Ozdoby záhrady v zime

Biela zima je úžasná! Ale keď väčšina rastlín v záhradách ešte odpočíva, zopár okrasných kríkov rozkvitne. Nežné, farebné hlavičky kvetov v neutešenom a pochmúrnom zimnom čase potešia každé oko a nevtieravo naladia na jar. Viete, ako sa títo rozkvitnutí „otužilci“ volajú a čo by ste mali urobiť, aby na budúcu zimu rozkvitla aj vaša záhrada?

 

Prezradí ju nádherná vôňa

V zime rozkvitajú až dva druhy kalín – voňavá a bodnanská. Obe sú charakteristické príťažlivou vôňou, kvety najlepšie vyniknú na holých zimných konároch. Kalina bodnanská kvitne už od januára na ružovo. Dorastá až do výšky dvoch metrov a vyniká ako solitér, je vhodná aj na živé ploty a k múrom.  Na jeseň sa listy sfarbujú do červena. Má rada ťažkú pôdu, nesmie sa však zabudnúť na odvod nadbytočnej vody. Strihá a tvaruje sa po odkvitnutí, aby sa drevina nepripravila o kvety v budúcom roku. Rozmnožuje sa v zime drevnatými odrezkami.

Kalina voňavá má zväčša biele kvety, kvitne od februára, zvyčajne sa kvety držia až do apríla. Hustý vzpriamený mrazuvzdorný krík dorastá do výšky troch až štyroch metrov, obľubuje slnečné miesta alebo čiastočný tieň a mierne kyslú, nie príliš suchú pôdu. Príjemne voňavé kvitnúce konáre sa však nehodia do vázy, pretože kvety veľmi rýchlo opadajú. Táto kalina najlepšie vynikne ako dominantný solitér.

 

Ochráni pred vetrom

Jazmín nahý bol do Európy dovezený z Číny v polovici 19. storočia a ihneď si získal obľubu pestovateľov. V Anglicku ho začali pestovať ako živý plot na ochranu pred vetrom, lebo má dlhé visiace výhonky, ktoré vytvoria neprehľadnú spleť konárov. Nestrihaný dorastie až do troch metrov, výborne sa dá tvarovať na  murovaných plotoch i stenách. Rastie v každom type pôdy, obľubuje slnečné miesta. Čím viac má slnka, tým viac nežných žltých kvetov rozkvitne v zimných mesiacoch. Staršie odkvitnuté a prehustené výhonky treba po odkvitnutí zrezať.

 

Zimná orchidea

Pútavý krík zimovec včasný je u nás zatiaľ menej známy. Mrazuvzdorný krásavec odoláva až do mínus 15 stupňov a v miernych zimných mesiacoch  rozkvitá na dvojročných neolistených výhonkoch  krémovožltými zvonkovitými voskovitými kvetmi s vanilkovou vôňou pripomínajúcimi orchideu. Halúzky dlho vydržia aj vo váze, voňajú nielen kvety, ale aj kôra a listy. Mohutný, na pestovanie nenáročný ker dorastajúci do troch metrov sa vysádza na slnečné miesto chránené pred vetrom do priepustnej pôdy, netreba ho strihať, stačí mierne presvetliť, začiatkom jari, po odkvitnutí, však treba odstrániť zmrznuté  a nedozreté výhonky

 

Jedovatý krásavec

Tento pomaly rastúci okrasný ker v tvare gule sa pestuje najmä pre pútavé kvety – rôzne odrody lykovca jedovatého ich majú od bielej až po tmavoružovú či fialovú. Narastie do výšky maximálne jeden a pol metra. Výrazne voňajúce rúrkovité kvety sa na konárikoch objavujú počas zimy. V lete dozrievajú plody červenej farby, ktoré sú jedovaté. Lykovec obľubuje polotieň,  je vhodný aj do skaliek alebo pod vysoké stromy. Je citlivý na sucho, preto ho treba počas suchých dní polievať. Pestovatelia pozor: neznáša presádzanie. Netreba ho ani strihať, rastie rovnomerne, stačí priebežne odstraňovať suché a poškodené
výhonky.

 

Aj do menších záhrad

Zemolez krovitý je silný, otužilý a nenáročný krík, ktorý dorastá len do výšky dvoch metrov, a preto si nájde miesto aj v menšej záhrade či predzáhradke. Výhodou je, že rastie v akejkoľvek obyčajnej záhradnej pôde a netreba ho ani pravidelne strihať. Začína kvitnúť už začiatkom zimy a krémové kvety zostávajú na konárikoch až do marca. Výrazne voňajú. V lete sa z kvetov utvoria červené plody, listy sa držia až do neskorej jesene. Konáriky sú vhodné aj do vázy – vydržia voňať aj niekoľko dní. Tento obľúbený ker vyniká ako solitér či v menšej skupinke.

 

Klenot s nádychom exotiky

Hamamel je pomerne pomaly rastúca okrasná drevina, dosahuje výšku až 6 metrov, často býva aj veľmi rozložitá. Poznáme množstvo kultivarov, preto si treba starostlivo vybrať ten najvyhovujúcejší podľa konkrétnych podmienok. Ker rozkvitá už v prvých zimných dňoch a nezničí ho ani mráz. Strapčekovité kvietky – od žltých cez oranžové až po červenkasté – vyrastajú priamo z konárikov. Charakterizuje ich aj jemne sladkastá vôňa. Kríky sa vysádzajú na jar a treba im vyhradiť stabilné miesto, pretože veľmi zle znášajú presádzanie, dokonca nemajú rady ani iné dreviny v blízkom susedstve. Hamamely vyniknú ako solitéry na slnečnom mieste, prípadne v miernom tieni, potrebujú humusovitú a priepustnú pôdu, v lete ich treba polievať. Tieto dreviny neznášajú žiadny rez.

Pripravila: BEATA V.
Foto: iStock