Peter Leginský – fotograf hviezd

Neprešli ani dva roky od vydania knihy Petra Leginského, v ktorej fotograficky mapuje svoju účasť na takmer dvoch desaťročiach filmových festivalov  v Cannes. Svetové hviezdy filmového neba sa mu jedinečne podarilo zachytiť svojím „papparazzovským“ objektívom nielen do knihy, ale po Slovensku putujú obrázky hercov a herečiek vo forme výstav. Jubilejná desiata sa konala v atraktívnom prostredí a v nezvyčajnej výške, ale o tom už so samotným fotografom Petrom Leginským.

Vaša, v poradí desiata, výstava fotografií filmových hviezd z Cannes  sa konala v celkom zaujímavom prostredí, popíšte nám kde a prečo práve tam?

V Jasnej v hoteli Družba, ktorý je vo výške 1200 metrov,  priamo na zjazdovke. Pred časom ma oslovili moji priatelia z  Detvianskej umeleckej kolónie (Výstava bola aj V Detve v Kultúrnom dome) či by som tam nechcel výstavu  posunúť.  Nuž prečo nie, povedal som si, veď tak vysoko som ešte nevystavoval (úsmev).

 

Keď ste chodili roky do Cannes, tušili  ste, že raz vaše fotografie budú putovať po slovenských mestách a robiť radosť divákom?

Keď som po revolúcii  zavítal do Cannes po prvýraz, bol to pre mňa ako fotoreportéra, neskutočný zážitok.  Objavil sa predo mnou úplne nový svet s veľkými možnosťami. Množstvo  tém, doposiaľ nepoznaných, obrovská noblesa a samozrejme hviezdy filmového neba, veľa filmových fanúšikov na najprestížnejšom filmovom festivale sveta. V Cannes sa v tých dňoch schádza doslova celý svet. No samozrejme netušil som, že raz budú „moje hviezdy“  putovať po Slovensku! Ale som  nesmierne rád, že som priniesol trochu tohto sveta k nám domov.

 

Úspech má aj knižná publikácia, v ktorej ste tiež odprezentovaii hviezdy filmového neba. Plánujete s ňou  preniknúť do zahraničia?

Zatiaľ zopár knižiek „ preniklo“ na Moravu! Uvidíme, všetko  je to vo „hviezdach“!!!

 

Výstava poputuje aj za hranice?

Momentálne ma oslovili z Banskej Štiavnice a 13. marca bude vernisáž v penzióne Cosmopolitan. Bude mi cťou vystavovať vedľa stálej výstavy D.Hoffmanna dvorného fotografa The Beatles, F.Sinatru… rodáka z tohto mesta.

 

Ktorá z hviezd očarila najviac vás osobne a prečo?

Každá z hviezd ma čosi do seba,  takže všetky, viac či menej – všetky. Jemnosť Bridget Fonda a Liv Tyler, optimizmus Sandry Bullock, odhodlaný výraz Nicole Kidman a pod…

 

Máte favorita aj medzi mužskými idolmi?

Iste, či je to Jack Nicholson, Bruce Willis, Sean Connery a mnoho ďalších …

 

Stať sa fotografom asi nebolo v čase, keď ste študovali úplne štandardné. Ako ste k tomu prišli, spomínate si na svoj prvý kontakt s fotoaparátom a prvú fotografiu? 

Fotografovať som začal na strednej škole, viete, bolo toľko krásnych dievčat a tie bolo treba vyfotografovať!!!

 

Nesplnené fotografické sny ešte sú?

Strašne veľa, preto dúfam, že sa mi aspoň niektoré podarí realizovať. Zatiaľ však  o tom nehovorím, aby som to nezakríkol.

 

Čo okrem svetových hviezd fotíte rád?

V podstate všetko, no najradšej mám atmosféru starých miest, architektúru, z ktorej cítiť zašlé časy, a o ktorej veľkú časť, žiaľ moje rodné mesto Bratislava prišlo.