Domov Lifestyle Ekológia Pestovanie topinamburov bolo kedysi zakázané. Dnes sa teší veľkej obľube záhradkárov

Pestovanie topinamburov bolo kedysi zakázané. Dnes sa teší veľkej obľube záhradkárov

Kedysi to bola obľúbená plodina našich predkov. Postupne sa na ňu zabudlo a istý čas bolo jej pestovanie dokonca zakázané. Dnes je to však už inak a ľudia opäť objavujú výborné vlastnosti, ktoré táto zelenina ponúka.

Židovský zemiak, cukrový zemiak či jeruzalemský artičok. Všetky tieto názvy pomenúvajú to isté. V skutočnosti však ide o slnečnicu hľuznatú, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky, kde ju poznali a využívali Indiáni. V 16. alebo v 17. storočí sa rozšírila do Európy.

Je to nenáročná rastlina, ktorá dokáže rásť takmer všade. Dorastá do výšky aj 5 m a kvitne žltými dekoratívnymi kvetmi. Dôležitá je jej podzemná hľuzovitá časť, ktorá pripomína kríženca zemiaku a ďumbiera, u nás známejšieho pod názvom topinambur.

Rastlina nemá žiadne výrazné nároky na starostlivosť či pôdu.
zdroj: GETTY IMAGES

Rastlina nemá žiadne výrazné nároky na starostlivosť či pôdu.

Pestovanie

Rastlina nemá žiadne výrazné nároky na starostlivosť či pôdu. Podmienky sú podobné ako pri zemiakoch. Stačí ju na jar vysadiť a už v jeseni si môžete pochutnať na úrode zdravých hľúz. Väčšie výnosy rastlina produkuje v priepustnej, prevzdušnenej a mierne zásaditej pôde. Samotné hľuzy nie je úplne jednoduché nájsť v záhradkárstvach, avšak môžete vyskúšať zasadiť aj tie, ktoré kúpite bežnejšie v supermarketoch podobne ako zázvor, ktorý vám porastie aj v črepníku.

Rastlina nepotrebuje žiadnu chemickú ochranu. Hľuzy sú mrazuvzdorné a vedia odolať teplotám až do -40 °C. Preto zopár môžete ponechať v pôde, aby priniesli úrodu aj na ďalší rok. Veľkou výhodou plodiny je, že z pôdy neabsorbuje žiadne škodliviny.

Hľuzy sú bohaté na vitamíny a minerálne látky.
zdroj: GETTY IMAGES
Hľuzy sú bohaté na vitamíny a minerálne látky.

Pestovanie bolo zakázané

Výrazný problém pri slnečnici hľuznatej je však jej vysoká inváznosť. Už pri sadení treba myslieť na miesto, kde ju chcete pestovať a radšej ho dôkladne ohradiť plôtikom či iným typom konštrukcie. Rovnako si pri výsadbe dajte pozor na miesto, rastlina v nadzemnej časti môže dorastať až do výšky 2 metrov, je náchylná na silný vietor, ktorý ju môže polámať. Rovnako myslite na to, že takto vysoká rastlina môže zatieniť ostatné, preto ju pestujte samostatne.

Práve schopnosť rozrastať sa, dostala rastlinu na zoznam inváznych rastlín, ktoré sa nesmeli pestovať. Za porušenie hrozila aj pokuta.

Topinambur pre zdravie

Pre zdravie obsahujú množstvo benefitov. Vitamíny A, B, C, K, železo, fosfor, horčík, zinok a iné. Na rozdiel od zemiakov neobsahuje škrob.

Obsahuje však inulín, ktorý je vhodný pre diabetikov, pretože nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Pozitívne vplýva na tráviaci systém a pomáha aj pri snahe regulovať váhu. Je to skvelá náhrada za klasické zemiaky vo varenej či pečenej forme.

Zdroj: Záhradkár.sk