka tomu, že sú viac aktívne, chlad vonkajšieho prostredia na svojom tele moc nepociťujú.

Vytiahnite zimné oblečenia zo šatníkovej skrine

A dôvod je jasný. Telá malých detí sú menej schopné regulovať svoju vnútornú teplotu ako telá dospelých, a preto sú náchylnejšie na podchladenie v dôsledku menšieho povrchu tela, menšieho množstva podkožného tuku a citlivejšej pokožky, ktorá sa ešte v určitých smeroch môže vyvíjať.

Aj keď teda v zápale zábavy a vysokej fyzickej aktivity tvrdia, že im nie je zima, nenechajte sa oklamať mylnou ilúziou. Pravdepodobne sú deti v chlade viac ohrozené ako dospelí, takže zimné oblečenie by nemalo bez povšimnutia ležať iba vo veľkej šatníkovej skrini.

Prekryte časti tela, ktoré vnímajú chlad najintenzívnejšie

Zmysli pokožky tela sú veľmi citlivé a u malých detí obzvlášť. Citlivosť na teplotu je dôležitá pri ochrane seba pred intenzívnou teplotou, ktorá môže spôsobiť poškodenie tela. Pomôcť preto väčšiemu pocitu tepla aj v tej najväčšej zime môže prekrytie najviac citlivých častí tela na chlad. Ktoré to sú?

Najcitlivejšie tepelné receptory

Najcitlivejšie tepelné receptory sa nachádzajú na lakťoch, nose a končekoch prstov. Menej citlivé receptory chladu sa nachádzajú na hrudi, brade a hornej pere. Nos má citlivé receptory tepla aj chladu, a preto je vo všeobecnosti najvnímavejším zmyslom. Končeky prstov sú však najcitlivejšie, pokiaľ ide o rýchlosť vedenia tepla.

Najcitlivejšou časťou tela na teplotu sú tvár, najmä líca, zatiaľ čo najmenej citlivé sú stehná a lýtka. Veľmi citlivé časti sú aj krk, zápästia a chodidlá, preto určite svojim potomkom nezabudnite na krutú zimu zaobstarať aj pevné a zároveň pohodlné detské topánky.

Zdroj obrázka: Alena Mozhjer/Shutterstock.com