Operná diva Martina Múdra inšpirovaná umením, predstavuje módnu značku PLEZURO

Martina Múdra vyštudovala operný spev a boli to práve postavy z obľúbených opier, ktoré v nej prebudili nové umelecké  inšpirácie. Pretavila ich do módnej značky PLEZURO, ktorá už stihla očariť a vyvolať vlnu záujmu na ostatnom Fashion Week v New Yorku, ale i v Luxemburgu a chladných nenechala ani návšteníkov obnoveného módneo veľtrhu – Trenčín – mesto módy.

Ako v malom alebo mladom dievčati skrsne myšlienka, že bude opernou speváčkou?
Priznám sa, vôbec to nebol môj nápad, ale skôr môjho okolia. Pravdou  je, že odmalička som rada a všade spievala, čo postrehla moja učiteľka spevu na vtedajšej Ľudovej škole umenia a povedala – ty pôjdeš na konzervatórium.  Ja samozrejme – a to je čo? V sprievode pani učiteľky a korepetítorky som sa vybrala na prijímacie pohovory. Na konzervatórium ma prijali a neskôr ako jediná  z nášho ročníka som sa dostala na Vysokú Školu Múzických Umení.

Spievanie je jedna vec, ale predsa opera…
Spievať som začala už ako dieťa  v kostole. K opere som sa dostala neskôr.  Spomínané pani učiteľky skonštatovali, že mám veľký hlas, ktorý sa hodí na operu.

Rodičia nemali strach, vstupovali ste do nepoznaného sveta, nechceli skôr niečo „pevnejšie“, aby ste mali v rukách?
Práve naopak, boli radi, že idem vyskúšať niečo iné ako ostatné deti. Vo  všetkom ma podporovali a verili mojim učiteľkám.

Máte v opere postavu, ktorú predsa len spievate o niečo radšej ako tie ostatné?
Nezačínala som ľahkými ani vedľajšími postavami,  ale hádam jednou z najťažších, aká v mladodramatickom  sopráne existuje – Madam Butterfly z rovnomennej opery  Giacoma Pucciniho. Spevácky, herecky, pohybovo, režijne bola tak náročná, že som bola na javisku od prvých tónov orchestra, až do konca opery. Ale vďaka mojej pani profesorke Vlaste Hudecovej, ktorá mi technicky pomohla túto rolu postaviť, som to zvládla.

Hneď po vysokej škole hlavné postavy?
Mala som šťastie.  V  poslednom ročníku vysokej školy som otehotnela. Vtedy mi v SND ponúkli hlavnú postavu v opere Očakávanie od Arnolda Schönberga.  Rolu som odmietla  a naplno som sa venovala materstvu. Narodila sa mi prvá dcérka, potom druhá a desať rokov som si užívala to najväčšie šťastie, aké len žena môže zažiť.  A potom prišla Butterfly…

Desať rokov je dosť dlhá doba, aký bol návrat na javisko?
Úžasný, ťažký.. Každý umelec túži po realizácii.  Keď som bola doma s dcérami, stále som  chodila na hodiny spevu, ale nebolo to tak intenzívne,  ako keď ste v pracovnom kolotoči.  Postava v Madam Butterfly bola krásna, náročná a som šťastná, že som si ju zahrala. Pomerne mladá som spievala aj Toscu, ktorú spievajú zrelšie soprány.  Napriek tomu, že na javisku má hrdinka vyzerať mlado.

Práve Tosca bola pre vás inšpiráciou a posunom do inej tvorivej oblasti…
Áno, všeobecne rada tvorím, napríklad rada aranžujem, navrhujem interiéry, exteriéry. Vycibrené kreslenie rada prenechávam na moju staršiu dcéru Sofiu – výtvarníčku. Tosca, moja obľúbená operná postava, ma inšpirovala k vytvoreniu  najvyššej rady  našej módnej značky PLEZURO, s ktorou sme sa predstavili najprv na Couture Fashion Week v New Yorku, a potom aj na obnovenom ročníku Trenčín – mesto módy, kde sme získali ocenenie Zlatá Fatima za najlepšiu expozíciu roka. Rada Couture – inšpirovaná opernými postavami ako Tosca, Carmen, Leila, Kráľovná noci, obsahuje osem modelov, ktoré som sa rozhodla zdobiť ručne našívanými polodrahokamami, kryštálmi, pravými perlami a morskými koralmi. Noblesa týchto šiat bola zachytená na fotografiách v priestoroch rozprávkového zámku v Ledniciach. Vyvrcholením tejto rady je obraz Toscy v šatách kolekcie,  životnej veľkosti namaľovaný maliarom Jánom Svitekom. Motto značky: „Keď dokonalosť – tak do detailu“

Vo vašej módnej značke Plezuro však nachádzame okrem Couture aj ďalšie rady, ktoré ste podelili do kategórií, predstavte nám ich…
FRIENDtime – náš novotvar pre voľnočasovú módu. Chcela som sa vyhnúť tomuto termínu. Dlho som premýšľala. až kým som neprišla na slovo, ktoré vystihovalo to, čo som si predstavovala pri tvorení tejto rady. Kolekcia je určená nielen na športovanie, ale i pre rôzne aktivity, pri ktorých trávime čas s priateľmi. Či už v kaviarni, pri opekačke, na prechádzkach alebo v kine. Video k tejto kolekcii bolo natočené na čarovnom pobreží Jadranského mora, neďaleko Šibenika.
Plezuro: https://www.youtube.com/watch?v=HZEDyWyj9Yg

Názov ďalšej kolekcie GOLDLINE napovedá, že ide o elegantné oblečenie pre dámy  na večer, na slávnostné a spoločenské udalosti alebo pokojne aj na rande, či do práce. Dáma v oblečení z tejto rady má pocit nielen že je krásna, ale hlavné iná. Na každom modeli je niečo originálne a výnimočné..
PLEZURO

V Trenčíne zaujala aj rada ORGANIC…
Sme hrdí na túto radu aj preto, že sa nám podarilo získať celosvetovo uznávaný certifikát GOTS ako jedinému  výrobcovi  produktov z organickej bavlny  v rámci Česka a Slovenska. Táto licencia sa musí každoročne obnovovať. Audit v našej spoločnosti vykonáva certifikačná firma CERES z Nemecka. Certifikát zaručuje naozaj prísnu kontrolu materiálov a produktov s pozornosťou na enviromentálne potreby prostredia. Jeho prísne kritériá sprevádzajú výrobu  od siatia  semienok bavlny cez spracovanie, pletenie, farbenie, podmienky, v ktorých sa šijú hotové produkty až po balenie a distribúciu. Nie je možné použiť komponenty, ktoré by nezodpovedali prísnym pravidlám. Ja sa teším, že existuje niečo také čisté a my sa na tom môžeme podieľať. Oblečenie je určené pre obe pohlavia pre všetky vekové kategórie. Momentálne pracujem na vytvorení vyššej rady ORGANIC, v ktorej bude použitá nádherná krajka a madeira, ktoré vyhovujú prísnym pravidlám tejto organickej rady.

Spomenuli sme, že u vás sa oblečú ženy, deti, muži, ale nielen oblečú. Dovediete  do dokonalosti topánkami, kabelkami, šperkami, opaskami…
Prvým našim cieľom pri tvorbe značky PLEZURO bolo dosiahnuť, aby si tu ľudia našli všetko od hlavy po päty.   Náročné bolo zvládnuť zladenie farieb a rôznorodých materiálov, ale podarilo sa.  Na podšívkach nájdete náš ornament prvej kolekcie, ktorý sa vyšitý nachádza na sakách, kabelkách, topánkach. Kabelky a sandálky na platforme zdobí jednotný šperk ktorý sa vynie  celou kolekciou. Dámy sa môžu zladiť nielen oblečením, topánkami a kabelkami, ale aj náušnicami a náhrdelníkom, ktorý korešponduje s dizajnom 1. kolekcie a je vyrábaný na mieru.  Komponenty sú zlátené 24 – karátovým zlatom a jadro šperku tvorí nádherný kryštál s briliantovým 15 – fasetovým brusom. Dokonca ornament kolekcie sa ručne maľoval aj na karlovarský porcelán, ktorý bol na mieru vyrábaný pre pána prezidenta Václava Havla a nachádza sa na pražskom hrade.  Súčasťou kolekcie sú aj stolíky a štýlové kreslá s korpusom z dubového dreva, čalúneného látkou, ktorú sme si sami navrhli a vyrobili. Tiež sa na nej nachádza ornament typický pre  kolekciu. Keď dokonalosť, tak do detailu – to je naše motto.

Čo vás momentálne čaká v rámci opernej kariéry?
Módnu  prehliadku našej rady COUTURE  na Fashion Week v New Yorku  som sprevádzala spevom. Bolo to inšpirujúce pre mňa a zaujímavé pre diváka.  Súčasťou prehliadok budú koncerty  s mojimi kolegami. Najbližšia prehliadka s koncertom, spojená so slávnostným otvorením našej kamennej predajne  v Luxembourgu bude na súkromnom zámku v Belgicku. Hosťami budú – moja dlhoročná priateľka a kolegyňa Monika Fabianová – sólistka SND a naša tenorová hviezda Pavol Bršlík, ktorý je zároveň tvárou našej pánskej rady PLEZURO.  Pre úvodnú kolekciu našej značky bol skomponovaný nádherný duet s orchestrálnym sprievodom Orchestra Slovenského rozhlasu. Jeho autorom je môj spolužiak a priateľ Peter Adamov, spolu s ním si v ňom zaspievam. Krásny videoklip bol natočený v Grand Castlle Liptovský Hrádok.

Ako sa slovenskí zákazníci dostanú k vašim produktom?
Momentálne si zákazníci môžu jednotlivé kolekcie prezrieť na webovej stránke www.plezuro.com, kde si ich môžu cez e- shop zakúpiť. Pokiaľ niekto preferuje osobnú návštevu, poprípade má záujem o COUTURE model alebo pánsky oblek na mieru, radi ho privítame  a poradíme mu v sídle firmy v Piešťanoch .

Anna Olvecká
Foto: archív Martiny Múdrej a archív PLEZURO