Perfektná manikúra

… to nie sú len dlhé umelé nechty. Naučte sa starať o krásu a jemnosť rúk, o nechtovú kožtičku a nechty. Len zdravými a upravenými rukami môžete vyvolať správny dojem.

 

Pokožka na rukách býva často podráždená, suchá a ľahko sa na nej tvoria vrásky. Je to tým, že na ruky najviac vplývajú zmeny počasia, neustále si ich máčame pri umývaní riadu a upratovaní v domácnosti. Koža na rukách nemá nikdy voľno, a to je dôvod, prečo si od vás zaslúži extra starostlivosť.

Aby neboli suché a popraskané

  1. Ruky si umývajte v teplej alebo vlažnej vode, nikdy nie v horúcej, ktorá ich dráždi, ani v ľadovej, ktorá neodstráni baktérie.
  2. Ak máte často suché chrbty rúk, popraskanú kožu, červené a boľavé miesta v okolí hánok a prstov, pozorne si vyberajte vhodné mydlo. Kúpte si určené na citlivú alebo ekzémovú pokožku a neobsahuje alkohol.
  3. Ak vám chrbty rúk a pokožka na prstoch sčervená a bolí len v zime a pri zmenách počasia, ide pravdepodobne o ekzém alebo alergickú reakciu. Oplatí sa poradiť s kožným lekárom, ktorý vám odporučí vhodný krém, ktorý vám uľaví od ťažkostí.
  4. Na extrémne suché ruky používajte hutné výživné krémy. Vyhnite sa hydratačným, ktoré suché miesta len podráždia. Pozorne čítajte zloženie a hľadajte hĺbkovo premasťujúce zložky ako glycerín alebo kakaové maslo.

 

Starostlivosť o kožtičku

Ak chcete, aby ruky vyzerali upravene, musíte sa pravidelne starať o jemnú kožtičku v okolí nechtov. Základná chyba je, ak si ju pri strihaní nechtov zastrihujete. Zastrihnutá kožka sa často zapaľuje, bolí a krváca. Pri úprave nechtov a ich okolia je dôležité, aby ste si uvedomili, že jemné zaobchádzanie a správne nástroje sú kľúč k úspechu. Najlepší spôsob, ako upraviť prerastajúcu kožtičku na nechtoch, je jemne ju zatlačiť vhodným neostrím manikúrovým nástrojom. Mierne zahrotené pomôcky nájdete v každej drogérii a sú súčasťou každého manikúrového setu. Najskôr si dôkladne odlakujte nechty. Vymočte ruky v teplej vode s kúpeľovou soľou. Po 10 minútach ich vyberte z vody, utrite a nechajte voľne 5 minút. Časti nechtovej kožtičky, ktoré sú na pohľad len „prilepené“ na nechte, jemne zošúchajte nástrojom na zatláčanie. Zvyšok nechtovej kožtičky potom jemne zatlačte smerom k pokožke. Tlačiť môžete dovtedy, kým nepocítite nepohodlie. Ak vás to bolí, ihneď prestaňte.

 

Domáci nechtový kúpeľ na rast

Do dostatočne veľkej misky nalejte dve polievkové lyžice olivového oleja a pol šálky rajčinovej šťavy. Zmes premiešajte a namočte si do nej ruky raz za týždeň na 15 minút. Výsledok je zaručený!

 

Neničte si nechty

  • nechty si vždy odlakujte odlakovačom. Na odstraňovanie laku nikdy nepoužívajte pilník alebo nebodaj zuby!
  • Ak máte slabé nechty, na vine je predovšetkým nesprávna strava a nedostatok vitamínov a minerálov. Pridajte do svojho jedálneho lístka za hrsť orechov a čerstvú zeleninu. Rýchlou pomocou na krehké nechty sú posilňujúce laky alebo vitamínové emulzie na nechty.
  • Lámavé a štiepavé nechty by ste nikdy nemali obrusovať kovovým pilníkom. Na úpravu krehkých nechtov sú vhodné len jemné papierové brúsne hranoly, sklené alebo kryštálové pilníky.
  • Extrémnym oslabením prirodzeného nechtového lôžka sú umelé nechty. Namiesto nemoderných gélových „umelín“ investujte radšej do posilňujúceho krému na nechty, výživného podkladového laku a krásneho odtieňa povrchového laku.

 

Buďte trendová

Trendy v úprave nechtov sú rozmanité. Skúste si nechty skrátiť na dĺžku jedného milimetra a zarovnajte ich do hranatého tvaru. Pretrite ich trendovým tmavomodrým lakom (môžete použiť aj ultramoderné matné laky) a vytvoríte štýlový sofistikovaný look. Ak nie ste fanúšičkou tmavých nechtov, IN sú aj odtiene biela káva a telová s nádychom do ružova. Nechty natreté touto farbou si môžete nechať trochu dlhšie alebo extrémne dlhé a zaoblené. Ak rady nosíte kratučké zastrihnuté nechty, pretrite ich nádherne jarným odtieňom bledoružovej alebo jemnej bledomodrej. Ak milujete experimenty, skúste si na nechtoch vytvoriť štýlové čiary alebo geometrické obrazce s použitím dvoch a viacerých farieb.

Autor: -aka-