Pleťové sérum, viete aké je to najlepšie pre vás?

Okrem krémov sa v posledných rokoch do popredia dostali takzvané pleťové séra.  Tie sú veľmi efektívnou súčasťou starostlivosti o pleť a vedia si poradiť s rôznymi problémami ako je akné, suchá pokožka, pigmentové škvrny, či čierne bodky. Ako sérum používať a ako si vybrať to najvhodnejšie pre vás prezrádzajú nasledujúce riadky.

 

Prečo pleťové sérum?

Na začiatku je dôležité položiť si otázku prečo vlastne pleťové sérum používať. Odpoveďou je že tieto ľahké pleťové „fluidy“ obsahujú oveľa väčšiu koncentráciu pleťových látok ako krémy. Sú preto oveľa účinnejšie a dokážu pleti pomôcť v oveľa kratšom čase ako pleťové krémy. Používať by sa mali ráno aj večer hneď po čistení pleti a pred aplikovaním denného, alebo nočného krému. Druhov pleťových sér existuje niekoľko, vyberať by ste si mali podľa problému, ktorý vašu pleť aktuálne trápi.

 

Hydratačné séra na suchú pleť

Hydratačné séra sú určené pokožke, ktoré je na dotyk suchá, ale tiež takej ktorá trpí prvými prejavmi vrások. Veľmi účinné sú napríklad prírodné oleje z makadamových, chia a konopných semienok v kombinácii s vitamínom F.  Veľmi efektívna zložka prirodzenej hydratácie pleti je napríklad aj mliečna srvátka a kyselina hyalurónová. Nezabúdajte že bez rozdielu tipu pleti je nesmierne dôležité naniesť po aplikovaní séra na pokožku ráno denný a večer nočný krém.

 

Anti age séra proti vráskam

V zložení sér určených na boj proti vráskam hľadajte kolagén, kyselinu salicylovú aj Vitamín C. Výhodou séra je, že vám postačí na pleť naniesť naozaj malé množstvo- asi vo veľkosti hrášku. Sérum by sa malo do pleti okamžite vpiť a vy následne môžete naniesť svoj obľúbený krém.

 

Séra na mastnú pleť a akné

Ak vás trápi mastná pleť a akné hľadajte sérum, ktoré obsahuje protizápalové zložky. Výborný je napríklad zinok, Aloe vera či arnika. Veľmi účinné sú tiež AHA kyseliny (alfa-hydroxylové kyseliny), ktoré pomáhajú eliminovať pigmentové škvrny a vrásky, ale takisto krásne sťahujú neželané póry.

 

Ako si teda správne vybrať?

Dôležité pri výbere séra vhodného pre vás je zistiť aký problém chcete riešiť a aký tip pleti máte. Ak viete tieto dve veci, môžete si sérum jednoducho objednať aj zo stránok obľúbeného e-shopu s kozmetikou. Dôležité je tiež vedieť že sérum musí byť vždy sprevádzané nanesením krému. Sérum je vlastne taký účinný motorček ktorý efektívne prenikne do pokožky a tiež zintenzívni účinky vášho pleťového krému. Je tiež dôležité vedieť že po niektorých sérach je nesmierne dôležité používať krém s SPF faktorom (najmä pri sérach s obsahom Vitamínu C), nakoľko niektoré zložky sa neznášajú so slnečbými lúčmi. Takisto je dobré vedieť že jednotlivé séra sa dajú aj navzájom kombinovať. Napríklad ráno si môžete na mdlú pleť naniesť sérum s Vitamínom C a večer zase použite sérum, ktoré účinne bojuje proti vráskam. Teda také, ktoré obsahuje retinol, koenzým Q10, kofeín, či zelený čaj.

Séra sú nesmierne blahodárne a ich účinky sú vidno už po relatívne krátkom čase. Ak máte okolo 40 rokov s používaním pleťového séra neváhajte. A nebojte sa s ním začať ani v prípade, že máte veľmi citlivú pleť. Existujú aj séra, ktoré sú čisto prírodné a teda vhodné aj na pokožku, ktorá je na bežné kozmetické zložky precitlivená.

Fotografie: www.Biorganica.sk ;
Autor: Nina Murárová