Plesova sezóna

Plesova sezóna

Plesova sezóna je významné spoločenské obdobie, pri ktorom sa patrí venovať zvýšenú pozornosť tomu oblečeniu pre oboch partnerov. Dôležité je dodržiavať spoločenskú etiketu a o to viac že je to verejná udalosť.

Mnohí, najmä ženy, majú hneď stres z toho, čo si obliecť, aký účes zvoliť či aké šperky si na túto udalosť dať. Všetko záleží od toho, o akú veľkú prestížnu plesovú udalosť ide. V zásade môžeme povedať, že platí to, že muž by mal mať čierny oblek, smoking alebo frak. Niekedy sa to uvádza aj na pozvánke, aký štýl oblečenia je vhodný, resp. povinný si zobrať. Žena by mala mať dlhé šaty, preto sa snažte vyhnúť krátkym šatôčkám.

Pozvánka okrem toho, kedy o koľkej a kde sa ples uskutoční, obsahuje aj tzv. dress code. Viacerí však ani netušia, čo tieto anglické pojmy znamenajú. Tak napríklad označenie black tie, v preklade znamená, že muž si má obliecť smoking. White tie, naznačuje, že muži si majú zobrať frak. Coctail – u žien koktejlové šaty a chlapi tmavý oblek. Označenie casual, kedy máme možnosť voľného výberu spoločenského oblečenia. Môžete sa stretnúť aj s označením formal, čo v preklade znamená, že si môžete dať hocijaké pohodlné šaty, ba dokonca aj nohavice, ktoré sú vhodné do spoločnosti.

Vidíme, že štýl oblečenia je dôležité prísne dodržiavať, aby sme tak predišli rôznym nepríjemnostiam. Muž, ktorý má na sebe tmavý oblek, frak či smoking je väčšinou vnímaný ako menej vyzývavý, ba priam až nenápadný a od ostatných mužov priam na nerozoznanie. Naopak, partnerka by mala vynikať a mala by si vziať na seba róbu, v ktorej bude popri svojom partnerovi žiariť.

To, aký štýl je vhodný na túto plesovú sezónu 2018, je, myslím si, výber na každej jednej z nás. Niekto sa cíti dobre v šatách priliehavých, iné zase volia šaty, ktoré zakryjú určité ich nedostatky. Dôležité je však, aby sme sa v tom, čo máme na sebe, cítili komfortne a aby sme dodržali etiketu, ktorá nám na pozvánke bola predložená. Celý večer by mal partner sprevádzať svoju partnerku, nemal by ju nechať osamote a samozrejme, minimálne  prvý tanec by mal tancovať s ňou. Celým plesom by sa mala niesť príjemná atmosféra, žiadne konflikty, hádky či nezdvorilé pohľady. Ples je na to, aby sme sa zabavili v kruhu priateľov a známych, porozprávali sa, zatancovali si a oddýchli si od každodennej rutiny.

Čas plesovej sezóny sa nezadržateľne blíži ku koncu. Ak ste sa ešte nestihli poriadne vyblázniť, máte na to ešte pár dní času. Ak to nestihnete, ostáva si už len počkať na ďalšiu, nasledujúcu sezónu.

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock

Plesova sezóna