Oslavujte spolu

Oslavujte spolu

Pripravujete pre vaše ratolesti oslavy v ich veľký narodeninový deň? Odborníci zo združenia Návrat pripravili zopár užitočných tipov a rád, na čo treba pri oslavách s deťmi dbať a na čo netreba zabúdať.

Oslava ako symbol radostnej udalostiPE373487

 Spomínate si na ten pocit detskej radosti, keď pre vás vaši rodičia pripravili oslavu k vašim narodeninám, meninám, či iným mimoriadnym udalostiam? O to viac, ak bola presne podľa vašich predstáv alebo ste sami priložili ruku k dielu a mohli ste sa tak pochváliť svojim kamarátom? Podľa Ivany Bizoňovej zo združenia Návrat, je dodržiavanie takýchto milých zvyklostí pre deti symbolom toho, že majú v rodine významné miesto„Oslavu narodenín vnímajú ako znamenie, že ich narodenie bolo pre rodičov i pre ostatných členov rodiny radostnou udalosťou. Prežívajú ju ako niečo osobné, niečo čo sa týka iba nich a nikoho iného. Aj preto by dieťa malo tento deň sláviť čo najviac podľa svojich predstáv. Je to tiež krokom k širšiemu začleneniu do spoločnosti“ Dodáva tiež, že ak dieťa prejaví záujem podieľať sa na príprave oslavy, zapojte ho a tvorte spolu, a navyše tak nadobudne pocit sebapotvrdenia.

Nielen vlastná oslava, ale aj účasť na oslave kamarátov či spolužiakov je dôležitou udalosťou, najmä v školskom veku, kedy si dieťa začína uvedomovať svoju osobnosť a túži patriť „do partie“.   

Náš tip: Spýtajte sa vášho drobca na jeho predstavu skvelej oslavy – od pozvánky, cez maškrty, až po aktivity. Stanovte si však určité hranice. Buďte pre dieťa oporou a pomocníkom, doprajte mu priestor pretaviť jeho kreativitu do realizácie. Ak vášmu dieťaťu vychádza sviatok v rovnaký deň, ako napríklad Vianoce, Veľká noc, či iný sviatok, nezabudnite na ten jeho.

Oslavujte spolu