Päť vecí, ktoré na Vianoce (ne)musia byť

Keď sa pravidelne prichytíte pri tom, že si k slávnostne prestretému stolu namiesto oddýchnutej „divy“ sadá upachtená žena, ktorá si stiera z čela pot a z predlaktí strúhanku, skúste niečo zo svojich hektických predvianočných príprav vypustiť a urobiť si tentokrát ozaj šťastné a veselé najkrajšie sviatky v roku.

 

1.Pohoda sa začína vo vás

Preto je alfou a omegou „šťastných a veselých“ šťastná a veselá žena. Tá sa udržiava v dobrej kondícii tak, že si namiesto 6 kilogramov hladkej múky kúpi iba dve a upečie maximálne 2 – 3 druhy koláčikov. A keď ju pečenie nebaví takpovediac „od prírody“, no napriek tomu sa do toho pustí, môže sa inšpirovať praktickým receptom od food blogerky Michaely Smolovej (@michaelasistersbakerysk): Klasické cesto na medovníčky rozdeľte na 3 rovnaké diely. Z jedného spravte vykrajované medovníčky, z druhého guľôčky, ktoré ešte teplé namočíte do polevy z práškového cukru a citrónu a tretí diel cesta rozvaľkajte, rozrežte na tri rovnaké pláty a upečte. Upečené potrite slivkovým lekvárom, ktorého chuť vylepšia 2- 3 lyžice červeného vína. Rez môžete poliať čokoládou. K pečeniu a vianočným koledám vám dobre padne pohárik ľahučkého bieleho  a hlavne unikátneho vegánskeho Mladého vína ročník 2023,  odroda Irsai Oliver .

2 Netreba vymetať všetky kúty

To, odkiaľ presne pochádza zvyk vyupratovať pred Vianocami celý byt a nezabudnúť pri tom vyumývať každý kút, nechajme na odborníkov. Jedno je však isté – Ježiško vám určite pod posteľ nakúkať nebude. Radšej si pustite   Pelíšky a upracte len tak, akoby ste upratali v každú všednú sobotu. Keď vás už omrzí kontrovať slávnym výrokom z filmu, vyložte si nohy a s tým, s ktorým vám je teplo pri srdci, ochutnajte kalíšok novinky -limitky Karpatské Brandy Špeciál Chardonnay. Je to nová, limitovaná edícia  známeho produktu, vyrobená z tej najznámejšej burgundskej odrody vína.

3. Nakupovanie vianočných darčekov

Pri tejto téme by sa dalo zdržať tak nekonečne dlho, ako sa nekonečne dlho čaká na parkovanie v nákupnom centre počas adventných víkendov. Najväčším a najhodnotnejším darom je, že si k vianočnému stolu zasadnete v tej istej zostave ako minulý rok. Dilemu toho, aké je to byť či nebyť spolu na Vianoce sme si počas pandémie zažili všetci. Nie darčeky robia sviatky sviatkami. Ľudia, ich láska, teplo a prijatie sú najviac. Keby sa vám však žiadalo experimentovať, máme pre vás tip na jeden jednoduchý jedlý darček: Použite Karpatské KB Škorica- Klinček na výrobu domáceho vaječného likéru. K dvom konzervám sladeného mlieka pridajte 5 žĺtkov vyšľahaných s cukrom nad parou. Pridajte vnútro struku pravej vanilky a 300 ml. Karpatské KB – to je približná mierka, presné množstvo necháme na vás a vašej chuti. Hotový nápoj prelejte do fliaš a skladujte v chlade.

4. Vianočná večera

Tradície sú ako kotva, dávajú nám pocit istoty a toho, že pekné a dobré veci sa nemenia. Ak však máte doma dospievajúcu dcéru, ktorá aktuálne bojuje proti konzumácii mäsa či syna alergického na lepok, potom tradície-netradície, treba ulahodiť každému. Doba je dnes už našťastie taká, že takmer k všetkému sa dá nájsť alternatíva, prijateľná pre vegánov, alergikov, celiatikov, histamínikov i tých, ktorým skrátka kapustnicou a zemiakovým šalátom už neulahodíte. Fľaša dobrého slovenského vína, je však istota, ktorá pretrváva. Vyberajte biele či červené z kolekcie obľúbených odrodových vín Vitis Galéria. Ich príjemná chuť a kvalita vás poteší nielen na Vianoce.

5. Od Vianoc k Novému roku

Spravte si Nový rok takým, aby sa do bodky naplnilo porekadlo „Ako na Nový rok, tak po celý rok“. Užívajte si všetky slasti v pomere, ktorý vám vyčarujeúsmev na tvári a veľa príjemných spomienok. A nezabudnite si pritom vychutnať pohár slovenského sektu, ktorý slávnostne otvoríte úderom polnoci. Vyberte si z bohatej kolekcie sektov Hubert: na slávnostný večer sa skvele hodí prémiový sekt Hubert Johann – jeho sýta zlatistá farba je dôkazom viac ako 12-mesačného zrenia na ušľachtilých kvasinkách. 

Slovenské značky šumivé vína Hubert, odrodové vína Vitis a pravé slovenské Karpatské brandy za exkluzívne ceny nájdete na e-shope: www.najnapoje.sk

 Zdroj: Silvia P.