Peter Ševčík z La Gioia: Chceme operu vyniesť na ulicu a niečo z ulice do opery

Rozhovor s La Goia

Matej Vaník, Peter Ševčík a Peter Ďurovec tvoria hudobné zoskupenie, ktoré má za desať rokov účinkovania na konte  stovky úspešných koncertov doma na Slovensku a v  zahraničí. Po vianočnom turné spoločne plánujú narodeninový galakoncert, ktorý sa uskutoční 12. februára 2019 v bratislavskom Istropolise.  S Petrom Ševčíkom sme si o zoskupení aj pohovorili.

Kedy sa zrodili začiatky netradičného  zoskupenia La Gioia, kde a ako ste sa našla trojica mužov so záujmom o netradičný prednes piesní? 
Prvopočiatky vzniku La Gioia sa datujú do roku 2006, kedy jeden z nás, konkrétne ja, Peter Ševčík, objavil na hudobnej scéne skupinu Il Divo. Práve táto formácia podnietila vznik La Gioia. Traja operní speváci a jeden spevák populárnych piesní bolo to, čo dalo nápad, aby som oslovil Petra Ďurovca, ďalšieho operného speváka, a ten zase poznal a oslovil Mateja Vaníka, speváka popových piesní. Trvalo to ďalšie dva roky a pop operné trio La Gioia bolo na svete. Dvaja operní a jeden popový spevák, dvaja barytóni a jeden tenor sme sa stali pop operným triom La Gioia. Začali sme teda upravovať známe populárne piesne a spievať ich operným štýlom. Chceli sme operu vyniesť von na ulicu a niečo z ulice priniesť do sveta opery. Keďže sme nechceli byť iba vernou kópiou Il Divo, začali sme prerábať známe slovenské a české populárne piesne, čo sa stretlo s nesmiernym záujmom, a tak sme sa vybrali vlastnou cestou do hudobného priemyslu.

Spomínaš si na úplne prvú pieseň, na ktorej ste sa dohodli, že ju urobíte? 
Začiatky výberu boli veľmi ťažké. Nevedeli sme, aký repertoár máme zvoliť, ktoré piesne budú vhodné k prespievaniu a hlavne, ktoré skladby sa budú poslucháčom páčiť. Po dlhom počúvaní pôvodných skladieb a dôkladnom výbere sme ako prvú skladbu vybrali pieseň od Dalibora Jandu s názvom Oheň, voda, vítr. Oslovili sme nášho dobrého kamaráta Marca Sequenziu, pôvodom z Talianska, aby nám napísal libreto – teda text k tejto piesni. Z tejto jednej spolupráce sa rozvinula dlhodobá a on sa stal, až do svojej nedávnej smrti, našim dvorným textárom talianskych textov. Skladbu nanovo zaranžoval do orchestrálnej podoby   Matej Vaník, ktorý je zároveň aj skladateľ, a naša prvá pieseň s názvom Ti Cerco (v preklade z taliančiny Hľadám ťa) bola na svete.

Ste stále pôvodná trojica alebo prišlo aj k zmene? 
Verím, že budeme patriť k stáliciam našej hudobnej scény aj na základe toho, že naše zoskupenie je od svojho začiatku v pôvodnej zostave. Veríme, že tento stav sa nezmení a držíme sa onoho športového príslovia – „nikdy nemeň víťaznú zostavu“.

La Gioia oslavuje desiate výročie pôsobenia, dá sa v krátkosti zhodnotiť toto obdobie? 
Áno, desať  rokov síce nie je až taký dlhý čas, ale určite si zaslúži malé obzretie sa a zhodnotenie. Pre nás troch to boli roky veľmi inšpiratívne, poznávacie a tvorivé. Spoznali sme  množstvo ľudí, spoznali sme samých seba, spoznali sme svoje hranice. Vytvorili sme na Slovensku známu veličinu  pod názvom pop opera, ktorá sa, myslím, udomácnila a ľudia ju  registrujú. Zanechali sme  ľuďom  doposiaľ sedem albumov a priblížili  operu tým, ktorí ju doposiaľ nemali možnosť počuť alebo ju vytesnili zo života. Nechali sme sa  inšpirovať osobnosťami hudobného sveta a túto inšpiráciu sme preniesli aj do našich piesní a zároveň sme inšpirovali mnohých, aby neuzatvárali operu iba do operných domov. Veríme, že náš doposiaľ desaťročný vzťah publikum-umelec, umelec-publikum je naozaj úprimný, vzájomný a hlavne nerozlučný.

Viete, koľko piesní máte na konte? 
Presný počet asi nebudeme vedieť, ale odhadom je to niečo cez stovku skladieb zahraničnej, českej a slovenskej populárnej a klasickej hudby.

Čo rozhoduje o výbere piesní, ktoré zaradíte do repertoáru? 
Rozhoduje v prvom rade to, či sa nám pieseň páči a či je dostatočne spevná. Ak splní toto kritérium, nasleduje fáza výberu jazyka, v ktorom danú skladbu plánujeme naspievať. Nakoniec dochádza k úprave hudby a vokálnym aranžmánom. Všetky úpravy a fázy prebiehajú v našej réžii. No a výsledkom je pieseň, ktorú, keď spievame na koncerte, diváci odniekiaľ poznajú, ale nevedia odkiaľ a nakoniec víťazoslávne odhalia jej pôvodný názov aj autora. Naše piesne sú tak do určitej miery  aj rébus pre poslucháčov.

Aktuálne máte nové CD, čo na ňom nájdeme? 
Naše najnovšie CD nesie názov Best of Československé. Je to kompilácia našich najznámejších hitov ako aj úplných noviniek. Už z názvu vyplýva, že ide o najväčšie české a slovenské hity ako Oheň, voda, vítr  od Dalibora Jandu, Atlantída od  Mekyho Žbirku, Pár přátel  od Michala Davida, Psi sa bránia útokom  od Petra Nagya a Joža Ráža a mnohé ďalšie. Album je obohatený aj viacerými novinkami od Karola Duchoňa či Karla Gotta.

Na vašom koncerte k jubileu vystúpi plejáda zaujímavých hostí, vyberali ste si ich sami a podľa čoho?
V prvom rade hostia, ktorí vystúpia na našom jubilejnom koncerte 12.2. v bratislavskom Istropolise sú naši dobrí priatelia a spája nás aj spoločná dlhoročná spolupráca. Andrea Zimányiová, Sisa Sklovská, Cigánski diabli a Dalibor Janda sú ľudia, ktorých si vážime ako ľudí a umelcov. Pod celým hudobným doprovodom bude podpísaný Orchester Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviča a Simple Lounge Quartet.

Bratislavský koncert nebude jediný, ktorý absolvujete…
V rámci nášho jubilea absolvujeme ešte jeden koncert v pražskom paláci Žofín 18.marca. K hudobným hosťom sa okrem už vyššie spomínaných pripojí aj náš ďalší vzácny hosť a kamarát Vašo Patejdl. Na oba koncerty sa veľmi tešíme a veríme, že si ich užijeme spolu s našimi fanúšikmi.

Zdroj: Anna Olvecká
Foto: Archív La Gioia