Poistenie do hôr pokryje aj prevoz vrtuľníkom

Zahraniční či domáci turisti, ktorí sa rozhodli dovolenkovať v strede Európy, sa často vydávajú za zimnými športmi a turistikou práve na slovenské hory. Horský terén je však nielen turistickým lákadlom, ale aj miestom plným nebezpečenstva, adrenalínu a nepríjemných úrazov. Nik totiž dovolenkárom nezaručí, či v Tatrách nestretnú medvede alebo neuviaznu pod snehovou lavínou. S vhodným poistením však každú horskú kolíziu zvládnu omnoho jednoduchšie a bez preplácania výjazdu záchranárov.

Nebojte sa záchrany

Dovolenka na horách, či už v zimnom alebo letnom období, prináša okrem zábavy množstvo rizík. Na území Slovenskej republiky od 1. júla 2006 platí ustanovenie Zákona o Horskej záchrannej službe, podľa ktorého je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú.

Na horách a v bezpečí

Dovolenkári si preto môžu dojednať poistenie do hôr, ktoré je aktuálne nielen počas zimných dovoleniek, ale aj pri letnej turistike. Toto poistenie hradí náklady na záchrannú činnosť horskej služby; vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom. Poistenie do hôr môžu klienti uzavrieť krátkodobo alebo na celý rok s možnosťou pripoistenia rizikových športov a povolaní. Skombinovať sa dá aj so štandardným balíčkom cestovného poistenia, či už pre SR alebo zahraničie.

Kto sa stráca?

Horská záchranná služba každoročne zasahuje pri stovkách prípadov. Medzi najčastejšie nehody na svahu patria strety dvoch lyžiarov, ktoré sa niekedy končia fatálne. U snoubordistov to bývajú vážne poranenia hlavy a krčnej chrbtice. Športovci našťastie na poistenie nezabúdajú. „V minulom roku bolo z celkového počtu zásahov poistených 73 percent turistov,“ hovorí Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby. Medzi časté príčiny privolania záchranárov patrí podcenenie plánovania túry či zlý odhad terénu. Vždy treba myslieť aj na náhradné oblečenie, teplý čaj, baterku a mobilný telefón.

Z pohľadu Horskej záchrannej služby tvoria 56 percent zachraňovaných Slováci, za nimi sú Česi a Poliaci. Náklady na záchrannú činnosť sa môžu vyšplhať naozaj vysoko. „Mali sme prípad, kedy boli náklady na 3-dňovú záchrannú činnosť turistu, ktorý zablúdil na Malom Kežmarskom štíte, až 34-tisíc eur,“ dodáva Jozef Janiga.

Cestujte poistení

Pri lyžovačke v zahraničí odborníci z Allianz – Slovenskej poisťovne klientom odporúčajú uzavrieť cestovné poistenie, ktoré zahŕňa okrem poistenia liečebných nákladov v zahraničí aj poistenie úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu a poistenie doplnkových asistenčných služieb. Ak by došlo ku krádeži drahých lyží vlámaním či lúpežou, alebo by sa športová výbava zničila pri ťažkom úraze, vzniknuté škody za klienta uhradí poisťovňa.

Rekreačné lyžovanie na vyznačených a prevádzkovaných lyžiarskych zjazdovkách, vyznačených tratiach alebo v miestach na to určených cestovné poistenie zahŕňa v štandardnom krytí. Turisti si tak nemusia robiť starosti so špeciálnym pripoistením a môžu si zjazdovky naplno užívať. V prípade, ak plánujú adrenalínovejšie aktivity ako skialpinizmus či freeride, je dobré s poisťovňou prekonzultovať potrebu pripoistenia rizikových športov.

Sumy za liečenie následkov úrazov na horách v zahraničí sú rôzne. Záleží na postupoch liečby, dĺžke pobytu v nemocnici, nevyhnutnosti chirurgického zákroku či repatriácie. V minuloročnej zimnej sezóne Allianz – Slovenská poisťovňa za klientov zaplatila napríklad tieto sumy:

Bez názvu(859)

Neplaťte za náhodu

Ďalšia vec, ktorú na svahu netreba podceniť, je zodpovednosť za škodu. Pri následkoch zrážky na svahu si poškodený, a to hlavne v zahraničí, neváha uplatniť nároky na náhradu majetkovej škody aj škody na zdraví. Ak má poškodený podnikateľskú činnosť alebo je živnostník a následkom zranenia je pracovne neschopný, môže si okrem nákladov na liečenie nárokovať aj kompenzáciu ušlého zisku či zárobku. Suma, ktorú si zvyknú zahraniční turisti za spôsobenie úrazu vypýtať, sa často pohybuje aj v desiatkach tisícov eur. Pripoistenie zodpovednosti za škodu dovolenkárov odbremení od zdĺhavých súdnych sporov a neočakávaných vysokých nákladov. V prípade, ak poisťovateľ usúdi, že si poškodený vymáha náhradu škody neoprávnene, môže z poistenia zodpovednosti za škodu uhradiť aj náklady na právne zastúpenie.

Miesto tekutého radšej pletený sveter

Pozor na alkohol. Horúce nápoje na svahu a výhody all inclusive v hotelovom bare na nás striehnu aj počas zimných dovoleniek a klzké chodníky sa potom šmýkajú ešte viac. V niektorých krajinách lyžiarom dokonca môžu dať „fúkať“ aj na svahu a pokuta, pri ktorej nepomôže ani poistenie, ich neminie. Problém môže nastať aj v prípade, ak sa v dôsledku potúženia alkoholom turisti zrania, poisťovateľ v takomto prípade nemusí uhradiť náklady na liečenie.

lyzovanie-86491418