Olivový olej- symbol zdravého životného štýlu

Olivový olej poznali už v staroveku, Gréci vzdávali vďaku bohyni Aténe za zlatistý olej, ktorý symbolizoval odvahu a svätosť. Tento účinný olej je účinný aj na pokožku tela a celkové zdravie nášho organizmu.

 

Už Tutanchamon v starovekom Egypte nosieval veniec z olivových ratolestí. Starovekí Židia ho zasa nalievali do svojich posvätných lámp. Čím je teda taký vzácny? Obsahuje vitamín E, železo, vápnik a účinný antioxidant, ktorý znižuje riziko rakoviny a zvyšuje energiu. Obsahuje niekoľko mononenasýtených tukov, čo je pre telo veľmi zdravé. Znižuje sa tým tzv. „zlý“ cholesterol. Upevňuje sa ním srdcovo-cievny systém, vďaka antioxidantu sa znižuje riziko cukrovky a rakoviny hrubého čreva, prostaty a prsníka.

Vedecké výskumy dokázali, že diéta bohatá na olivový olej, do značnej miery pomáha pri prevencii obezity, cukrovky a srdcových ochorení. Pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach, zlepšuje vyprázdňovanie a odstraňuje bolesti žalúdka.

Veľmi podnetný je na suchú pokožku a kožné choroby ako ekzém, či psoriáza. Olivový olej im totiž navracia jemnosť, zoceľuje trhlinky a pomáha liečiť.

Vďaka svojmu zloženiu a chuti je symbolom zdravého životného štýlu, stáva sa už neoddeliteľnou súčasťou nášho jedálnička. Dôležitý je ale správny druh olivového oleja. Španielske olivové oleje sú považované skôr za klasické konzumné určené na teplú večeru. Lídrami v kvalite olivového oleja sú Taliani. Tam má totiž výroba zlatistého oleja svoju dlhú tradíciu.

Olivový olej v porovnaní s tými klasickými obsahuje veľké množstvo kyseliny olejovej a prírodných antioxidantov, ktoré sú považované za ochranný faktor pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Odporúča sa ním vypláchnuť ústa raz za týždeň, keďže zlepšuje stav chrupu. Ničí žlčníkové kamene, prečisťuje pečeň. Prí spálení si ním pokožku potrite, zmierni zápal a popálenie. Pomáha aj pri uštipnutí komárom alebo iným hmyzom. Olivovým olejom si pravidelne natierajte jemné nechty. Môžete si ho vmasírovať aj do slnkom zničených vlasov.

Zdroj: INA
Foto: healthylnb.com/wp-content/

Kategória: Zdravie