Päť tipov, ako prestať strácať veci

Päť tipov, ako prestať strácať veci

Človek strávi v priemere desať minút denne tým, že niečo hľadá. Nie je to veľa, no za rok sa takto nazbiera neuveriteľných šesťdesiat hodín zúfalého pobehovania a hľadania. Akoby ste si nechali ukradnúť celý jeden víkend.

Psychológovia tvrdia, že na to, aby si mozog zapamätal nejakú činnosť (napríklad, kam sme odložili peňaženku), musí si byť človek vo chvíli, keď ju odkladá, vedomý svojej činnosti.  Problém je, že veľa vecí vykonávame podvedome a automaticky. Vypíname žehličku, zamykáme dvere. Okrem toho, často myslíme a robíme niekoľko aktivít súčasne. Multitasking je nepriateľ pamäti. Ľudia často bezradne hľadajú svoje auto na parkovisku, pretože v momente, keď parkovali, mysleli už na to, čo treba kúpiť v obchode, alebo sa v duchu pripravovali na pracovné stretnutie. Zbaviť sa týchto zlozvykov je ťažké. Existuje však niekoľko praktických tipov, ktoré môžu pomôcť ľuďom s hlavou v oblakoch.

  1. Pomocník v predsieni. Najdôležitejšie osobné veci ako peňaženka či telefón nosíme stále so sebou. Dámy väčšinou v kabelke, a páni – hocikde. Preto osobné veci strácajú častejšie muži ako ženy. Veľmi pomáha, ak doma v predsieni vyčleníte stále miesto na kľúče a ostatné drobnosti. Môže to byť vešiak, miska, alebo držiak, ideálne aj s priehradkami na poštu zo schránky. Ak budete najbližšie niečo hľadať, budete vedieť, kam sa pozrieť v prvom rade.
  2. Všetko vo svojom domčeku. Veci sa strácajú menej, ak má všetko svoje pridelené miesto. A nemyslia sa tým rôzne „kopy“ oblečenia vznikajúce na kreslách a stoličkách. Ak napríklad nikdy neviete nájsť ten správny ovládač, kúpte alebo vyrobte podnos na ovládače. Pri vchodových dverách je zase praktické zaviesť nádobu na sezónne veci: rukavice, šály a čapice v zime, dáždniky na jar a jeseň a slnečné okuliare v lete. Títo praktickí pomocníci vám možno zmenia život.
  3. Čarovné zaklínadlo. Aj vy sa po odchode do práce vrátite skontrolovať, či ste zamkli dvere, alebo vypli žehličku? Vraciate sa k zaparkovanému autu, lebo neviete, či ste zatvorili okno? Všetko sú to činnosti, ktoré robíte podvedome, a preto si ich nepamätáte. Skúste nabudúce svoje podvedomie oklamať tým, že svoju činnosť nahlas pomenujete. Napríklad poviete: Zamykám auto. Mozog si to zapamätá a vy budete mať dušu na mieste.
  4. Upracte si doma aj v hlave. Zamyslite sa nad tým, ktorú vec strácate alebo zabúdate najčastejšie. Možno je to nabíjačka, lieky, kľúče. Ak na to prídete, ľahšie sa vám bude premýšľať nad stratégiou, ako proti strácaniu bojovať. V zásade však platí, že veci sa strácajú najviac tam, kde je neporiadok. Využite začínajúcu jar na veľké upratovanie a vyhoďte všetko, čo ste nepoužívali dlhšie ako štyri roky. Ak budete mať poriadok doma, ľahšie si upracete aj vo vlastnej hlave.
  5. Kašlite na uzlík vo vrecku, poistite sa. Pokiaľ patríte k nepolepšiteľným zabúdačom, ktorí dvakrát do roka menia zámky na dverách kvôli strateným alebo zabuchnutým kľúčom, oplatí sa vám poistiť sa. Poistenie vás síce organizovanosti nenaučí, ale môže vám ušetriť nemalé náklady a znížiť tak daň za vašu zábudlivosť.

Autor: Martina Cvachová, Groupama poisťovňa a. s.,

Päť tipov, ako prestať strácať veci