Pobláznenie čipkou pretrváva

Čipka zahalí ženu do rúška tajomna, dodá jej pôvab, eleganciu, šarm. Aj preto je čipka naďalej dominantným a obľúbeným módnym trendom. Čipkované šaty, sukne, kabáty, kabelky…je jedno, čo máte čipkované, podstatné je, že vám prináša radosť.

Doprajte si ju

V minulosti tvorila čipka dôležitú súčasť sviatočného odevu. Dnes je uplatnená skutočne všade, obľúbenosť má v móde i bytovom textile. V súčasnej dobe sa ručnej výrobe čipky venuje stále viac záujemcov a čipka tak opäť nachádza svoje miesto.

Čipkovaný outfit sa nesie v romantickom duchu, žena je v spojení s ňou zmyselná a viac ženská. Už nie je len súčasťou večerných rób, ale pokojne si ju môžete dopriať aj pri bežnom nosení. Osviežiť môže vaše topánky, rukavice, kabelku, klobúčik alebo aj opasok a vy budete elegantná a očarujúca. Základom príťažlivosti je samozrejme aj jej kvalita. Kabaretný dojem môžu vyvolať ľahučké materiály s umelými prímesami. Voľte radšej pevnejšie a hustejšie tkané typy čipky. Ak má byť čipka len dekoratívnym detailom, dajte si záležať na tom, aby bol prepracovaný strih modelu a jeho tvar držal tak, ako má.

 

 

Výsadné postavenie čipky už v minulosti

História čipky je spätá s Francúzskom, už v období baroka bola veľmi obľúbená. V 19.storočí mala čipka výsadné postavenie v dámskej móde. Dokonca významný francúzsky panovník Napoleon za pomoci cisárovnej Jozefíny predpísal ručnú čipku ako povinnú súčasť odevov.  V Anglicku postupne vznikali stroje na ich výrobu nazývané Leavers. Dámy z najvyšších kruhov dávali naďalej prednosť pravým ručným čipkám z tradičných stredísk, aj preto vznikali školy určené na výrobu čipky a chudobné ženy, ktoré ich vyhotovovali, si tak mohli zarobiť na živobytie. Aj keď 20.storočie nemala čipka tak významné postavenie ako v predchádzajúcich storočiach, nikdy z módy nezmizla úplne.

 

História ovplyvňuje módu, o tom niet pochýb. No pokiaľ ju ovplyvňuje pozitívne a ženy vďaka pretrvávajúcim vplyvom majú z módy pôžitok, nech potom história vplýva na súčasné trendy ďalej. Čipka udala správny smer, ak je nositeľná s obľubou  aj dnes.