Päť chýb, ktorými si ničíme vlasy

starostlivosť o vlasy
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Myslíte si, že robíte pre svoje vlasy maximum, a napriek tomu nie sú také, ako si predstavujete? Možno robíte niektorú z chýb, ktoré okrádajú vaše vlasy o zdravie a krásu.

Vlasy sú odjakživa korunou ženskej príťažlivosti. Zdravá, silná a lesklá hriva bola, je a vždy bude „in“. Väčšinou si to uvedomujeme a snažíme sa o vlasy starať. Napriek tomu sa často z nevedomosti alebo z ľahkovážnosti dopúšťame chýb, ktoré naše úsilie zmaria. Na čo si teda dávať pozor?

Umývanie vlasovBeautiful woman washing head
Umývate si vlasy každý deň, lebo milujete pocit čerstvo umytých a voňavých vlasov? Potom vedzte, že ony z vášho konania nadšené nie sú. Tento rituál spôsobuje, že vlasy a pokožka hlavy stratia prirodzenú vlhkosť. Výsledkom sú mastné vlasy bez lesku, ktoré si vyžadujú ešte dôkladnejšiu starostlivosť. Pýtate sa, či existuje pravidlo, podľa ktorého sa možno riadiť? V povedomí dám koluje množstvo mýtov o tom, koľkokrát týždenne je potrebné umývať vlasy. Ideálne je zabudnúť na presne stanovené číslo a všímať si, v akom stave vlasy sú a prispôsobiť tomu starostlivosť. Jednoznačne platí všetko s mierou,“ upozorňuje skúsený kaderník Peter Nagy. Ak sa chcete dennému umývaniu vlasov vyhnúť, použite radšej suchý šampón aj každý deň. Optimálne je umývať vlasy na „mokro“ 3 až 4 razy do týždňa. Nepreháňajte to ani s množstvom použitého šampónu či kondicionéru a vyhnite sa horúcej vode.

Vlasová kozmetika
Pri výbere vlasovej kozmetiky je dôležité poznať typ vlasov. Jemné vlasy budú objemné, ak ich zbytočne nezaťažíte látkami určenými na mastné a poškodené vlasy. Podobné skúsenosti má aj Peter Nagy: „Často sa stretávam s prípadmi, že zákazníčky si nezvolia pre svoje vlasy správny šampón. Ďalší problém je v tom, že nepoužívajú žiadne podporné prípravky, ktoré vplývajú na kvalitu a zdravie vlasov. Mám na mysli špeciálne kondicionéry a vlasové zábaly. Aj pri ich používaní je však dôležité dbať na výber vhodného prípravku, určeného pre konkrétny typ vlasov. Odporúčam poradiť sa s odborníkom.“

Nanášanie vlasových prípravkov
Ako správne nanášať balzam či masku na vlasy? Najideálnejšie je včesať ich do vlasov hrebeňom s veľkými zubami, aby sa výživné látky dostali do dĺžok vlasov. Balzam sa nikdy nenanáša na pokožku hlavy, do korienkov vlasov. Čo sa týka množstva a času pôsobenia, najlepšie je riadiť sa pokynmi výrobcu, uvedenými na obale. Potom vlasy dôkladne opláchnite. Ak v nich zostanú zvyšky prípravkov, zbytočne vlasy zaťažia. Okrem ošetrujúcej vlasovej kozmetiky sú na vyživenie vlasov ako stvorené masky na vlasy z domácich ingrediencií. Vajíčko, olivový olej, med či biely jogurt dokážu urobiť zázrak, najmä, ak sa používajú pravidelne.

Sušenie vlasovstarostlivosť o vlasy
Zamysleli ste sa niekedy, akým spôsobom si sušíte vlasy a čo im tým spôsobujete? Nešetrné sušenie uterákom či fénom a neskôr aj česanie narobí vo vlasoch galibu v podobe rozštiepených končekov. Vlasy, vôbec, zostanú mdlé. A čo na tento postup hovorí odborník? Pri sušení sa ženy najčastejšie dopúšťajú dvoch chýb: sušia si vlasy uterákom tak, že ich ‚drhnú‛ a potom ich sušia horúcim vzduchom. Ak si chcete vlasy sušiť, vynechajte ‚drhnutie‛. Vlasy nechajte len chvíľu zabalené v uteráku, aby vsal vlhkosť. Najlepšie je nechať vlasy vyschnúť prirodzene (nie však na priamom slnku). Ak sa ponáhľate, použite fén, ale ideálne je sušiť vlasy len pomocou studeného vzduchu. Pokiaľ vlasy sušíte horúcim vzduchom, treba použiť prípravok určený na ochranu vlasov pred horúcim vzduchom,“ radí profesionál.

Ak sa nešetrné sušenie vlasov podpísalo najmä na koncoch vlasov, použite včelí vosk, argánový alebo mandľový olej, prípadne produkty s obsahom týchto zložiek. Nevyhnutné je pravidelne podstrihávať končeky, zvlášť ak si chcete „dopestovať“ dlhé vlasy.

Česanie a úpravastarostlivosť o vlasy
Jeden z veľkých a najmä častých prehreškov proti vlasom je nešetrné česanie mokrých vlasov. Ak sú mokré, ľahko sa naruší ich štruktúra, preto treba vlasy najprv na chvíľu zabaliť do osušky a potom pomaly rozčesať hrebeňom s väčšími zubami alebo špeciálnymi kefami na vlasy.
Na úpravu nepoužívajte veľa stylingových prípravkov naraz. Neprospeje to konečnému vzhľadu účesu, ani vlasom, ani pokožke hlavy. Vystačíte s penovým tužidlom a lakom na vlasy. Ak sú vlasy neposlušné a kaderník to odporučil, použite aj  vlasový gél alebo vosk. Pozor treba dať aj na gumičky. Nemali by tesne obopínať vlasy pretože ich poškodzujú a vybrať si treba správne aj sponky a štipce do vlasov.