Peter Bič Project útočí na poslucháčov v slovenčine

Sympatického Petra Biča s novou speváčkou  kapely Peter Bič Projekt – Victoriou sme stretli v Bratislave, aby sa nám pochválili nielen novou pesničkou, ale podelili sa s nami o tom, prečo sa rozhodli spievať po slovensky a čo ich čaká v lete.

Vitajte v Bratislave: rozprávajte a preháňajte…
Peter: Odprezentovali sme náš nový singel s názvom Nedívaj sa tak, ideme na vlne slovenskej hudby a pesnička je pokračovaním skladby Skúšame sa nájsť.

Nedívaj sa tak: https://www.youtube.com/watch?v=Gy_affIwEmU

Čím to je, že ste siahli po slovenských textoch?
Peter:
V podstate sme to vždy chceli, len neboli vhodné texty, a keď prišla do kapely Victoria, tak sme si povedali, teraz je ten pravý čas. V nej sme našli spoločne s Vladom Krauszom aj skvelú textárku. Vlado je jednoducho  génius. Vie sa neskutočne vžiť do toho, čo interpret chce.
Victoria: A snaží sa, aby mi tie texty „pasovali! do pusy.

Skúšame sa nájsť: https://www.youtube.com/watch?v=9qyrc7tuKq0

Victoria, aké to bolo nastúpiť do rozbehnutej kapely, ktorá má vybudované meno a nahradiť speváčku, na ktorú sú ľudia zvyknutí?
Victoria: Stresujúce (smiech). Nikdy predtým som v žiadnej kapele nespievala, naraz som prišla na skúšku a rozmýšľala či sa trafím do hudby, do textu, sama seba som sa pýtala – viem spievať, neviem spievať? Ale musím povedať, že hoci to bolo zo začiatku kostrbaté,  predsa len sme našli cestu a chalani mi veľmi pomáhali, nekritizovali.

Ako ste sa našli navzájom?
Peter: V kaviarni, kde sme boli na káve a ona nás obsluhovala. Začali sme sa rozprávať, že spieva a dohodli sme sa, že jej urobíme song a bude si s ním žiť svojím životom. Zrovna nám odchádzala speváčka a mali sme dohodnuté veci, tak sme využili príležitosť. Priznám sa, imponovalo mi, že Victoria nie je okukaná, známa, a že prinesieme niečo nové a zapasovala do toho aj slovenčina.

Ako prijali fanúšikovia kapely prvý koncert Peter Bič Project s novou speváčkou?
Peter: Spevák je charakteristika celej kapely a vymeniť speváka je veľmi ťažké. Presvedčiť  ľudí, že to nie je žiadne karaoke, ale treba akceptovať novú speváčku. Hneď prvý koncert v Sabinove na námestí nás presvedčil, že je to dobré, nechceli nás pustiť z javiska a vykrikovali jej meno. Pochopili sme, že to bola dobrá voľba a ľudia ju prijali super.

Poznamenalo to kapelu, že máte novú krv?
Peter: Zmeny vždy otrasú kapelou, no museli sme sa ešte viac zomknúť po odchode Dáši  a hľadať, čo ďalej, takže to nás dalo dokopy ešte viac. Z albumu DREAM, ktorý vyšiel v decembri sa ujali single, ale samozrejme robíme na nových skladbách.

Aké leto vás čaká?
Peter: Prudko pracovné, keď nebudeme na pódiách, tak v štúdiu pracovať na nových pesničkách. Želáme aj čitateľom, aby si užili krásne leto, aby chodili na koncerty.

V kapele ste jediná dáma, Victoria, ako to funguje, vyžadujete samostatnú šatňu?
Victoria: Ani to nevnímam, že som tam jediná žena, je pravda, že nástroje a techniku mi nedovolia nosiť, aj keď sa občas ponúknem.  V šatni mi dajú priestor na prezlečenie tak, že ju opustia, keď sa idem prezliekať. Je to v poriadku.

Ako reagovali rodičia , keď sa dozvedeli,  čo sa chystá, že bude z vás speváčka?
Victoria:
Veľmi sa tešili, podporovali ma, lebo vedeli, že odmalička rada spievam, ale nikdy som nemala šťastie na kapelu, hoci som bola na niekoľkých skúškach. Počúvajú ma, zdieľajú všetko, tešia sa so mnou.

Text a foto: Anna Olvecká