Ondrej Kandráč: Sme sezónna záležitosť, zajtra môže byť všetko inak.

Predstavovať Ondreja Kandráča a jeho kapelu je v súčasnosti doslova lievaním vody do Dunaja. Pravidelný televízny program, množstvo koncertov, aktuálne turné, ale Ondrej Kandráč sa napriek všetkému drží pri zemi.  

Ako by ste zhodnotili stručne tohtoročné leto?
Aby som ostal v našej východniarskej terminológii, tak „šaľene“. Samozrejme to neznamená, že je zlé, pretože bolo plné prekvapení, open air koncertov, ktoré majú celkom inú atmosféru ako tie v uzatvorených priestoroch, točili sme ďalšie diely relácie Všetko, čo mám rád,  odohrali sme  koncerty s IMT Smile, takže naozaj sme pozažívali všeličo. Hektické, ale krásne.

Od času, kedy sme spolu robili prvý rozhovor – pripravovali ste sa vtedy na turné s Alexandrovcami, je to pár rokov, tušili ste, čo všetko vás čaká?
Nie, netušil. Riadne divoké obdobie, ale beriem to s pokorou, či chceme alebo nie – je to sezónna záležitosť, zajtra môže byť všetko inak. Samozrejme ďakujeme fanúšikom za toto prajné obdobie, ktoré si nesmierne užívame.

Ako to vníma rodina, neustále ste na cestách?
Kde sa dalo všade som ich cez prázdniny bral a podarilo sa mi vyčleniť aj tri týždne na dovolenku, na skutočne poctivý oddych. More, ale nie preto, aby som si robil čiarky, kde všade som bol, no moje hlasivky dostávajú zabrať a slaná voda ich prepláchne a more je pre mňa zdrojom energie.

Plagáty Kandráčovcov naozaj v ostatnom čase na nás doslova útočia…
Sám sa bojím otvoriť aj chladničku (smiech)…

Dá sa popri tomto množstve koncertov relaxovať?
Našťastie mám ten dar, že si viem nájsť čas na relax, chodím do prírody, dokážem vypnúť pri deťoch, pri manželke, rodina je super relax, bol som aj na rybačke, hoci sme nič nechytili, oddýchol som si. Na Zemplínskej Šírave sme boli, vybral som sa do hôr, aby som nezabudol na svoje korene, zbieral som čučoriedky, pri tom obnažujem všetky svoje etnické korene, nejem, nepijem, dostávam sa doslova do hladiny Alfa. Tam naozaj dokážem vypnúť a je to fakt dôležité vedieť oddychovať.

Hej, Sokoly! https://www.youtube.com/watch?v=R34LYNQDPmM

S IMT Smile ste absolvovali koncert vo Východnej, z čoho vzniklo aj CD, bola to spoločná pieseň Sokoly, ktorá odštartovala spoluprácu, alebo ste tak uvažovali aj mimo nej, že s Táslerovcami by stálo za to niečo urobiť?
Sokoly nebol plánovaný hit, pretože hit nevznikne tak, že speváci si povedia, toto bude hit, rozhodnú o tom vždy len ľudia. Naša prvá dohoda pri spolupráci bola, ak to nebude fungovať nič sa nedeje, ale príjemne nás prekvapila situácia, ktorá vznikla a sme radi, že je to tak ako to je. Hlavne to neostalo pri jednej skladbe, ale pre spoločný koncert vo Východnej sme nacvičili niekoľko skladieb spolu a malo to neuveriteľný úspech. Nanič sme sa nehrali, vložili sme do toho kus nás a ľudia to vycítili.

Dva duby – Východná https://www.youtube.com/watch?v=1w8ZtkHwnA0

Svoje aktuálne turné ste nazvali „Šalene turné“…
Sme východniari, človek by nemal tajiť svoje korene, tešíme sa,  že hoci nie celá kapela, ale Ivan Tásler bude hosťovať aj v bratislavskej Inchebe na našom koncerte 10.októbra. Nie je to o komercii, ale už o priateľstve medzi nami

Ako je možné pri tomto obrovskom záujme divákov, fanúšikov, organizátorov koncertov či producentov stáť pevne na zemi a zachovať si chladnú hlavu?
Ono je to o viacerých atribútoch, napríklad dôležité je pohoda doma, ak ju človek má, ľahšie sa mu funguje. Okrem toho mám okolo seba ľudí, ktorí naozaj nie sú stroje, aj keď robíme istú prácu, každý má svoje, ale aj manažment napríklad funguje neskutočne ľudsky, čo je tiež veľmi dôležité, aby to neboli len príkazy kedy kde hráme. Nie je to jednoduché, ale čo je dnes jednoduché? No rozhodne to nie je zlé.

Už sa polemizuje o tom, že predávate dom v Košiciach a hľadáte vilu v Bratislave…
Príde mi to smiešne, mne je na východe dobre, som spätý s krajom, kde žijem, ale samozrejme ak raz bude nevyhnutné, aby som bol v Bratislave, tak v tej Bratislave  budem aj s celou rodinou.

Zdroj: Anna Olvecká
Foto: Archiv OK

Kandráčovci – Šaľene turné:
10.10. Bratislava
11.10. Nové Zámky
12.10. Veľký Krtíš
27.10. Michalovce
28.10. Poprad
11.11. Trenčín
17.11. Považská Bystrica
18.11. Hruštín