Osemnásťnásobná Zlatá slávica Lucie Bílá mieri do Bratislavy

Už 17. decembra 2015 o 19.00 hodine v Evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave vystúpi Lucie Bílá, ktorá si pred pár dňami prevzala svojho 18-teho Zlatého slávika. Lucie Bílá  patrí roky k absolútne najpopulárnejšim speváckym osobnostiam so širokým spektrom svojho hudobného zamerania.

Od samého začiatku deväťdesiatych rokov sme ju mohli sledovať vo väčšine významných českých muzikálov (Bedári, Záhrada rajských potešení, Dracula, Krysař). Jej domovskou scénou je Divadlo Ta Fantastika, ktorého je spolumajiteľkou s producentom Petrom Kratochvílom a kde účinkovala takmer tri roky v titulnej úlohe muzikálu Johanka z Arku, za ktorú dostala od Herecké asociácie Cenu Thálie 2000 v odbore „opereta, muzikál“. V divadle vystupovala aj v muzikáli Excalibur, kde stvárnila hneď dve úlohy: kráľovnú Ginevru a čarodejnicu Morganu.

Vo februári 2005 uviedlo Divadlo Ta Fantastika muzikál Láska je láska, kde účinkuje Lucie v hlavnej úlohe bez alternácie a v októbri toho istého roku aj muzikál Elixír života. V októbri 2008 pripravilo Hudobné divadlo Karlín premiéru muzikálu Carmen, veľkolepý pohľad v broadwayskom
štýle. Aj tu Lucie účinkovala v titulnej úlohe, za čo bola nominovaná muzikálovou komisiou Herecké asociace na prestížnu cenu Thálie za rok 2008. Hviezdne obsadenie a nádherná hudba Franka Wildhorna prinášajú úžasný divadelný zážitok, aký Praha doteraz nepoznala. Prvýkrát v histórii bolo uvedené vo svetovej premiére dielo renomovaných broadwayských autorov!

V oblasti popovej hudby vydala Lucie Bílá celý rad sólových albumov, s ktorými úspešne dobýva rebríčky tuzemských hitparád, a jej hity ako „Ave Maria“ „Láska je láska“, „Trouba“, „Esemes“ alebo „Miluji tě“ pozná takmer každý. Za osudové možno označiť stretnutie a dlhoročnú tvorivú spoluprácu s autorskou dvojicou Soukup / Osvaldová, rovnako tak ako javiskové „partnerstvo“ s klaviristom a skladateľom Petrom Maláskem.

Vo filme Lucie Bílá nezaostáva nič dlžná svojej všestrannej umeleckej povesti. Mohli sme ju vidieť napríklad v úspešnej rozprávke Princezná z mlyna, vo filmoch Kráľ Ubu, Čas dlhov alebo v televíznom rozprávkovom seriáli O stratenej láske v úlohe dobrej Pavoučnice. Z jej televíznej tvorby nemožno vynechať jej autorskú reláciu Lucie na Bílo, kde sa okrem spevácej polohy predstavila aj ako scenáristka a moderátorka, a to celých päť rokov. Svoj moderátorský talent naplno preukázala v najsledovanejších reláciách českých televíznych staníc – MISS Desetiletí, ktorý moderovala s humorom sebe vlastným. Spolu s Karlom Gottom patrí Lucie k tradičným speváckym hosťom finále súťaže Miss Českej republiky. Naspievala titulnú k filmu Marie Poledňákovej „Líbáš jako Bůh“.

Za najväčší doterajší úspech Lucie považuje svoje dve vystúpenia na hudobnom festivale Pražská jar 98. Podarilo sa jej to ako prvej popovej speváčke v histórii. Jedno vystúpenie bolo realizované s Pardubickou filharmóniou s dirigentom Douglasom Bostockom, druhé s Hudbou Hradnej stráže a Polície ČR pod taktovkou Libora Peška. V oblasti vážnej hudby spolupracuje s poprednými českými symfonickými orchestrami, svetovými sólistami a dirigentmi.

Vďaka svojmu mimoriadnemu talentu, humoru, bezprostrednému vystupovaniu, ale aj zmyslu pre pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú, sa radí medzi najpopulárnejšie a najobľúbenejšie osobnosti Česka a Slovenska. Iste aj vďaka týmto faktom je mnohonásobnou držiteľkou prestížnych, nielen diváckych, ale i odborných ocenení – televíznych Cien TýTý, Českého slávika, Cien akadémie populárnej hudby (predtým Gramy) a mnohých ďalších významných ocenení.