Peter Bažík: K môjmu povolaniu patria aj pekné ženy

Mladý sympatický Peter Bažík bol pripravený aj na to, že v súťaži nezvíťazí, ale podobnými myšlienkami sa už zaberať nemusí. Po účinkovaní v Superstar išiel do X-Faktoru zrelý muž, ktorý sa bavil z kola na kolo, až sa prebavil k víťazstvu. Prešiel zmenou imidžu, obliekania, verný ostal len manželke a hudbe.

Ako sa ti darí po skončení súťaže  prezraď, či už dorazila na účet výhra?

Áno, niečo prišlo, riešim bývanie, auto, rozbeh kariéry,  ale rozhodne to zase nie je o tom, že si hoviem na vavrínoch a všetko mi padá odniekiaľ zhora. Čas na obrazovke počas súťaže ubehol rýchlo, nie každý stihol zaevidovať moje meno, takže aj koncerty sa rozbiehajú, ale je to pomalá a dlhá cesta. Vrátil som sa k výchovným koncertom, ktoré som robil aj predtým, medzi tým tvorím komerčné pesničky, rozširujem pôsobenie a repertoár výchovných koncertov a čo je veľké pozitívum – otvorili sa mi dvere do Česka, s čím som predtým mal problém. Pomohol X-Faktor, nie je to med lízať, ale bez práce nie sú koláče.

 

Počas svojej kariéry si si zvykol, že robiť hudbu na Slovensku naozaj nie je med lízať, preskákal si kadečo, zažil výšky, pády…

Áno, moja cesta bola a stále je tŕnistá, ale som za to vďačný, pretože zažívam veci a skúsenosti, ktoré sú veľmi cenné, možno vďaka tomu som bol  v súťaži pripravený na varianty – postúpim, nepostúpim, vyhrám, nevyhrám… A víťazstvo by som prirovnal k stavaniu domu od strechy, mám ju, ale stále na mňa prší, tak idem ďalej (smiech).

 

Kedy sa dočkáme sólového abumu?

Onedlho by sa mal objaviť singel do rádií ako predzvesť, sám som prekvapený, kam som sa v rámci skladania dostal. Nie je to v rockovom štýle, ale v štýle, ktorý je vo svete bežný, u nás skôr v plienkach a je to niečo medzi  Brunom Marsom, Johnom Newmanom a Depeche Mode. Nikdy som nič podobné nekomponoval a sám som z toho dosť prekvapený. Určite však nádete na mojom cd albume skladby aj v duchu aký som doteraz predvádzal a na aký sú u mňa ľudia zvyknutí.

 

Kde sa v tebe objavilo takéto novum?

V podstate ma dotlačilik tomu médiá na základe článku, ktorý o mne vyšiel, kde som  „vyrukoval“ s nemilou skúsenosťou z dávnejších čias. Je to traumatizujúci zážitok.  Bol som  podvodom vlákaný do bytu mužom, zbitý a znásilnený. Teraz sa mi začali vynárať boľavé spomienky, hoci pomohlo, že som o tom hovoril.

 

Prečo si s tým prišiel von po desiatich rokoch, predsa ťa mohli odsudzovať, že to robíš len pre popularitu…

Rátal som s tým, a aj prišli také reakcie, ale nemal som iné východisko. Vec sa dostala von, keby som sa nevyjadril ja, bolo by sa popísalo možno množstvo klamstiev, poloprávd, nezmyslov, tak radšej som povedal ako to bolo.

 

Najcitlivejšie člány sú v takýchto prípadoch členovia rodiny. Ako to znášala tvoja rodina?

Moja rodina o tom nevedela, s takouto skúsnosťou sa človek snaží vyrovnať sám, nerozpráva o tom s rodičmi,  s nikým. Ako mladý, neskúsený, dôverčivý som sa strašne hanbil a bál. Keď som teraz vedel, že musím s tým vyjsť na svetlo, rodinu som informoval, podržali ma, pomohli mi a všetky tie emócie som vložil do skladby, ktorá ma samého prekvapila a verím, že príjemne prekvapí aj mojich poslucháčov.

 

Dnes sme sa však stretli na krste  projektu Hangover, kde si spoločne s kolegami z X-Faktoru  s Matějom Vávrom a Tiborom Gyurcsíkom predstavil iný singel  a klip – čo to teda je?

Netajil som, že chcem okrem svojej kariéry pomáhať aj iným talentovaným ľuďom, súperov z X-Faktoru nevynímajúc, a keď ma Lumír Mati oslovil do tohto projektu, rád som prispel. Každý z nás má iný štýl a naraz sme sa spojili v jednom kontexte a Maxovi Šrámekovi sa podarilo, aby to bolo skvelé, aby sme sa navzájom „nebili“, znie to dobre, je to výborné a klobúk dolu. Teším sa z toho.

 

Kolektív Superstar si príliš nechválil a bol pre teba skôr sklamaním. Ako je to s kolegami z X-Faktoru?

Keď sa objavím v Bratislave, tak mi vyčítajú tí, s ktorými sm sa nestihol stretnúť, že som sa neozval.  V tejto súťaži to bolo celkom iné, aj my už nie sme decká, ale dospelí ľudia väčšinou, zrelší, berieme veci inak.

 

Manželka sa teší z tvojich úspechov?

Teší a trochu aj žiarli,  v dobrom. Keď som jej povedal, že v projekte Hangover bude s nami v klipe 45 tanečníc, ej veru, bolo čo vysvetľovať. Ale samozrejme chápe, že k môjmu povolaniu patria aj pekné ženy. Myslím, že o mňa sa báť nemusí,  život ma už párkrát prefackal nato, aby mi narástol nos ako Pinocchiovi (smiech).

 

Maťo Ďurinda hovorí, že dlhé vlasy sú rock and roll, myslíš, že sa vrátiš ešte k dhým vlasom?

Neviem, uvidím, z ekonomického hľadiska to bolo pre mňa výhodnejšie, pretože mám veľmi tvrdé vlasy a teraz musím investovať do gélov a lakov na vlasy. Som spokojný s týmto zostrihom, našiel som sa v ňom, a keď mi dojdú peniaze, nechám si dlhé (smiech).

 

Meníš aj štýl oblečenia?

Pomaly, postupne, pretože mal som štýl šedej myšky, ale zistil som, že okrem rockových existujú aj iné módne trendy a pomaly sa prispôsobujem a snažím sa  ísť s dobou.

 

FOTO: Anka Olvecká