Po zotmení si pleť žiada upokojenie a výživu

Pred spaním doprajte pleti radšej nočný variant krému. Kozmetika určená na spánok je navrhnutá tak, aby vyhovela biorytmu pleti. Kým spíme, naša teplota sa zvyšuje, potíme sa a pokožka sa aj viac vysušuje.

 

Čím viac v miestnosti kúrime, tým suchší vzduch na pleť pôsobí. Krémy na noc obsahujú väčšiu koncentráciu zvlhčujúcich zložiek. Potrebuje ich dokonca aj mastná či zmiešaná pleť. Ideálnym zvlhčujúcim prostriedkom je kyselina hyalurónová, pretože zabráni vysušeniu a neupcháva póry.

Naša látková výmena sa v noci spomaľuje. Nekonzumujeme, nie sme vystavení nečistotám prostredia ani UV žiareniu. Keďže telo nemusí čeliť týmto vplyvom, môže sa zamerať na regeneráciu buniek. Všetky účinky krému ako hydratácia, redukcia vrások, liniek, pigmentových škvŕn a hojenie budú efektívnejšie.

 

Čo hľadať v nočnom kréme?

Vitamíny, antioxidanty – udržujú pleť žiarivú, svetlú, pružnú, hladkú.
Retinol (vitamín A), protivráskové kyseliny – opravujú pleť, redukujú výskyt vrások, zlepšujú farebný tón pleti, zjemňujú jej povrch. Sú citlivé na slnečné žiarenie, preto sa pridávajú len do nočných krémov.
Ceramidy, zvlhčovače – zadržiavajú v pleti vodu, zabraňujú vysušeniu, obnovujú lipidovú bariéru, liečia dehydrovanú pleť.

 

Komfortná textúra

Nočný krém často býva hutnejšou verziou denného krému (odporúča sa používať rad rovnakého pôvodu a značky). Niektoré sú zamerané na redukciu vrások, bielenie pleti alebo upokojenie, sú naplnené aromaterapiou, majú viac výživných látok. Preto sa môže stať, že budú drahšie ako denný krém.  Môžu byť obohatené o vzácne oleje alebo bambucké maslo. Rozmaznávajú zamatovou alebo hodvábnou textúrou. Po zobudení bude pleť znovu hladká, na dotyk vláčna. V dennom kréme je, naopak, menej mastných zložiek, aby sme naň mohli naniesť mejkap.

 

Pomôžte svojmu krému

Ako sme už spomínali, nočná starostlivosť je aj otázkou relaxácie. Vhodná aromaterapia pomáha uvoľniť svaly na tvári, čím sa znižuje napätie a počet vrások. Pleti prospieva okrem krému aj vhodné prostredie, mierny zvlhčovač vzduchu, hodvábne obliečky na vankúši, vôňa levandule, kamilky či medu.

 

Starostlivosť pre všetky typy pleti:

Zdravá pleť potrebuje najmä zvlhčujúce zložky. Kým spíme, pomáhajú pri jej regenerácii a predchádzajú vzniku vrások. Vitamíny a antioxidanty sú veľkým prínosom.
Suchá pleť má nedostatok mazu, ktorý by v nej udržal vodu. Olejové a maslové zložky jej ho nahradia.
Zmiešaná pleť bojuje so suchými aj s mastnými oblasťami na tvári. Väčšinou je to T-zóna, ktorá potrebuje redukciu olejov a stiahnutie pórov. Ľahšie krémy bez olejov neupchávajú póry.
Citlivá pleť hľadá upokojenie rôznych príznakov podráždenia. Mali by ste sa úplne vyhnúť parfumom, konzervačným látkam, parabénom, farbivám a veľmi opatrne si vyberať aj protivráskové krémy.
Unavená pleť stráca jas postupným starnutím. Pre ňu je vhodný rozjasňujúci krém, ktorý podporí mikrocirkuláciu.
Pigmentovaná pleť sa v noci môže lepšie obnoviť, keď jej „naordinujete“ bieliaci krém s vitamínom C. Zložky s bieliacim účinkom lepšie pôsobia v noci, pretože nemusia byť doplnené vrstvou SPF.

Autor: -aka-