Osteoporóza – tichý strašiak

Osteoporóza – strašidelné slovíčko, ktoré sa spája najmä so ženami po päťdesiatke. Myslíte si teda, že vás sa to ešte netýka? Omyl. S prevenciou pred osteoporózou treba začať už v mladosti. Ako sa jej vyhnúť a čo robiť aby sa raz nezahryzla aj do vašich kostí?

Základom je vápnik a jeho dostatočný príjem počas celého života. Vápnik je totiž jedným z dôležitých stavebných prvkov kostí a pri jeho nedostatku dochádza ku úbytku kostného tkaniva, rednutiu kostí a osteoporóze. Strava bohatá na tento minerál, ale taktiež aj dostatok vitamínu D, prospievajú vášmu opornému systému a pomáhajú zvyšovať hustotu kostí. Najvýznamnejším zdrojom vápnika je mak, mlieko a mliečne výrobky, pričom vhodné sú aj lieskovce, vlašské orechy, sója, či minerálky s obsahom vápnika. Tak isto je kvôli tvorbe vitamínu D vhodný aj pohyb na čerstvom vzduchu počas slnečných dní.

Len strava však nestačí. Dôležité je aj cvičenie a pravidelná svižná chôdza. Podľa niektorých odborníkov by ste denne mali prejsť aspoň 1 – 2 kilometre, iní udávajú časové kritérium v rozmedzí ½ – 1 hodiny denne. Aby chôdza pôsobila zdravotne neškodne, je lepšie voliť vhodný povrch, ktorým je napríklad lesná cesta, lúka, či trávnik a je tiež potrebné správne držanie tela. Ďalšou odporúčanou formou aktivity proti osteoporóze je aj plávanie, turistika, či nenáročné záhradkárske práce. Treba sa však vyhýbať preťaženiu a nevhodných pohybov, ktoré by príliš zaťažovali pohybový aparát.

A čomu by ste sa mali vyhnúť? Nezabúdajte, že alkohol a fajčenie patria medzi top neresti, ktoré nezhoršujú nielen stav, alebo vznik osteoporózy, ale aj iných závažných chorôb. Viac ohrozené sú aj podvýživené a príliš chudé osoby, ľudia trpiaci hnačkami, rakovinou, ale aj tí, ktorí dlhšiu dobu užívajú lieky, ktoré zhoršujú riziko osteoporózy. Patria medzi ne napríklad lieky proti rakovine prsníka, záchvatom, glukosteroidy, či lieky na štítnu žľazu.

Osteoporóza začína vznikať už v mladosti. Prezýva sa aj tichý zabijak, či epidémia tretieho tisícročia, pretože jej vznik trvá dlho, bez príznakov a prichádza nečakane ako blesk z jasného neba. Dbajte preto o svoje zdravie, stravujte sa zdravo a nezabudnite na dostatok pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu. Aj tak zákernej chorobe, akou je osteoporóza sa totiž dá predísť. Začať však treba čím skôr.