Plesovú sezónu na Slovensku už po dvadsiaty raz otvoril dobročinný Ples v opere

Priestory historickej budovy Slovenského národného divadla patrili prvú sobotu po sviatku Troch kráľov jubilejnému 20. ročníku dobročinného Plesu v opere, ktorý u nás aj tento rok oficiálne otvoril plesovú sezónu. Už tretí rok bola poslaním jedného z najväčších dobročinných podujatí na Slovensku podpora inkluzívneho vzdelávania zdravotne znevýhodnených detí. Finančný výťažok od hostí poputuje na rozšírenie programu na podporu inkluzívneho vzdelávania Kto chýba? aj na materské školy. Veľkolepým úvodným ceremoniálom hostí po prvýkrát previedla dvojica osobností, herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba. Plesovú sezónu povestným úderom na gong oficiálne otvorili dve výnimočné športovkyne – najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete, najúspešnejšia slovenská paralympionička v histórii samostatného Slovenska Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová.

 

Dobročinný Ples v opere si za uplynulé dve dekády získal postavenie jedného z najväčších charitatívnych podujatí na Slovensku. Jeho dobročinné poslanie sa už niekoľko rokov darí napĺňať vďaka štedrým príspevkom tristo párov vzácnych hostí. Už po 20. raz ich privítali zástupca hostiteľa Plesu v opere, predseda Dozornej rady spoločnosti Orange Slovensko Pavol Lančarič a riaditeľka dobročinného Plesu v opere Andrea Cocherová. Veľmi si vážime, že už 20 rokov si zachovávame priazeň ctených hostí. Za dve desaťročia sa nám aj vďaka ich finančnej podpore podarilo vybudovať jedno z najväčších dobročinných spoločenských podujatí na Slovensku, ktoré významne prispieva k riešeniu mnohých pálčivých problémov v našej spoločnosti,“ vyjadril sa Pavol Lančarič.

Symbolického úderu na gong sa ujala mimoriadne úspešná športová dvojica
Hlboký zmysel charitatívneho podujatia podporujú aj dve výnimočné nerozlučné športovkyne – najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete, najúspešnejšia slovenská paralympionička v histórii samostatného Slovenska, deväťnásobná víťazka Paralympijských hier a pätnásťnásobná víťazka Majstrovstiev sveta v para alpskom lyžovaní Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová, s ktorou spolupracuje už dvanástu sezónu. Vynikajúce športovkyne dokazujú, že práve spolupatričnosť a vzájomná podpora vedie ku skvelým výsledkom. Práve ony sa počas jubilejného dobročinného Plesu v opere ujali symbolického úderu na gong, ktorý nielen otvára plesovú sezónu, ale upozorňuje aj na dôležitosť podpory detí so zdravotným znevýhodnením. „Cítim sa byť veľmi poctená touto milou povinnosťou otvárať gongom dobročinný Ples v opere. Mala som veľmi príjemné a pozitívne pocity,“ hovorí Henrieta Farkašová, ktorá nesmierne oceňuje pomoc deťom práve v oblasti inkluzívneho vzdelávania. ,,Myslím si, že je veľmi dôležité, aby spoločnosť vedela prijať aj ľudí so zdravotným znevýhodnením a aj deti vedeli akceptovať iných a podporovať ich. Je veľmi dôležité nevnímať tú inakosť ako niečo zlé, ale ako niečo hodnotné, čo ich môže obohatiť, aby sa mohli vzájomne ťahať, povzbudzovať a obohacovať,“ vraví úspešná športovkyňa.

Večerom prvýkrát sprevádzala dvojica hereckých legiend a konferencier
Dobročinný Ples v opere sa opätovne konal v historickej budove Slovenského národného divadla, ktoré v tomto roku oslavuje svoju storočnicu. Pri tejto príležitosti sa  vzácnym hosťom počas úvodu večera prihovorila dvojica významných slovenských umelcov reprezentujúcich práve našu prvú divadelnú scénu – Emília Vášáryová a Martin Huba. Po minulé roky bolo tradíciou, že celým slávnostným večerom previedla prítomných hostí moderátorka večera. Jubilejný 20. ročník charitatívneho podujatia bol neobyčajný tým, že počas hudobného programu sa hosťom po prvýkrát prihováral konferencier. Tejto role sa zhostil slovenský spevák, herec a moderátor Martin Madej. „Je pre mňa veľkou cťou konferovať tak významný jubilejný ročník tohto plesu, navyše popri takých velikánoch, akými sú pani Vášáryová a pán Huba,“ povedal.

Veľkolepý úvodný ceremoniál v spojení dvoch hlasov  
Úvodný ceremoniál sa v tomto roku niesol v znamení opery. Hostí očarila jedinečná kombinácia popredných operných hlasov – sopránu Hrachuhi Bassenz, pôvodom z Arménska a slovenského tenoru Pavla Bršlíka. Operní speváci prítomných hostí navyše uchvátili spoločnou piesňou z opery Krútňava Páslo dievča pávy, známou predovšetkým z rozprávky Perinbaba. „Bolo jednoduché naučiť sa text v slovenčine, keďže ovládam ruštinu, ktorá je tiež slovanský jazyk. Slovenčina je veľmi krásna, pre mňa priam rozprávková reč,“ hovorí operná diva Hrachuhi Bassenz. Úvodný  ceremoniál previedol hostí prierezom vývoja opery od folklórnej piesne zastúpenej v prvej slovenskej opere, cez obdobie baroka, romantizmu, až k opere 20. storočia. Okrem svetoznámych operných umelcov sa predstavil aj operný orchester, zbor a členovia baletu Slovenského národného divadla. Režisérskej taktovky úvodu podujatia sa už šiestykrát ujala Jana Burkiewicz, hudobnú dramaturgiu mal premiérovo v rukách Slavo Solovic. O scénu sa tento rok postaral Juraj Kuchárek a kostýmy boli z dielne Borisa Hanečku.

Zážitkový hudobný program v unikátnom prevedení
V rámci programu jubilejného 20. ročníka dobročinného Plesu v opere sa predstavili slovenskí a českí interpreti, ktorí sa postarali o skvelú zábavu a hudobnú pestrosť počas celého večera.  Výnimočným prvkom bola prítomnosť dvoch špičkových orchestrových zoskupení, a to Orchestra Gustáva Broma a renomovaného B-Side Band. Hosťom sa predstavili aj umelci z Českej republiky – Tereza Černochová, Matěj Ruppert a multitalentovaný umelec Vojtěch Dyk, ktorý s orchestrom B-Side Band potešil hostí nielen autorskými tanečnými skladbami, ale aj funky swingovými aranžmánmi svetových hitov. Na pódiu sa počas večera predstavila aj česko-slovenská hudobná legenda Richard Müller, ktorý zaspieval svoje najväčšie hity. Jedinečný moment prepojenia dvoch jubileí nastal vystúpením skupiny Hex, ktorá oslavuje okrúhlych tridsať rokov od svojho založenia.

V Restaurante Opera sa o zábavu prvýkrát v histórii Plesu v opere postaralo zoskupenie Cimbal Brothers podaním známych zahraničných aj slovenských hitov v unikátnom prevedení. Spolu s nimi zaspievala aj vynikajúca Katarína Ščevlíková, ktorá na podujatí zažila taktiež svoju premiéru.

Dobročinnosť je opäť hlavným poslaním podujatia
Už jedenásty rok má Ples v opere prívlastok dobročinný a okrem vysokého kultúrneho zážitku a spoločenskej elegancie je spojený s charitatívnym zámerom. „Dobročinný Ples v opere každý rok privíta 300 párov významných hostí z oblasti vedy, spoločenského aj hospodárskeho života, medicíny, vzdelávania aj športu. Práve vďaka nim sa nám podarilo v uplynulých rokoch významne podporiť inkluzívne vzdelávanie zdravotne znevýhodnených detí. Veľmi ma teší, že hostia tento charitatívny rozmer vnímajú a umožňujú nám tak realizovať zmysluplné projekty, ktoré majú reálne výsledky,“ hovorí Emília Vášáryová, členka Čestného plesového výboru a ambasádorka jeho dobročinného poslania.

Ples v opere už jedenásť rokov otvára verejnú diskusiu o témach, ktoré si zasluhujú špeciálnu pozornosť. Finančný príspevok od hostí podujatia každý rok v plnej výške prispieva k  zmenám v dôležitých oblastiach nášho života. Na ich riešenie prostredníctvom rôznych projektov prispel za toto obdobie celkovou sumou viac ako dva milióny eur.

Jubilejný 20. ročník zameriava svoju pozornosť už po tretíkrát na podporu inkluzívneho vzdelávania zdravotne znevýhodnených detí na slovenských školách. Usiluje sa o to v spolupráci s neziskovou organizáciou zameranou na pomoc deťom a mladým ľuďom – Nadáciou pre deti Slovenska. Za uplynulé dva roky sa v tejto oblasti podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky, a to aj vďaka realizovaným projektom v rámci unikátneho programu na podporu inkluzívneho vzdelávania Kto chýba?. V rámci neho vznikol aj grantovo-vzdelávací projekt Škola inkluzionistov, v ktorom sa za uplynulé dva roky podarilo vytvoriť sieť 40 škôl z celého Slovenska, ktoré dostali podporu rozvíjať prácu a vzdelávanie na školách pre žiakov bez ohľadu na ich fyzické, intelektuálne, emocionálne, sociálne, jazykové alebo iné obmedzenia. V minulom roku bol, vďaka štedrému príspevku hostí dobročinného Plesu v opere, umožnený vznik Centra na podporu inkluzívneho vzdelávania, ktoré ponúka školenia a kurzy pre jednotlivcov aj tímy pedagogických a odborných zamestnancov.

Hosťami podujatia boli  významné osobnosti spoločenského života
To, že charita a nezištná pomoc iným im je veľmi blízka, dokázali svojou prítomnosťou aj mnohé významné osobnosti, pre ktoré je účasť na Plese v opere už tradíciou. Pozvanie na 20. ročník prijala už po niekoľkýkrát aj slovenská modelka a moderátorka Lucia Hablovičová,  ktorá si v minulosti otvorila vlastnú škôlku, v ktorej majú otvorené dvere aj deti so zdravotným hendikepom. Hosťom podujatia bola aj správkyňa Nadácie Detského kardiocentra Mária Kadlečíková či Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine, ktorá je tiež členkou Čestného plesového výboru. „Veľmi sa mi páči spojitosť takejto udalosti s charitatívnou ideou. To, že suma na podporu vybraného charitatívneho projektu každý rok rastie, je znakom, že na ples sú pozývané osobnosti, ktoré dokážu plesovú atmosféru spojiť i s iným, ako spoločensko-zábavným rozmerom. Ide o osobnosti, ktorým záleží na cennej hodnote, pomoci a riešení spoločenských problémov. Verím, že takto to ostane i do budúcna a Ples v opere si zachová nielen svoju noblesu, ale i svoj charitatívny rozmer,“ zhodnotila Eva Kováčová.

Slávnostný večer si v spoločnosti manžela, operného speváka Martina Malachovského, prišla vychutnať aj slovenská moderátorka Iveta Malachovská, pre ktorú je pomoc iným súčasťou života. „Od mojej mamičky som od detstva počúvala, aké je dobré, ak sa v živote viete podeliť. Všetko sa vám vráti. Odkedy som dospela a začala pracovať, tak sa môj život spája s dobročinnosťou. Keď som chodila na základnú školu, určite sme aj my mali medzi sebou deti, ktorým by sedeli súčasné diagnózy. Chodili s nami do triedy, bez problémov s nami študovali. Možno neboli vo všetkom šikovné ale určite patrili k nám, medzi ostatné deti. Je preto jasné, že všetky deti majú byť spolu v jednom kolektíve. Tie slabšie potiahnu tie šikovnejšie a tie zase pochopia, zažijú, že svet sa neskladá iba z dokonalých kamarátov, ale aj takých, ktorí nás budú celý život trošku potrebovať,“ vyjadrila sa moderátorka.

Ples v opere si prišlo vychutnať niekoľko známych a obľúbených nováčikov
Jedno z najprestížnejších spoločenských podujatí na Slovensku otvorilo v sobotu brány aj osobnostiam, ktoré si podujatie a jeho atmosféru vychutnávali po prvýkrát. Zabaviť sa a zároveň podporiť charitatívny rozmer Plesu v opere prišli aj hokejové hviezdy Marián Gáborík a Marián Hossa, bývalá tenistka Dominika Navara Cibulková, obľúbená redaktorka Andrea Šprochová, režisér Peter Bebjak a mnoho ďalších. Všetkým z nich je charita a pomoc druhým veľmi blízka.

Jubilejný 20. ročník Plesu v opere je dôkazom toho, že štedrosť hostí, ich ochota podporiť dobročinné poslanie a pomáhať tak dosiahnuť pozitívne zmeny v našej spoločnosti, je esenciálnou súčasťou tohto podujatia. „Považujeme za veľký úspech, že sa vďaka podpore dobročinného Plesu v opere podarilo zrealizovať naozaj potrebné projekty, upriamiť pozornosť na problematiku vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením a prispieť k verejnej diskusii. Uvedomujeme si však, že situácia ešte ani zďaleka nie je ideálna a veľké nedostatky sú aj v oblasti predškolského vzdelávania. Z dostupných dát vieme, že viac ako polovica detí so zdravotným znevýhodnením materské školy nenavštevuje. Dôvodom je najmä fakt, že na ich vzdelávanie je pripravených iba 23% z nich. Preto jubilejný 20. ročník Plesu v opere opäť využije svoj spoločenský význam v prospech detí so zdravotným znevýhodnením s cieľom prispieť k dlhodobým a systémovým zmenám, a to aj so zameraním na deti v materských školách,“ uzatvára Andrea Cocherová, riaditeľka dobročinného Plesu v opere.

 

Zdroj: Filip P.
Foto: Orange