Peter Marcin: Rád by som si zahral v dobrom filme

Herec, zabávač Peter Marcin exceluje v dvoch programoch dvoch rôznych televízií. Nedávno sme sa stretli v nákupnom centre, kde sa za účasti širokej verejnosti vystrelila do sveta spoločenská hra nazvaná podľa obľúbeného sitcomu Susedia.

Spomínate si ešte vôbec na začiatky seriálu Susedia?
Jasné, spomínam! Nie je to zase až taká strašná história, aj keď ono je to tak – ústredná dvojica László a František existuje hádam sto rokov z čias rádia Twist, ktoré už neexistuje. Dvojica pokračovala v televíznom programe Uragán a vlastne tam kdesi vznikli Susedia. Susedia, ako takí, fungujú asi 12 rokov, od Uragánu je asi 15 rokov a od rádia Twist – aha budeme mať budúci rok dvadsiate výročie tejto dvojice.

Susedia naozaj ovládli Slovensko, ako vnímate ten vývoj, že z televízneho sitcomu vzniká spoločenská hra Susedia na cestách, ktorá sa tu dnes odprezentovala?
Fanúšikovia neustále od nás chcú rôzne darčekové predmety a my sme o niečom podobnom uvažovali už pred desiatimi rokmi. Chceli sme urobiť hru, lebo Susedia sú rodinný seriál, preto nám vyšla najlogickejšia voľba – rodinná hra, vtipná, stolová, ktorú môžu hrať naozaj všetci členovia rodiny od malých detí do starých rodičov. Má jednoduchý princíp – políčka ako v človeče, hádžete kocku, s figúrkou idete po políčkach, môžete si vybrať, ktorá zo štyroch  hlavných postáv chcete byť. Rozdiel  je, že na istých políčkach máte zadané úlohy, ktoré si vyčítate z kartičky. Samozrejme úlohy sú vtipné, zábavné, aby sa hráči nasmiali rovnako ako pri seriáli.

Išli ste do Susedov s ambíciami, že sa bude vysielať cez 100 častí?
Spomenul som, že začali pred dvanástimi rokmi, ale bola tam prestávka a jasné, že nám nenapadlo, že to bude 120 častí, to určite nie.  To už je priam svetová záležitosť, lebo sitcom ako taký ani vo svete nemá obdoby – 120 častí, sedem – osem sérií majú len tie najúspešnejšie. Fascinuje ma to, teší a čo je najúžasnejšie, že to pozerajú mladí ľudia. Máme zistené, že našu najväčšiu vekovú  populáciu sme zasiahli medzi 20 a 30 rokov.

Čo myslíte, čím ich to zaujalo, boli už presýtení amerických sitcomov?
Dôverne známym prostredím a tým, že Susedia riešia problémy, radosti, starosti bežného občana na Slovensku.

Ako sa vy cítite v postave Františka?
Ako ja.. po dvadsiatich rokoch už mám spoločné črty s Františkom.

Podarí sa to občas preniesť aj domov,  a potom manželka musí upozorniť, že haló, ty si Peter nie František?
Takto až nie, ale tie postavy sú také, že aj v civilnom živote vám pripomínajú niekoho alebo nejaké situácie. Občas urobím nejaký fórik aj doma, to je jasné.

Inšpirácia – je zložité po toľkých rokoch ju ešte hľadať?
Inšpirácia je okolo nás všade, len najdôležitejšie je, keď si s Andym Krausom sadneme vymyslieť, o čom celý ten ďalší diel bude. Inšpirujeme sa navzájom, sme už zohratá dvojka, napadajú nám veci, ktoré by nám možno s inými ľuďmi ani na um nezišli. Stále to funguje a je to super. Už na pľaci je to jednoduché.

Z Uragánu si pamätáme Zuzku, ktorá s vami hrala a volali ste ju Zuza… Máte nejaký kontakt s ňou?
Po tých rokoch ani nie, vydala sa, odsťahovala sa do Austrálie, takže ani nie. Dokonca nesledujem ani reprízy Uragánu, len keď mi niekto občas povie, že videl.

Okrem Susedov robíte  televíznu reláciu Neskoro večer…
Áno a nesmierne ma to baví a je to moja srdcová záležitosť, čo ma teší sledovanosť stále stúpa.

Vysnívaného hosťa do nej?
Teším sa z každého, ktorý prijme pozvanie. Zase sa musím trochu pochváliť, je to najdlhšie vysielaná talk šou na Slovensku – 5 rokov. Vystriedali sa tam herci, speváci, športovci, vedci, slovenská špička v každej oblasti. Vysnívaní by boli, ale tých tam nedostaneme (smiech). Pripravujeme silvestrovské vydanie, v ktorom bude aj Andy Kraus, takže sa máte na čo tešiť.

Čoho sa chytáte je predurčené na úspech…
Samozrejme by som si rád zahral v dobrom filme, ale obchádza ma to, veľa hercom sa to nepošťastí, ale stále dúfam, že jedného dňa…

Zdroj: Anna Olvecká
Foto: TV Markíza