Peter Pačut: Po prvom vystúpení ma chceli zbiť

Košický Freddie Mercury sa preslávil po celom svete ako interpret piesní svojho slávneho kolegu – bez preháňania mu tak môžeme hovoriť. Presvedčil nás o tom aj nedávnym ocenením z Las vegas.

Nedávno ste prišli z mesta hriechu, radosti, zábavy – z Las Vegas, čo pekné ste tam zažili?
Všetci o mne vedia, že spievam piesne Fredieho Mercuryho a skupiny Queen a to už 27 rokov. Na tomto čísle je zaujímavé, že samotná skupina s Freddiem fungovala 21 rokov, čiže ja podstatne dlhšie spievam ako oni existovali. V marci som odletel do Chicaga, kde som spieval americkú hymnu pred zápasom NHL, potom mi zavolal môj manažér Majko Rybka, ktorý žije v Las Vegas, aby som prišiel. Rozprával o mne tamojším hudobným producentom a manažérom, ktorí ma aj poznali, pretože v Las Vegas som už spieval. No a v apríli tohto roku som v miestnom Hard Rock Cafe v Las Vegas dostal ocenenie Mužský hlas roka, čo si nesmierne vážim, lebo som nebol ocenený ako spevák piesní Freddieho Mercuryho, ale fakt ako hlas. Zhodou okolností bol 27.ročník udeľovania tohto ocenenia a nie je to len o muzike, ale bola tam spisovateľka, chirurg, vedecký výskumník v téme vesmír a ďalší ľudia v celkovom počte dvanásť ocenených. Takže sa vytešujem.

Peter Pačut – Queenmix  https://www.youtube.com/watch?v=m4R0j9MRW4g

Ako ste prišli na to spievať práve Freddieho Mercuryho?
V roku 1991, to som mal vlastnú kapelu a v repertoári sme mali asi desať piesní od Freddieho, ale bral som ich ako všetky ostatné, práve jeho smrť v tomto roku inšpirovala mojich kolegov z kapely, že sa na neho trochu podobám, že mám podobný hlas, že by som mohol spievať jeho pesničky. Po mojom prvom vystúpení prišiel za mnou fanúšik, ktorý ma chcel zbiť, že čo si to dovoľujem spievať tieto piesne. Dnes sa môžem pochváliť, že som jeho piesne spieval v dvadsiatich krajinách, dvakrát v spomínanom Las Vegas, takže naozaj mám radosť z toho. Ocenenie, ktoré som si priniesol, mi spôsobuje veľkú radosť.

Prišli nejaké nové ponuky na základe tohto?
Začali sa diať veci, dokonca ak sa zoženú peniaze, čo verím, že v Amerike áno, v novembri ma čaká vystúpenie s filharmóniou v Las Vegas. To je aktuálne najvážnejšia vec.

Prvé vaše zahraničné vystúpenie s repertoárom Freddieho je iste nezabudnuteľné, spomínate si naň?
Veľmi dobre, na prvé sa nezabúda. V roku 1994 v Belgicku, sme šli autobusom s aparatúrou, bolo to v nejakej dedine pod stanom, ale prišlo veľa ľudí, mal som tam veľký úspech. Freddieho smrť bola nečakaná a nebolo veľa spevákov, ja som začínal prvý s jeho pesničkami v Európe. Potom prišli v roku 1996  dvaja z Londýna  a jeden z Nemecka.

Máte prehľad o spevákoch, tých lepších, ktorí sa zaoberajú piesňami Freddieho?
Áno, samozrejme a zaujímavé je, že som najstarší žijúci spievajúci muž, ktorý spieva piesne tejto neprekonateľnej legendy. Frediie keď zomrel mal 45 a ja mám 56 rokov.

Máte dvoch synov, majú hudobné ambície?
David študuje v Zlíne fotografiu, chystá výstavu fotiek v Bratislave. Vyhral celoštátnu súťaž, má veľmi dobré oko, konkurencia je veľká ale verím, že sa mu bude dariť.  Oliver má 26 rokov a študuje informatiku v Brne.

Neplánovali ste odsťahovať sa z Košíc?
Viete, keď bývate v meste, kde je letisko, ste prakticky vo svete.

Vlastná tvorba vás nikdy nelákala?
Áno, dokonca som nedávno odprezentoval svoju slovenskú skladbu, ale nemám v tomto veľké oči.  Je pre ma fakt česť a potešenie robiť ľuďom radosť s piesňami, ktoré naspieval veľký Freddie a sám mám radosť. z toho, že je záujem o ne stále.

Anna Olvecká