Olivy sú veľmi zdravé!

Olivovníky sa pestujú približne od roku 3000 pred naším letopočtom najmä v oblasti Stredomoria. Stále viac a viac sa stávajú  súčasťou zdravého životného štýlu a súčasťou nášho jedálnička. Aj keď je ich chuť špecifická, dajte im šancu obľúbiť si ich.

 

Čo obsahujú?
Vďaka účinným látkam majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Zelené či čierne? Na farbe nezáleží, sú rovnako zdravé. Obsahujú vodu, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, železo, meď, horčík, draslík, zinok, fosfor, sodík, vápnik či vitamíny A, B, E, K a kyselinu listovú a iné dôležité vitamíny a minerály. Tieto látky chránia telo pred nadmernou stratou tekutín a posilňujú imunitu.

Prečo sa ich oplatí konzumovať?
Ich účinky spočívajú v tom, že chránia bunky pred rakovinovým bujnením, bunky regenerujú, taktiež podporujú trávenie. Majú antiseptické účinky, a teda chránia pred infekciami a zápalmi. Zabezpečujú prevenciu proti kardiovaskulárnym ochoreniam, proti ochoreniam obličiek a močových ciest i osteoporóze. Zlepšujú tiež vyprázdňovanie, znižujú vysoký krvný tlak a cholesterol. Organizmus nielen hydratujú, ale aj detoxikujú. Pozitívny vplyv majú na krásu, keďže spomaľujú prejavy starnutia a udržiavajú jemnú pokožku. Vďaka konzumácie olív si posilníme imunitu a upravíme životosprávu.

Keďže olivy sú veľmi dobre stráviteľné a nezvyšuje sa nimi naša hmotnosť, zaradiť ich do jedálnička nie je žiaden problém. Sto gramov olív zodpovedá iba 150 kalóriám. Konzumácia olív sa odporúča aj počas redukčných diét. Olivy pomáhajú urýchliť metabolizmu, dopriať si ich môžu skutočne všetci bez akýchkoľvek obmedzení. Práve v lete sme zvyknutí dať si ich do šalátov čo k rybám. No nemali by sme na ne zabúdať ani počas roka. Olivy sú teda veľmi dobre stráviteľné.

Využite ich do šalátov, na pizzu, do rizota, k mäsu či k rybám. Ich kvalitu poznali už starí Gréci, preto sú olivy nevyhnutnou súčasťou potravinového i kozmetického priemyslu. Nech sa už rozhodnete pre olivy na konzumáciu, v podobe olivového oleja či kozmetiky, vášmu telu a zdraviu len prospejete.

 

Zdroj: INA
Foto: Shutterstock