Ples v opere 2018: Vzdelanie zdravotne znevýhodnených detí na Slovensku zlyháva.

Michal Smíšek - rozhovor

Osemnásty ročník dobročinného Plesu v opera poctil svojou návštevou aj Michal Smíšek, ktorý v súčasnosti žije v Mníchove, kde pracuje pre Nemeckú vesmírnu agentúru (DLR). Tam spolu s tímom vyvíja vesmírnych robotov určených na prieskum planetárnych povrchov – či už za účelom hľadania mimozemského života, alebo kolonizácie Slnečnej sústavy. Úspešný výskumník dorazil v spoločnosti svojej priateľky Janine Jacobsen. Na vzdelávanie zdravotne znevýhodnených detí a slovenské školstvo má pomerne kritický názor, no ostáva optimista a verí v zlepšenie situácie.

Čo si myslíte o vzdelávaní zdravotne znevýhodnených detí, majú podľa Vás právo na vzdelanie, aj keď sú „iní“.
Slovensko je vo svetovom meradle prosperujúca a stabilná krajina, od akej sa čaká, že na systémovej úrovni zabezpečí fungujúce zdravotníctvo, vzdelanie, spravodlivosť pre všetkých svojich občanov a daňových poplatníkov bez výnimky. Hovorím to nerád, no slovenské školstvo po prvé nepekne zlyháva v starostlivosti o excelentných študentov, čo má za dôsledok masívny odliv mozgov do zahraničia, po druhé v starostlivosti o všetkých študentov celoplošne, čo má za dôsledok nízku úroveň vzdelanosti študentov podľa celoeurópskych meradiel, a po tretie v sprostredkovaní vzdelania pre znevýhodnené deti na minimálne tej úrovni, ako pre tie ostatné.

Dôsledky prvých dvoch spomenutých javov sa mi ako Slovákovi žijúcemu v zahraničí a profesionálovi v špičkovom vedecko-technickom odvetví javia ako veľmi očividné a dlhodobo ich vnímam. No prítomnosť toho tretieho, a jeho dopady, nám zostávajú vďaka jeho charakteru často skryté. Preto absolútne súhlasím s čestným plesovým výborom o dôležitosti poukázania na tento problém, a cením si finančnú podporu zo strany hostí dobročinného plesu, ktorá verím, že nielen dodá problému spoločenskú váhu, ale povedie aj k určitým praktickým riešeniam v prospech znevýhodnených detí a ich rodín.

Kvalitné vzdelanie už v 21. storočí dávno nie je luxus, ale nutná výbava, ktorá významne ovplyvňuje všetky ostatné aspekty života jednotlivca.Michala Pálková Prokešová

Ide o vašu premiérovú účasť na Plese v opere, aké boli vaše očakávania?
Áno, tento rok sa Plesu v opere zúčastním prvýkrát. Pozvanie organizátora si veľmi vážim, a ešte o to viac, že žijem v Mníchove, a teda od spoločenského diania na Slovensku som do značnej miery odrezaný. Plesu sa zúčastním v sprievode mojej priateľky z Mníchova, žurnalistky a filozofky Janine Jacobsen. Obaja radi tancujeme a v Mníchove spolu tancujeme veľa, tak sa už obaja tešíme na bratislavský parket

Vaša práca má pre spoločnosť veľký význam, čomu presnejšie sa momentálne venujete?
S tímom mobilnej robotiky sme minulý a predminulý rok absolvovali náročnú a pomerne priekopnícku testovaciu kampaň na sicílskej sopke Etna, kde sme demonštrovali pripravenosť našich robotov pre potreby seizmologickej misie na Mesiaci. Ja som spolu s ďalšími kolegami zodpovedný za senzoriku, čiže zmyslovú vybavenosť týchto robotov, a taktiež za manažment európskych projektov.